Na stupních vítězů v anglické debatní lize

Na stupních vítězů v anglické debatní lize

Od pátečního odpoledne 22. do pondělní debaty v budově senátu 25. dubna se odehrál finálový turnaj, který uzavřel XXI. ročník Debatní ligy a Debate League. Dva naše týmy se probojovaly až do něj a další se účastnil Open turnaje, který probíhal paralelně. Jak to dopadlo? Jaké jsou výsledky celoroční práce?

Do finálového turnaje jsme se kvalifikovali v rámci anglické i české ligy. Zatímco v rodném jazyce debatoval tým Nulli Secundus (Veronika Michalčuková, Anselm B. Štefan, Matěj Ballaty a Oskar Hochman - Gym. Nad Alejí), cizojazyčně se odvážil tým Je to Dave (Matěj Ballaty, Jan Novák a Oskar Hochman), který dokonce postupoval z prvního místa v základní části. Spolu s nimi se do Prahy vydal tým Nováčci (Jakub Formánek, Petra Pekárková, Lucas Ballaty a Emma Osifová).

První část turnaje by se dalo charakterizovat jako několik velmi perných dní, ve kterých se debatovala první tří kola v obou ligách - perných, protože část debatérů soutěžila v angličtině i češtině zároveň. Zde jsme prezentovali veškeré důkazy a analýzy, které jsme v rámci předchozích týdnů nashromáždili a vymysleli, abychom během hodiny ukázali soupeřům i rozhodčím, že si zasloužíme vyhrát. Fungovalo to častečně - po debatách na teze "mezinárodní měnový fond přináší více škody než užitku", "surrogate motherhood should be legalised" (měli bychom legalizovat náhradní mateřství), "stát by neměl jakkoliv omezovat svobodu projevu názoru" nebo "politické strany by měly svou kampaň financovat výhradně ze stejně vysokého státního příspěvku" jsme napjatě čekali zprávy o postupu, nebo konci v soutěži.

Takto se tým Je to Dave dozvěděl, že postupuje do semifinále, ve kterém se střetl s budoucím vítězem anglické ligy Blank case. Po velmi napínavé nepřipravené debatě na tezi "public employees should not have the right to strike" nepostoupil do finále v Senátu a umístil se tak na celkovém třetím místě. Díky vítězství v celoroční průběžné soutěži si ale zasloužil Prezidentský pohár za první místo v základní části (nyní k vidění v mezipatře přízemí/první patro).

Tým Nulli Secundus bohužel oproti očekávání nepostoupil ani do čtvrtfinále, a tak se umístil celkově na šesté pozici, čímž si jen o jednu pozici pohoršil oproti základní části, kde skončil pátý.

Navíc si tým Nováčci, po vlastní víkendové účasti na debatním turnaji, odvezl druhé místo v Debatním poháru, který se uděluje za aktivitou a počet zapsaných debat - stal se tak druhým nejaktivnějším týmem v soutěži.

V individuální řečnické soutěži se Matěj Ballaty umístil na celkovém druhém místě, a to v české i v anglické soutěži. Dále za zmínku stojí v Debate League Jan Novák na 36. pozici, v Debatní lize Veronika Michalčuková 37., Petra Pekárková 45. a Emma Osifová 46.  

Obecně řečeno byl tento rok pozitivní nejen díky dosaženým úspěchům, ale i díky počtu debatérů, kteří letos Nymburk na Finálovém turnaji debatní ligy reprezentovali.

Jako vždy, podrobnější výsledky, jednotlivé debaty i řečnické žebříčky najdete na greyboxu:

 

pro více fotek: 
https://www.facebook.com/media/set/…

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1951.

Narodil se 7. 9. 1932 v Praze. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.

 

 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Venezuelská krize

8. únor 1903

Ve Washingtonu skončila konference věnovaná venezuelské krizi. 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.