Samet na školách

Samet na školách

Samet na školách je projekt organizace Díky, že můžem, který pomáhá studentům, aby si po svém a ve své školy připomněli události 17. listopadu a Sametové revoluce. S Klubem moderní historie a spolužáky napříč ročníky jsme se rozhodli do tohoto projektu zapojit, a tak již od začátku října pilně pracujeme na programu, který  nabídneme našim spolužákům v týdnu před 17. listopadem.

V pátek 13. října se v Praze uskutečnila Akademie, jejíž úkolem je každoročně připravit studenty na organizaci celé akce. Dopolední program byl věnován workshopům od nejrůznějších spolupracujících organizací - od Gulag.cz, přes Paměť národa po Divadlo utlačovaných. Odpoledne bylo cílem detailněji naplánovat celou akci, následně svou představu představit týmům z jiných škol a vzájemně se inspirovat. Na závěr proběhla ještě beseda se známým youtuberem Kovym, který se podělil o tipy na pořádání podobných akcí.

Za naši školu se Akademie zúčastnily tři studentky, Anna Hérová, Alžběta Merhoutová a Antonie Fraňková. Jejich dojmy z celého dne si můžete přečíst níže.

 

Tento rok se poprvé bude konat Samet na školách na našem gymnáziu. Proto jsme se 13. října  zúčastnily Akademie od Díky že můžem. Já se konkrétně zúčastnila workshopu od Post bellum. Workshop i celkově celý den jsem si užila a pár z vás se můžete těšit na workshop se mnou na téma mail art. (Anna Hérová)

Na akci jsme se dostavily již ve čtvrtek 12. 10. a tak jsme měly možnost se předem seznámit s ostatními účastníky Sametu na školách. Večer jsme se všichni sešli a zahráli si Pubquiz. Po přenocování v Praze jsme se v pátek přesunuli do Next Zone na pražském Smíchově, kde probíhal hlavní program. Na workshopu Mlhavá objektivita od Stužáku jsme si hravou a interaktivní formou představili základní pojmy a pravidla týkající se mediální gramotnosti. Simulovali jsme funkce médií a dopad různých způsobů podávání informací na jejich příjemce. Na akci jsme potkali spoustu inspirativních lidí, včetně Kovyho. Byla jsem vděčná za asistenci organizátorů akce, ale i za pomoc a spolupráci s ostatními studenty, kteří se Sametu na školách již zúčastnili. Věřím, že se i Vám bude líbit, jak jsme ten „náš“ Samet na škole připravili. (Alžběta Merhoutová)


Velmi zajímavý pro mě byl dopolední workshop od Gulag.cz. Předtím jsem se této tématice nikdy příliš nevěnovala, a tak mě překvapilo, že jen v meziválečném období bylo v gulazích vězněno přes tisíc Čechoslováků. Nejpřínosnější část pro mě ale bylo samotné plánování akce pro naší školu. Bylo skvělé, že jsme se setkali se studenty, kteří se již do Sametu zapojili v minulých ročnících, a tak se s námi podělili o jejich tipy a zkušenosti. Myslím, že se nám podařilo utřídit myšlenky, načerpat inspiraci a už se těšíme, až náš Samet představíme spolužákům. (Antonie Fraňková)

Moc se těšíme!

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1947.

Narodil se 25. 6. 1928 v Praze. Dětství a mládí prožil v Nymburce, ve vile na Zálabí v bývalé ulici Tomáše Černého (dnes Kolínská ulice).

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Atentát v Soluni

29. duben 1903

Bulharští atentátníci zničili bombovou náloží soluňskou filiálku Otomanské banky. 

Nejčtenější

15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

 • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
  • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
  • větší skupiny žáků při výuce jazyků
  • problém s udržením výuky praktických cvičení
  • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
  • redukce nabídky nepovinných předmětů
 • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

 • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
 • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
 • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

 • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
16.11.2023

Dne 16.11. reprezentoval náš dívčí volejbalový tým školu v kvalifikaci na republikové finále ve středoškolské lize. Tentokrát jsme vyrazily daleko, až do Hostinného.  Nejdřív jsme hrály proti Hradci Králové, nad kterým jsme vyhrály po dramatickém tiebreaku. Druhý zápas s Turnovem jsme jednoznačně ovládly a opět vyhrály - 2:0. Náš dnešní úspěch nás poslal na Mistrovství ČR, které se hraje v Jablonci 28.-29.11.2023. 

celý článek
25.11.2023

DOPLNĚNA FOTOGALERIE

Už uplynul rok od toho, kdy se studenti hlásili do projektu Otevřené vědy a dostali zprávu, že byli vybráni na odborné pracoviště Akademie věd, aby se zapojili do týmu a společně bádali.

V minulém týdnu 22. - 24. 11. 2023 v Praze probíhala Studentská vědecká konference OV 2023 a bylo třeba předvést výsledky daného projektu - jednotlivce nebo týmu - před plným sálem.

Nejlepší práce byly vyhodnoceny a odměněny peněžitou cenou. Z Gymnázia BH v Nymburce se jednalo o druhou cenu pro Jáchyma Vodenku (8OA) s peněžitou odměnou 15 000 korun a třetí cenu pro Barboru Šídovou (7MB) s částkou 10 000 korun.

Děkujeme všem za jejich dobrou práci a reprezentaci mladé generace, která chce tento svět poznávat  a posouvat hranice vědění díky možnostem, které se nabízejí a otvírají brány vědeckých ústavů.

Každý rok máme poměrně velkou skupinu účastníků. Letos se konference účastnili s těmito pracemi:

Barbora Šídová (7MB): Experimentální archeologie - testování nástrojů k drcení a mletí,

Jan - Jakub Vonášek (8OA): Multi Role UAV aircraft design methods,

Jáchym Vodenka (8OA): Interakce rostlin a půdy a její důsledky pro koexistenci druhů,

Veronika Košťálová (6XB): Bioinformatika a její aplikace pro sestavování dosud neznámých genů u ptáků,

Štěpánka Křížová (4A): Vliv endokrinních disruptorů na vývojovou kompetenci savčích oocytů,

Vokáčová Eliška (7MA): Faktory ovlivňující ionosféru středních šířek,

Kovářová Veronika (7MA): Interdisciplinární výzkum pravěkých hrobů a pohřebišť - aktuální trendy,

Vávrová Anna - naše loňská maturantka: Konstrukce laditelných zdrojů bílého světla.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.