Jom ha-šoa 2021
Jom ha-šoa ve ha-gvura, Den připomínky holokaustu a hrdinství. Ve většině evropských zemí je připomínce holokaustu a jeho obětem věnován 27. leden. Den, kdy byl v roce 1945 osvobozen koncentrační tábor Osvětim. V Izraeli si oběti holokaustu, ale i hrdiny války za nezávislost, připomínají právě při Jom ha-šoa. Pro tuto připomínku byl zvolen den, kdy vrcholilo povstání ve varšavském ghettu v roce 1943. V letošním roce připadl den Jom ha-šoa na 8. dubna. K připomínkovým akcím se připojila i naše škola.
V České republice se připomínkové akce při Jom ha-šoa veřejně konají od roku 2006. Původně pouze v Praze, ale postupně se začala přidávat další města. Od roku 2010 se vedle obětí židovského původu čtou i jména romských obětí nacistické perzekuce a veřejná čtení probíhají po celé republice. Letošní den, 8.4., připadl zároveň na Mezinárodní den Romů.
„…je to maraton čtení jmen mužů, žen a dětí, kteří byli nacisty označeni a nespravedlivě pronásledováni jako rasově méněcenní a jejichž životy byly zmařeny ponejvíce v plynových komorách vyhlazovacích táborů.
Tím, že jejich jména vyslovujeme nahlas a veřejně, vracíme zapomenuté, nevinné oběti lidské nenávisti, násilí a bezpráví do našeho povědomí, naší společné historie. Přispíváme k tomu, aby se úcta k obětem nacistického rasového pronásledování stala součástí kulturní tradice většinové společnosti.“ Institut Terezínské iniciativy
Již druhým rokem však veřejná setkání a čtení jmen obětí znemožnila epidemická opatření a proto i tato pietní akce byla přesunuta do on-line prostředí. Do živého čtení se tak mohli přihlásit zájemci z celé republiky.
Velice si vážíme možnosti se zapojit a přispět k tomu, aby se nezapomnělo na více než sedmdesát nevinných nymburských obětí holokaustu.
V příštím roce Jom ha-šoa připadá na 28. dubna. Bude nám ctí se opět připojit.