Maturitní seminář biologie na Akademii věd
V pátek 8.11. 2024 vyrazil maturitní ročník biologického semináře do „Ústavu experimentální medicíny“, na přednášky v rámci akce „Týden vědy AV ČR“.
První přednáška „Plodnost žen a role kvality oocytů“ nám přiblížila současnou situaci v oblasti reprodukční medicíny. Dozvěděli jsme se něco nejen o důvodech, proč se stále zvyšuje počet párů, které mají potíže počít přirozenou cestou, ale také o projektech a výzkumech, jejichž výsledky by v budoucnu mohly těmto párům pomoci.
Přednáška se záhadným názvem „Objevte tajemství NMDA receptorů: Co, kdy, kde a jak?“ v sobě skrývala zajímavé povídání o glutamátu, který není jen strašákem v mnohých potravinách, ale je významnou látkou pro tvorbu paměťové stopy v mozku.
Víte, co je „glymfatický systém mozku“? Tak to jsme se dozvěděli ve třetí přednášce, která nám přiblížila, jak funguje cirkulace tekutin v mozku, odvod škodlivin a zplodin metabolismu a jakou to hraje roli pro případný vznik Alzheimerovy choroby. Jednou větou - musíme hodně a kvalitně spát!!
Poškození míchy je jistě velice závažné, ale i u tohoto zranění se i díky českým vědcům blýská na lepší časy, tedy alespoň pro laboratorní myši. U nich se již totiž podařilo najít způsob, jak využít regeneračních schopností neuronů. Mimo jiné o tomto tématu pojednávala poslední přednáška „Tajemství poraněné míchy“.
Přednášky dnešního dopoledne na AV ČR nám přiblížily některá zajímavá témata medicíny a práci českých vědců, a třeba mohly být pro někoho i inspirací pro další studium.
Pro zájemce anotace k jednotlivým přednáškám:
https://www.tydenavcr.cz/program/#c=0&a02[]=33&a04[]=Praha&a17[]=8.11.2024