Zachránili jsme příběhy
Ve středu 12.června vyvrcholila půlroční intenzivní práce v rámci projektu Příběhy našich sousedů. V poděbradské městské knihovně se odehrálo úžasné mezigenerační setkání devíti žákovských týmů s pamětníky, rodiči, učiteli a přáteli. Mezi vystupujícími týmy byly i tři týmy složené z členů Klubu moderní historie z naší školy. I ve čtvrtém nymburském týmu pod hlavičkou Městské knihovny Nymburk pracovali žáci naší školy.
Již dříve jsme informovali o tom, že nymburské žákovské týmy zpracovaly životní příběhy výrazných nymburských osobností, bývalého atleta, olympionika Luďka Bohmana, posledního ředitele bývalého nymburského cukrovau Vladimíra Ulricha a dvou bývalých kantorek naší školy, Jany Věchtové a Olgy Weissové. S jednotlivými příběhy pamětníků, kterým do života vstoupila totalita, se můžete seznámit na stránkách Příběhů našich sousedů.
Jednotlivé týmy se setkaly se svým pamětníkem, pořídily fotodokumentaci, absolvovaly workshopy, zpracovaly příběhy do podoby video reportáže nebo rozhlasové reportáže a sestavily krátky medailonek. Tím však jejich půlroční dobrodružná cesta neskončila, na závěrečnou ceremonii do Poděbrad si ještě každý tým připravil svou osobitou prezentaci příběhu. Diváci v sále poděbradské knihovny tak mohli vyslechnout příběh ve formě prezentací, v divadelní scénce, v básni či ve vědomostním kvízu. Všichni si to náramě užili. Celé slavnostní setkání moderovala skvělá Petra Křížková. Z akce byla natočena i reportáž, kterou můžete shlédnout zde.
Občerstvení do poděbradské knihovny připravil náš vyhlášený DofE bufetík, výtěžek poputuje Paměti národa na další nahrávání pamětníků.
Velý dík patří všem zapojeným žákům za jejich nasazení, chuť a zájem poznávat moderní dějiny. Děkujeme Marii Ehrlich, která všechny týmy trpělivě provázela celým projektem. Díky patří lektorům z PostBella a Českého rozhlasu a všem rodinným příslušníkům a přátelům za pomoc při zpracování příběhů. Poděkování za krásné fotografie ze slavnostního setkání patří Davidu Růžičkovi. A obrovské poděkování směřujeme pamětníkům za chuť sdílet svoje životní příběhy, má to smysl.