Pamětihodný Nymburk

Pamětihodný Nymburk

Druhý turnaj XIX. ročníku Debatní ligy se tentokrát konal o víkendu 22. – 24. listopadu na Gymnáziu v Nymburce! A turnaj to byl opravdu pamětihodný – nejen že se do Nymburka sjelo více než 100 debatérů, kteří v české větvi soutěže vytvořili třicet jedna týmů a v anglické týmy čtyři se svými doprovody (a k tomu třicítka rozhodčích), ale pamětihodným byl i díky úspěchu nymburských debatérů.

 

Za Gymnázium Nymburk na turnaji soutěžilo deset debatérů: Tereza Javůrková, Jana Follerová a Matěj Ballaty tradičně vytvořili tým JMT. Účastníci červnového velkého finále Debatní ligy v Senátu ČR Ondřej Urban a Martin Turek, které na tomto turnaji doplnil novic Pavel Souček, debatovali za Disidenty, a poslední, také nově vytvořený tým - Loud and Clear - vytvořili Tereza Müllerová, Kateřina Čermáková a Lukáš Ballaty, kterým pomáhala taktéž účastnice finále Kristýna Kutnarová.

 

Již první kolo, které se odehrálo v pátek večer na tezi „Minimální mzda by měla být zrušena“, přineslo první výhry. Všechny nymburské týmy v tomto kole v roli negativních týmů s tezí nesouhlasily a vyvracely tak afirmativní linie o vlivu minimální mzdy na nezaměstnanost, ekonomickém růstu státu nebo demotivující úloze minimální mzdy. Tým JMT dokázal vyvrátit argumentační linii debatního týmu z Opavy, a také tým Loud and Clear svou první turnajovou negaci zvládl a připsal si první výhru proti taktéž začínajícímu týmu z pražského gymnázia PORG. Tým Disidenti svou debatu proti pražskému gymnáziu Postupická bohužel nepřesvědčivě prohrál.

 

I v sobotu ráno se debatovala teze o minimální mzdě a tentokrát si všichni nymburští vyzkoušeli afirmativní roli. Disidentům i JMT se podařilo přesvědčivě vyhrát, Loud and Clear bohužel prohráli se zkušenějším týmem z Hradce Králové. Ve třetím kole, konaném taktéž v sobotu dopoledne, se debatovala plánová teze o vyrovnání výše platů mužů a žen. Debatéři museli představit propracované plány, kterými řešily problémy a příčiny rozdílných výší platů mužů a žen. A šlo jim to více než dobře. I když tým Loud and Clear prohrál debatu proti týmu z gymnázia Open Gate, jehož členové pravidelně reprezentují Českou republiku na mezinárodních debatních akcích, týmy JMT a Disidenti své afirmativní linie dokázaly své linie obhájit. Odpolední kolo bylo o improvizaci a nepřipravených debatách. Debatéři se tedy znění teze a stranu, kterou budou hájit, dozvěděli hodinu před začátkem debaty a během této hodiny bez možnosti použití internetu nebo jiných zdrojů museli vymyslet své argumentační linie. Toto kolo prokázalo, že nepřipravené debaty nymburským svědčí a zvládají je. Všechny týmy byly negace na tezi „Na školách by měly být znovu zavedeny fyzické tresty“ a všechny týmy také tuto debatu dokázaly vyhrát.

 

Celou sobotu večer zakončila „Pamětihodná bojovka“, které se nymburští debatéři účastnili jako organizátoři, když na různých stanovištích zadávali často netradiční a zajímavé úkoly týkající se např. znaků českých měst nebo české historie a dohlíželi na jejich plnění a hodnotili je.

 

V posledním kole v neděli dopoledne se opět debatovalo vyrovnání mezd. Tým Loud and Clear si dokázal obhájit svůj plán. Bohužel Disidenti podlehli přerovskému týmu Škodná. Již od sobotního odpoledne bylo jasné, že díky všem dosud vyhraným debatám má JMT šanci na celkové vítězství, k tomu mu ovšem chyběla ještě jedna výhra proti týmu Hladnov z ostravského gymnázia Matiční. JMT ale tuto debato zvládlo, když své vyvracení postavilo na tvrzení, že afirmativní opatření nedokáže vyřešit předsudky vůči ženám a o hodinu a půl později tak mohlo slavit první místo na turnaji.

 

Zbylé týmy se ale také neumístily vůbec špatně – Disidenti skončili na sedmém místě a Loud and Clear na devátém z jednatřiceti zúčastněných.

 

Také v individuální soutěži řečníků měl Nymburk své zastoupení – v konkurenci více než sta debatérů skončila patnáctá Tereza Javůrková, desátý Matěj Ballaty a Kristýna Kutnarová tuto soutěž dokonce vyhrála - spolu s Margaretou Chlubnovou z PORG obdržela od rozhodčích stejné bodové ohodnocení.

 

Na závěr bychom rádi poděkovali zejména Gymnáziu Nymburk za hostitelství turnaje a panu řediteli i jeho zástupcům za aktivní pomoc a umožnění realizace turnaje. Budova Gymnázia byla během víkendu doslova plná debatérů. Organizační tým, který tvořili absolventi Gymnázia Gabriela Horynová a Jan Knytl, tak pomohl Asociaci debatních klubů uspořádat největší debatní turnaj za poslední roky a doufáme, že se do Nymburka debatní turnaje budou opět pravidelně vracet.

 

Pokud máte zájem o podrobné výsledky turnaje, najdete je zde.

 

Schůzky debatního klubu pod vedením Martiny Dolečkové a Jana Knytla se konají každé úterý od 14:10 v učebně č. 74.

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

ing. arch. Alena Mocová, Ph.D.

Ing. arch. Alena Mocová, Ph.D. (*1980), autorizovaná architektka a urbanistka, proslavená vítězným projektem na monumentální baziliku v africkém Gabonu, maturovala na naší škole v roce 1999.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Návštěva Leopolda II. ve Vídni

17. říjen 1903

Belgický král Leopold II. navštívil císaře Františka Josefa I.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.