Nezapomenutelné setkání v Klubu moderní historie
Ve čtvrtek 23. června mezi nás na Klub moderní historie přijela vzácná návštěva z Anglie - Charles a Susan Alterskye. Pamětníci, kteří nám měli hodně co vyprávět.
Charles Alterskye se narodil v roce 1933. Během druhé světové války byl z bezpečnostních důvodů evakuován do menší vesnice a jeho tatínek bojoval na straně Velké Británie. V padesátých letech nastoupil na vojnu, kde učil vojáky číst a počítat. Po návratu z vojny pracoval v diplomacii a jeho manželka Susan v bance.
Dnes jsou oba v důchodu a rádi cestují.
Právě díky cestování jsem se s nimi náhodou seznámila v listopadu v divadle v Praze a už tehdy mi bylo jasné, že Alterskyeovi mají rozhodně co vyprávět a že by to mohlo být zajímavé pro náš kub. Po pár měsících mi napsali, že návštěvu České republiky plánují zopakovat, a tak jsem je požádala, aby za námi přijeli na Klub a o své vzpomínky se podělili. Někteří ze členů klubu nebyli v tento den ve škole, ale příležitost byla opravdu jedinečná, proto se k setkání připojili alespoň přes Meet, ať už z eko kurzu, nebo zpáteční cesty ze zahraničí:).
Nejprve jsme s Charlesem a Susan zašli na oběd, kde jsme si povídali úplně neformálně, o rodině, o jeho vztahu k České republice. Charles má velký smysl pro humor, takže to byla velká zábava. Potom jsme se přesunuli zpět do škoy, na plánovanou besedu pro náš klub a další zájemce o vyprávění pamětníka, který pochází ze státu "za železnou oponou". Právě vnímání komunistického Československa člověkem ze západu nás velmi zajímalo.
Na besedě Charles velmi poutavě vyprávěl o svých rodičích i svůj životní příběh. Vyprávěl, jak jeho tatínek bojoval v obou světových válkách a jak jeho maminka vyráběla za první světové války bojový plyn. Susan zmínila, že její rodné město bylo během války často bombardováno německou armádou. Dostali jsme se ale i ke vzpomínkám na padesátá léta, k Marylin Monroe a k tomu, jak v Anglii vnímali upevňování komunismu v Československu. Bylo velice zajímavé poslouchat, jaký mají Charles i Susan přehled o našich dějinách, vyprávěli o Benešovi, Masarykovi, Dubčekovi, Palachovi...
Celé setkání proběhlo v angličtině, což bylo maličko náročnější, ale o to pro nás zajímavější a přínosnější. Čas utekl jako voda a ve třičtvrtě na čtyři jsme se museli s Charlesem a Susan rozloučit, protože se potřebovali vrátit do Prahy, kde měli naplánovanou návčtěvu Národního divadla.
Velice si vážíme této příležitosti a toho, že se Charles se Susan za námi v horkém dni vypravili do Nymburka. Je to další ze setkání, na které nezapomeneme. Děkujeme!
Antonie Fraňková, Anna Hérová, Sára Čáslavská, Johana Prokešová