PechaKucha Night aneb příběh rodiny Pickových opět ožil

PechaKucha Night aneb příběh rodiny Pickových opět ožil

Setkání inspirativních lidí všech možných profesí a zájmů, které spojuje jedno, kreativita. Setkání, které rozhodně není nudné! Během PechaKucha má každý přednášející prostor na přesně dvacet fotografií a o každé může hovořit pouze dvacet vteřin! Vše rychle odsýpá a divák se tak dozví to nejlepší nejen z uměleckých oborů.

V sobotu 23. dubna se v nymburském kině Sokol konal již 11. ročník a pozvánku prezentovat dostali i studenti Klubu moderní historie, aby představili svoje pátrání po stopách nymburské židovské rodiny Pickových, jejíž velká část zahynula v koncentračních táborech. 

Tři zástupkyně Klubu moderní historie využily příležitosti vystoupit v úžasně inspirující společnosti. Na podiu se postupně vystřídali malířka Libuše Pražáková, sociolog a sociální antropolog David Platil, geografka a absolventka naší školy Jana Smolíková, politolog a žurnalista ze společnosti Post Bellum Martin Ocknecht, light designerka Pavla Beranová, jaderná vědkyně Adéla Chalupová, vizuální umělkyně Linda Mikolášková, fotografka Anna Šolcová a cestovatel a dobrodruh Tony Danilov.

Na PechaKucha night jsem se chtěla jít někdy podívat. Ani mě nenapadlo, že bych tam měla někdy vystupovat. Před začátkem jsem byla hodně nervózní a měla jsem pocit, že na podiu ze mě nevypadne nic kloudného. Během prvních dvou vystoupení jsem trochu pochopila, jak to chodí a celou dobu jsem se třepala nervozitou. Když jsme vyšly na podium, postupně to ze mě spadlo. Viděla jsem, že to publikum zajímá. Že je náš projekt zajímá! A že se smějí, reagují, že jsou to prostě fajn lidi. Ze své chvíle slávy si nepamatuju vůbec nic, ale mám z toho dobrý pocit. 

Následující vystoupení jsem si už jen užívala. Bylo úžasné sledovat nejrůznější projekty z nejrůznějších oblastí. Bylo zajímavé pozorovat nadšence do svých oborů, jak zapáleně povídají o svém tématu. Neměla jsem ani ponětí o tom, jak dlouho trvá vyrobit masku pro hlavu náboženské sekty, že je potřeba na výstavě nasvítit každého trilobita speciálně zvlášť nebo jak to funguje na výzkumné stanici na Antarktidě. Zasáhlo mě povídání o současném projektu Paměti národa na dodávání vest na Ukrajinu. 

Na PechaKucha night bylo skvělé potkat se s lidmi z úplně jiných prostředí - s jadernou fyzičkou, malířkou, fotografkou, lightarterkou… Každé vystoupení bylo úplně jiné a to na tom bylo to fascinující. Na příští PechaKucha Night se přijdu podívat zase moc ráda.

Antonie

 Na PechaKucha Night jsem zatím nikdy nebyla a nejdříve vlastně netušila, co nás čeká. Po včerejším zážitku určitě plánuji další návštěvy. Koncept vystoupení je zajímavý tím, že na každý snímek je pouze 20 vteřin. Snažily jsme se vybrat ty nejdůležitější informace a i když jsme se nějakým způsobem připravovaly, v kině těch 20 vteřin bylo prostě nějak kratších 😅. Už po prvním snímku, kdy mi bylo jasné, že vše nestihnu odříkat, jak jsem plánovala, jsem začala mluvit tak nějak podle pocitu. Sice vlastně nevím, co všechno jsem řekla a na co jsem zapomněla, ale ve výsledku to znělo prý mnohem lépe, než to odříkávat jako básničku. Celkově jsem s naším vystoupením moc spokojená a začínám vidět i nějaké pokroky v mém vystupování před lidmi (už se mi neklepala ruka s mikrofonem :)

Ostatní vystoupení jsem si už moc užila a bavilo mě na tom to, že díky časovému limitu nikdo nemluvil zdlouhavě a vybral to podstatné a nejzajímavější. Super bylo to, že každý mluvil o něčem jiném a každé vystoupení mělo něco do sebe, takže už se těším na další PechuKuchu. 

Kristýna

PechaKucha pro mě byla moc a moc přínosná. Popovídat si s tak zajímavými lidmi a každý s jiným oborem, bylo to prostě skvělé. Jsem taky moc ráda, že příběh Picků si mohlo poslechnout tolik dalších posluchačů.
Petra

Jménem celého Klubu moderní historie děkujeme Evě Hnilicové a jejímu organizačnímu týmu za příležitost být součástí inspirujícího setkání, stát po boku lidí, kteří jsou zapálení pro to, co dělají a moci představit příběh rodiny Pickových.

Antonie Fraňková, Petra Kameníková a Kristýna Prokešová

 

Aktuální informace

21.06.2022

Vážení učitelé a milí studenti!

27. června v naší škole se bude konat "Den slovanských kultur".

Budete mít možnost ochutnat tradiční rusko-ukrajinské jídlo, například: pelmeně, jablkový piroh a další zajímavé chuťovky.

Odložte na chvíli mobil a zahrajme si hry! Pamatujete si, jak se hrají "Lodě" nebo "Dáma"?  Umíte napodobit zvířata? Poměřte své schopnosti v týmových hrách! Ať vyhraje nejsilnější a nejchytřejší! 

Vzhledem ke zhoršení ekologické situace, prosím vezměte s sebou své talíře a kelímky. Ať tolik neplýtváme jednorázovým nádobím.

Těšíme se na vás a přejeme hezkou zábavu!

21.06.2022

v pondělí 27/6 organizuje studentský parlament od 7:30 do 10:30 hod burzu učebnic ve vestibulu školy.

02.06.2022

Ke dni 31. 5. je odevzdáno 60 zápisových lístků do osmiletého studia a 30 zápisových lístků do čtyřletého studia. Odvolání, kterým nebylo možné vyhovět v rámci odvolání jsou odeslána na KÚ StK.

Významní absolventi

Mirek Smíšek

Mirek Smíšek OBE (2. 2. 1925-19. 5. 2013), český rodák a světově proslulý keramik, studoval po krátký čas na (tehdy Reálném) Gymnáziu Nymburk.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

James Joyce

2. únor 1903

Irský spisovatel James Joyce (1882-1941) opustil ve dvaceti letech své domovské město Dublin a odešel do Paříže. Jeho hlavním problémem byl nedostatek peněz.

Nejčtenější

27.05.2022

Letošní bronzovo-stříbrná ceremonie se konala v nádherných prostorách galerie GASK v Kutné Hoře. Na desátou hodinu dopolední, tedy čas, kdy ceremonie začínala, jsme se někteří dopravili vlakem, jiní po vlastní ose a v doprovodu rodičů. Pak už jsme se jen zaregistrovali u vchodu a mohli vstoupit do sálu s již připravenými židlemi, mikrofony. Ale především  s bronzovými a stříbrnými odznaky i certifikáty, které zde na nás už čekaly.

 

celý článek
02.06.2022

Ekokurz 4KA 2022

V ranních hodinách 30. 5. 2022 jsme vlakem vyrazili z nymburského hlavního nádraží do Blanska, odkud jsme soukromým autobusem dojeli do Krásenska na Rychtu, kde jsme se ubytovali. Ještě téhož dne jsme podstoupili zkoušku ohněm, respektive vodou, v té jsme lovili bezobratlé živočichy. Následující den jsme strávili na kolech. Cílem byl Ostrov nad Macochou, vzdálený pouze 7 kilometrů, ale cestou jsme udělali několik zastávek, a tak nám výlet zabral téměř celý den. V Ostrově jsme obdrželi mapu, pomocí které jsme se orientovali při dobrodružné hře. Středu jsme zasvětili pozorování ptáků, hmyzu, pavoukovců, kroužkovců… zkrátka ornitologii a entomologii. Odpoledne jsme věnovali debatování o enviproblémech. Poslední den jsme připravovali závěrečný projekt a bádali v přírodě. Celým programem nás provázela hra Evoluce, jejímž posledním kolem jsme zakončili náš program na Rychtě. Za 4KA děkujeme pí. Weissové a pí. Bursové i lektorům z Krásenska za úžasně připravený program.

Anna Andrejsová, Alice Škochová a Filip Slabý

celý článek
04.06.2022

V týdnu od 30. května do 3. června se studenti biologického semináře třetího ročníku zúčastnili ekologického kurzu. Kurz probíhal formou různých aktivit, které se uskutečnily především v okolí Nymburka. Jak konkrétně si můžete přečíst v následujícím reportu.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu