Střední Čechy v Paměti národa

Střední Čechy v Paměti národa

Na nymburském Náměstí Přemyslovců je od konce října k zhlédntí putovní výstava Střední Čechy v Paměti národa. Na dvanácti panelech jsou představeny silné životní příběhy rodilých Středočechů nebo lidí, kteří jsou s naším krajem úzce spojeni. A protože studenti v Klubu moderní historie se novodobým dějinám věnují intenzivně, nemohli návštěvu vynechat. Seznámit se s příběhy pamětníků vyrazili ve čtvrtek 3. listopadu a zcela neplánovaně je čekalo jedno zajímavé setkání...

Studenti vyrazili seznámit se s životními příběhy lidí, do jejichž životů zasáhla válka či represe totalitních režimů. Lidí, kteří se nebáli postavit a vzdorovat. Mezi příběhy narazili i na vyprávění nymburského rodáka Otakara Randáka. Ale každý jednotlivý představený příběh je velmi silný a bohužel ke každému osudu můžeme dnes vidět paralelu, kdy pár stovek kilometrů od našich hranic opět zuří válka, obyčejní lidé žijí v krytech, děti nemohou do školy, některé jsou unášeny a posílány na převýchovu, do Evropy proudí uprchlíci...

Studenti byli v plném studiu jednotlivých životních osudů, když se mezi nimi objevil sám autor výstavy, publicista a dokumentarista Jan Blažek. Mohli tak využít informací z první ruky.

"Nejvíce mě oslovil příběh paní Taťány Bubníkové. Hlavně to, že se angažovala jako dítě, bylo jí teprve jedenáct let a už tajně podsouvala jídlo vězňům, co putovali do transportů a předávala zprávy a dopisy rodinám. Měli jsme i štěstí, že jsme úplně náhodou potkali pana Jana Blažka, který to vše sestavil dohromady a který nám mohl dát rady do rozhovorů s pamětníky. Určitě si budu do budoucna pamatovat třeba to, že je lepší si domluvit dva termíny na rozhovory a také to, že je důležité, že člověk, který by měl vyprávět, je pamětník, a ne vy..."

"Návštěva mě velice zaujala. Na náměstí jsme si pročítali dvanáct bannerů od Paměti národa. Každá jedna strana banneru byl jeden, někdy dva příběhy pamětníků, ve formě krátkého životopisu. Tyto příběhy byly spojené s dvacátým stoletím. Netýkaly se jenom Čechů, ale i lidí ze zahraničí. Mě osobně nejvíce zaujal příběh Velšana Cyrila Evanse a jeho otce. Ke každému příběhu jsme si připravovali otázky, které bychom položili, kdybychom se s daným člověkem setkali. A s naším štěstím jsme nakonec nějaké otázky mohli položit, potkali jsme totiž autora těchto bannerů, Jana Blažka. Ten nám představil nejen výstavu, ale poradil nám ohledně natáčení pamětníků, přípravy rozhovorů, pokládání otázek atd."

"Hodně mě zaujal příběh Václava Zelenky, který až po válce zjistil, že je lidické dítě a přestěhoval se do Lidic, kde se stal později starostou. Nejvíce se mě dotkl příběh Nymburáka Otakara Randáka, který bojoval proti nacismu i komunismu a po sametové revoluci v Nymburce spolu s přáteli úspěšně obnovili skauta."

"Při návštěvě výstavy mě oslovilo hned několik příběhů. Jedním z nich je příběh pana Emila Přadného, který v roce 1945 přežil bombardování Mladé Boleslavi. Později se sám stal stíhacím pilotem.... Během studia příběhů jsme se náhodou potkali s panem Janem Blažkem, autorem výstavy, a tak jsme měli možnost poptat se na otázky, jak na rozhovory. A dozvěděli jsme se také zajímavosti o práci samotného pana Blažka."

"Asi nejvíce mě zaujal příběh Václava Zelenky: Jako malý zažil vypálení Lidic, později byl poslán na převýchovu do Německa. Když byl adoptován, bylo mu řečeno, že je sirotek, i když to nebyla pravda. Po válce se shledal s maminkou, která přežila koncentrační tábor. Vrátil se a žil v nových Lidicích, kde dělal dokonce starostu."

 

Jsme vděční Městu Nymburk za instalaci putovní výstavy u nás ve městě a panu Janu Blažkovi za čas, který nám neplánovaně věnoval. 

Výstava bude na náměstí přístupná až do 21. listopadu, všem vřele doporučujeme. A pokud vás příběhy zaujmou, natočené vzpomínky pamětníků můžete zhlédnout na stránkách Paměti národa.

Aktuální informace

08.04.2024

Upozorňujeme uchazeče, že administrace úvodní přijímací zkoušky z matematiky začíná vždy v 8.30.

Naplánujte si svůj příchod do školy mezi 8.00 a 8.25. Příchod po 8.30 nemůžeme akceptovat z důvodu regulérnosti zkoušky.

Celý článek
06.04.2024

Uchazečům, kteří podali přihlášku elektronicky prostřednictvím DIPSY, nejsou pozvánky zasílány poštou. Dostávají je pouze prostřednictvím zaručené komunikace opět v DIPSY.

Jiří Kuhn 

30.03.2024

Upozorňujeme rodiče a uchazeče, že v tomto týdnu byly odeslány pozvánky k přijímacím zkouškám takto:

Celý článek
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Josef Pýcha

Absolvoval v roce 1933.

Narodil se 23. 5. 1914 ve Strakách. Na reálce v Nymburce jej učil kreslení J. Vokálek a B. S. Urban.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Anthracite Coal Commission Report

22. březen 1903

Theodore Roosevelt přikázal zveřejnit Anthracite Coal Commission Report, 

Nejčtenější

15.03.2024

V úterý 19. 3. 2024 se koná od 11:45 Školní kolo 46. ročníku SOČ. Slavnostní zahájení za přítomnosti vedení města a vedení školy bude v učebně č. 77. Níže se dozvíte, kdo ze soutěžících a na jaké téma práci SOČ psal, jak to bude se zkrácením výuky a co je třeba udělat, pokud se na konkrétní obhajobu chce někdo přijít podívat.

celý článek
21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
19.03.2024

Aktuální mistři České republiky v kategorii U14 Kateřina Kammová a Bruno Topenčík z 3TB byli hlavními tahouny našich šachistů na krajském kole v šachu družstev.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.