Peer to peer aneb spolupráce s Městskou knihovnou Nymburk
O úzké spolupráci naší školy s Městskou knihovnou Nymburk jste průběžně informováni. Besedy s našimi významnými absolventy na půdě knihovny jsou již tradicí. Dokonce již i současní studenti vedli besedu o zmizelých nymburských sousedech. V průběhu května si naše dvě studentky vyzkoušely i role lektorek a v období příprav na maturitu a ročníkové zkoušky si vyhradily čas a připravily pro žáky Základní školy Komenského v Nymburce workshopy na téma holokaust.
5. května se setkala Petra Kameníková se čtvrťáky ze základní školy a představila jim knihu Petra Síse Nicky a Věra, ve které se děti seznamují s příběhem Angličana Nicholase Wintona. Ten v roce 1939 zachránil před nacistickou perzekucí 669 dětí z Československa. Petra pro děti připravila pracovní list, společně s dětmi knížku přečetli a citlivě probrali a diskutovali téma, které děti zaujalo.
Následující týden se Antonie Fraňková setkala s deváťáky a společně odhalovali osud Anne Frankové, četli ukázky z jejího deníku, zároveň poznali příběh dvanáctileté Evy Pickové z Nymburka, již postihl stejný osud, jako Anne Frankovou a jejíž některé dopisy a texty se také dochovaly a žáci měli možnost se s nimi seznámit.
Obě studenty jsou členky Klubu moderní historie, kde se tématem holokaustu zabývají již čtyři roky. Vážíme si toho, že členové klubu přispívají k tomu, že na oběti nacistické perzekuce není zapomenuto a o tématu dovedou citlivě hovořit.
Děkujeme Péťě a Toničce za aktivní činnost v klubu, žákům Základní školy Komenského v Nymburce za to, že se aktivně zajímají o téma holokaustu. Velké poděkování směřujeme Městské knihovně Nymburk za příležitost pro naše studenty a těšíme se na další spolupráci.