Proč na gymnáziu v Nymburce sázejí krokusy?
Krokusy neboli šafrány jsou kosatcovité jarní a podzimní trvalky. Jarní krokusy vykvétají sotva sleze sníh. Na podzim naopak kvete šafrán pravý (Crocus sativus), jehož blizny jsou ceněným kořením. (abecedazahrady.cz)
A na gymnáziu jsme právě vysazovali ty jarní. Členové Klubu moderní historie se totiž zapojili do PROJEKTU KROKUS. Proč?
Irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) od roku 2005 školám a jejich žákům starším 11 let v Evropě poskytuje zdarma cibulky žlutých krokusů a v České republice přitom spolupracuje s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze a v Brně.
Účastníci projektu na podzim zasadí krokusy jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, jež zemřely během šoa. Žlutá barva připomíná žlutou Davidovu hvězdu, kterou donutili nacisté Židy nosit. V ideálních podmínkách cibulky krokusů vykvetou na konci ledna nebo na začátku února, kolem 27. ledna. V tento den roku 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka) a v listopadu 2005 byl tento den OSN prohlášen za Mezinárodní den památky obětí holocaustu.
Když lidé budou obdivovat květiny, můžeme jim vysvětlit, co vlastně krokusy symbolizují. Neměli bychom zapomínat, jak nebezpečný je rasismus a diskriminace na jedné straně a jak důležitá je vzájemná úcta a tolerance na straně druhé.
Do této irské iniciativy, The Crocus Project, se v roce 2018 zapojilo 6 000 irských žáků a více než 100 000 mladých lidí z Irska a deseti evropských zemí. A proto letos nemůžeme zůstat stranou ani my, žáci nymburského gymnázia: Sofie, Luisa, Zuzka, Verča, Ema, Eliška, Michal, Lukáš, Tonička, Honza, Tomáš, Markéta a Kristýna z 3TA, 3TB a 5QB.
Budeme sledovat, co se s krokusy děje, budeme to dokumentovat a budeme vás informovat.