Schindlerova archa aneb Tvoříme muzeum

Schindlerova archa aneb Tvoříme muzeum

30. výročí filmu Schindlerův seznam. Žáci a studenti z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Švýcarska, Německa a mezinárodní školy v Bruselu a Lucemburku. Potomci přeživších holokaustu, muzejní pedagogové a další významné osobnosti... V Brně a Brněnci se ve dnech 24.-26. června konalo úvodní setkání týmu, který bude pracovat na konceptu nově vznikajícího muzea v areálu bývalé Schindlerově továrně v Brněnci u Svitav. Do studentské přípravné skupiny dostaly pozvánku i čtyři členky našeho Klubu moderní historie.

Cílem prvního mezinárodního setkání bylo zamyslet se nad koncepcí muzea připomínající osobnost Oskara Schindlera a 1200 mužů, žen a dětí židovského původu, jejichž životy zachránil právě Oskar Schindler. Tři velice intenzivní dny.

Sobota 24. června

Dnes jsme se vypravily na mezinárodní projekt do Brna. Po cestě vlakem jsme ještě použily brněnskou šalinu a dopravily se do hotelu. Po ubytování jsme se vydaly na první část našeho programu do Mendelova muzea. Přivítal nás Daniel Löw-Beer, potomek rodiny, která před válkou vlastnila továrnu v Brněnci. Poprvé jsme se také setkaly s dcerami Josefa a Rebeky Bauových, „Schindlerových Židů“. První úkol programu bylo představit naši školu a naše projekty ostatním studentům a účastníkům akce. A mohly jsme se tak navzájem poznat se ostatními studenty z téměř celé Evropy. Celé setkání tedy probíhalo v angličtině. Potom jsme společně všichni povečeřeli a ty, kterým nohy sloužily, se po večeři ještě vypravily na hrad Špilberk a pak se v pořádku vrátily zpět na hotel.

Neděle 25. Června

Den začal trochu divoce, hned ráno jedna skupinka trochu zaspala. Snídani jsme ale stihly všechny a na náladě plné očekávání se to neprojevilo, ani dobrodružství v podobě hotelových výtahů nic nezměnilo. V devět hodin jsme všichni nastoupili do třech připravených autobusů a vydali se na cestu směr Brněnec. Cílem dne bylo seznámit se s příběhem tamní továrny a přijít s nápady pro nově vznikající muzeum, které na místě bývalé Löw-Beerových a Schindlerovy továrny bude za dva roky. Přivítali nás organizátoři v čele s Danielem Löw-Beerem. Vyslechli jsme panelovou diskuzi, kde hovořili ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus, sestry Bauovy a Oliwia Dabrowská, herečka, která hrála ve filmu Schindlerům seznam holčičku v červeném. Poté jsme v národních týmech prodiskutovali nápady na koncepci nového muzea a společně je vždy představili ostatním týmům. Jelikož se celý program hodně prodloužil, slíbené promítání Schindlerova seznamu přímo v továrně se nakonec nekonalo, protože se již blížil večer. A tak se celá výprava vrátila do Brna na hotel. My jsme si alespoň daly pořádně do těla v hotelovém fitku.

Pondělí 26. června

Náš poslední den v Brně. Tentokrát nás čekaly dva workshopy na půdě Biskupského gymnázia. Tam jsme se rozdělily na dvě skupiny. Každá skupina absolvovala jeden workshop. Tématem prvního, který vedl pan Martin Šmok, byla historie židovského obyvatelstva v Brně. Dozvěděly jsme se o historii místa, kde workshop probíhal – že zde byla pobočka tábora Auschwitz. A seznámily jsme se s aplikací IWalk a platformou IWitness.

Druhý workshop vedla paní Eva Lustigová, dcera Arnošta Lustiga, a byl zaměřen na odkaz Arnošta Lustiga a humanismus. Pracovaly jsme s myšlenkami spojenými s lidskostí. Zamýšlely jsme se například nad otázkou, jak udržet svět pohromadě. Protože „člověk je člověkem jen v okamžiku, kdy rozezná dobré od zlého, správné od nesprávného, spravedlivé od nespravedlivého“. A.L.

Po obědě ve školní jídelně jsme se vypravily šalinou na nádraží a potom již vlakem domů.

 

"Když bych měla zhodnotit tento projekt, dal mi asi nejvíce ze všech projektů, kterých jsem se zúčastnila. Trochu jsem čekala, že den v Brněnci bude vypadat jinak, že budeme celý den sedět a poslouchat nějaké vyprávění. Ale tak to nebylo, chodili jsme po polorozpadlé továrně a přemýšleli. To mi přišlo hodně aktivní a atraktivní. A navíc, jelikož jde o mezinárodní projekt, ve většině případů jsme komunikovali anglicky, takže mi přijde, že jsem se hodně posunula i v angličtině, víc rozumím a i jsem komunikovala bez větších obav. Těším se, až navštívím Brněnec za pár let a uvidím zrealizované nápady, některé možná naše, některé dalších skupin ze zahraničí. Jsem vážně moc ráda, že jsem se mohla projektu zúčastnit. Je to obrovská zkušenost. A setkání s Danielem Löw-Beerrem, sestrami Bauovými i Oliwií obrovský zážitek."

"Od projektu Schindlerova archa jsem měla trochu jiné očekávání. Jedna z věcí byla spolupráce se studenty z ČR. Myslela jsem, že budeme pracovat odděleně, ale to se nestalo. Z menších skupinek jsme se postupně spojili a nakonec prezentovali národní návrhy ostatním. Celé dva dny nás provázel Daniel Löw-Beer, potomek rodiny, která původně vlastnila továrnu. Překvapilo mě, kolik výjimečných hostů se zde sešlo. Sestry Bauovy, Oliwia Dabrowska, herečka, holčička v červeném z filmu Schindlerův seznam a také Tomáš Kraus z Institutu Terezínské iniciativy. Jsem moc ráda, že se projektu můžu účastnit a být součástí budoucího muzea."

"Celý pobyt v Brně naprosto splnil má očekávání – že se blíže seznámím s příběhem továrny v Brněnci, že zjistím, jak to tam vypadá a zároveň budu moci navrnout, jak by mohlo vznikající muzeum vypadat. Zaujal mě příběh Josefa Baua, který se na Schindlerův seznam seznam dostal díky své manželce. S ní se tajně oženil v koncentračním táboře a ona ho pak na seznam připsala místo sebe. Překvapilo mě, že jsem anglicky rozuměla bez větších potíží a trochu mě to namotivovalo se v jazycích zlepšovat. Ze setkání si odnáším dobrý pocit, že muzeum opravdu bude stát za návštěvu a těším se, až se do něj za dva roky podívám."

"Ze všech projektů, které jsem s klubem absolvovala, hodnotím tento jako nejzajímavější a nejatraktivnější. Očekávání jsem si předem nenastavovala, a tak jsem byla ze všeho naprosto nadšená. Hned v sobotu, když jsme se poprvé sešli s Danielem Löw-Beerem, který nás poté většinou projektu provázel, jsme poznaly, které všechny školy přijely. Ovšem v neděli to bylo nejlepší. Procházely jsme po bývalé továrně, polorozpadlé, a sepisovaly nápady, co by se v budoucím muzeu mohlo nacházet. Ráda jsem si poslechla další originální nápady ostatních. Celé to samozřejmě probíhalo v angličtině, protože to byla akce mezinárodní. Moc se těším, až uvidím, jak bude vypadat zrealizované muzeum a poznám nějaké z nápadů, co v Brněnci padly. Určitě si hodně odnáším i od Daniela Löw-Beera a dcer Josefa Baua, který byl právě na Schindlerově seznamu."

 

Děkujeme Danielu Löw-Beerovi a Löw-Beer and Spielberg Foundation, Zachor Foundation, Institutu Terezínské iniciativy a všem organizátorům za příležitost stát se součástí tohoto projektu. Těšíme se na pokračování a na otevření muzea.

Antonie Fraňková, Anna Hérová, Bára Němcová a Johana Prokešová

 

 

 

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvovala v roce 1946.

Již ve škole projevovala sklon k výtvarnému umění a pracovala pod vedením tehdejšího profesora gymnázia akad. mal. Quido Lexy.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel papež

20. července 1903

V Římě zemřel ve věku 93 let na zápal plic papež Lev XIII. 

Nejčtenější

15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

 • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
  • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
  • větší skupiny žáků při výuce jazyků
  • problém s udržením výuky praktických cvičení
  • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
  • redukce nabídky nepovinných předmětů
 • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

 • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
 • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
 • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

 • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
16.11.2023

Dne 16.11. reprezentoval náš dívčí volejbalový tým školu v kvalifikaci na republikové finále ve středoškolské lize. Tentokrát jsme vyrazily daleko, až do Hostinného.  Nejdřív jsme hrály proti Hradci Králové, nad kterým jsme vyhrály po dramatickém tiebreaku. Druhý zápas s Turnovem jsme jednoznačně ovládly a opět vyhrály - 2:0. Náš dnešní úspěch nás poslal na Mistrovství ČR, které se hraje v Jablonci 28.-29.11.2023. 

celý článek
25.11.2023

DOPLNĚNA FOTOGALERIE

Už uplynul rok od toho, kdy se studenti hlásili do projektu Otevřené vědy a dostali zprávu, že byli vybráni na odborné pracoviště Akademie věd, aby se zapojili do týmu a společně bádali.

V minulém týdnu 22. - 24. 11. 2023 v Praze probíhala Studentská vědecká konference OV 2023 a bylo třeba předvést výsledky daného projektu - jednotlivce nebo týmu - před plným sálem.

Nejlepší práce byly vyhodnoceny a odměněny peněžitou cenou. Z Gymnázia BH v Nymburce se jednalo o druhou cenu pro Jáchyma Vodenku (8OA) s peněžitou odměnou 15 000 korun a třetí cenu pro Barboru Šídovou (7MB) s částkou 10 000 korun.

Děkujeme všem za jejich dobrou práci a reprezentaci mladé generace, která chce tento svět poznávat  a posouvat hranice vědění díky možnostem, které se nabízejí a otvírají brány vědeckých ústavů.

Každý rok máme poměrně velkou skupinu účastníků. Letos se konference účastnili s těmito pracemi:

Barbora Šídová (7MB): Experimentální archeologie - testování nástrojů k drcení a mletí,

Jan - Jakub Vonášek (8OA): Multi Role UAV aircraft design methods,

Jáchym Vodenka (8OA): Interakce rostlin a půdy a její důsledky pro koexistenci druhů,

Veronika Košťálová (6XB): Bioinformatika a její aplikace pro sestavování dosud neznámých genů u ptáků,

Štěpánka Křížová (4A): Vliv endokrinních disruptorů na vývojovou kompetenci savčích oocytů,

Vokáčová Eliška (7MA): Faktory ovlivňující ionosféru středních šířek,

Kovářová Veronika (7MA): Interdisciplinární výzkum pravěkých hrobů a pohřebišť - aktuální trendy,

Vávrová Anna - naše loňská maturantka: Konstrukce laditelných zdrojů bílého světla.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.