In Memoriam: Hansel and Gretel

In Memoriam: Hansel and Gretel

Rok 2013 pomalu končí. Spolu s ním i první polovina aktuálního ročníku soutěží, které pořádá Asociace debatních klubů, o.s. Poslední větší debatní akcí v ČR se stal turnaj soutěže Debate League ve Vysokém Mýtě, který byl věnován památce Jeníčka a Mařenky a zasvěcen debatnímu zápolení týmů o ručně vyráběnou perníkovou chaloupku. Do debatních bojů v angličtině letos opět zasáhli i nymburští debatéři.

 

Ve Vysokém Mýtě reprezentoval Gymnázium Nmyburk již tradiční, avšak stále jeden z nejmladších týmů – JMT, ve složení Matěj Ballaty, Jana Follerová a Tereza Javůrková. Díky řadě odhlášek v posledních dnech před turnajem se soutěže zúčastnilo šest týmů. Kromě nymburských finalisté minulého ročníku Debate League – Ambiance PORG a Primus inter pares, tým složený ze studentů Open Gate a Gymnázia Nad Alejí. Společně s nimi se soutěží účastnil i další tým z Open Gate, smíšený českobudějovicko-pražský tým a druhý tým gymnázia PORG.

 

Turnaj se odehrával v odlehčené a přátelské atmosféře. Debatéry čekalo pět kol debat, z toho dvě na předem známou tezi „EU should open its doors to immigrants“. A další tři kola museli debatéři improvizovat na témata oznámená jim k debatě hodinu před každým kolem. Tým JMT v debatách na tezi o imigrantech narazil jak na tým Ambiance, tak tým Primus a v tvrdé konfrontaci o poznání starších a zkušenějších debatérů nakonec dvakrát odešli nymburští poraženi. Lépe se pak našim reprezentantům vedlo v debatě proti mladšímu týmu Gymnázia PORG, který dokázali naši debatéři - na tezi o postoji vlád k náladám obyvatelstva - přesvědčivě předebatovat. Další dvě kola pak proti zbylým týmům nymburští nejtěsnějším způsobem prohráli.

 

V celkovém hodnocení turnaje, kde první tři týmy všem odskočily, nakonec nymburští obsadili čtvrtou příčku. Matěj Ballaty pak byl hodnocen jako 9. nejlepší řečník turnaje.

 

A nebyl by to adventní turnaj, aby debatéry nečekala při sobotním večeru vánoční hra, dražba dárků a zpívání koled a společné rozjímání, tak vzácné v současném uspěchaném a hektickém světě.

 

Výsledky debatních soutěží pak najdete jako vždy v databázi Greybox.

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Ing. Jan Eisner

Ing. Jan Eisner (11. 4. 1911-23. 7. 1943), komunista, interbrigadista ve španělské občanské válce, popravený v Osvětimi, maturoval v roce 1929.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smlouva o Aljašce

20. říjen 1903

Na základě jednání Spojené komise, složené ze zástupců Spojených států a Velké Británie, 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.