Holokaust ve vzdělávání 2019

Holokaust ve vzdělávání 2019

Ve dnech 28. listopadu až 1. prosince se v prostorách Památníku Terezín konal nadstavbový seminář Holokaust ve vzdělávání. Svým programem navazuje na základní seminář Jak vyučovat o holokaustu.

Velmi nabitý čtyřdenní program pro třicítku učitelů z celé republiky byl složený z přednášek a workshopů, které vedli zástupci institucí zabývajících se dějinami holokaustu a lidskými právy. Konkrétně Památník Terezín, Židovské muzeum v Praze, památník Jad Vašem v Izraeli, Státní muzeum Auschwitz-Birkenau v Polsku, Historický ústav Slovenské akademie věd na Slovensku, Člověk v tísni v ČR, projekt Heroic Imagination v USA, Dům konference ve Wannsee v Německu, Anne Frank house v Nizozemsku a USC Shoah Foundation – The Institute for Visual History and Education v USA.

Náročný program doplnila i večerní kulturní představení – adaptace opery Hanse Krásy Brundibár v podání Dismanova rozhlasového dětského souboru ČRo nebo dramatizace románu Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock v podání Činoherního studia města Ústí nad Labem.

Různá vystoupení byla založená na různých metodách práce, kterými je možné toto náročné téma pojmout při práci se žáky a studenty různého věku. Velmi důležité byly momenty společné reflexe, což je u tématu tohoto typu velmi důležité.

V bohatém programu byl dán prostor i nám, učitelům, abychom sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe, jak lze zařadit téma holokaustu do výuky. My jsme tuto možnost využily a představily kolegům činnost Klubu moderní historie. Seznámily jsme je s aktivitami, které jsme v klubu již stihli zrealizovat a co vše plánujeme.

 

Chtěly bychom poděkovat za příležitost a možnost zúčastnit se tohoto obohacujícího setkání. Načerpaly jsme zde nejen inspiraci a mnoho nápadů pro činnost klubu i do výuky, ale získaly jsme také velmi cenné kontakty pro další projekty. Děkujeme vedení školy, že nám umožnilo se semináře zúčastnit, velmi děkujeme všem organizátorům za přípravu a bezchybný průběh takto náročného semináře, MŠMT za podporu realizace a všem vystupujícím za skvělou inspiraci. Již nyní se těšíme na seminář třetího stupně, který se bude konat v říjnu 2020 v německém Ravensbrücku.

Helena Hantonová a Lucie Prokešová

Aktuální informace

26.03.2025

Beseda s absolventem školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 8. 4. 2025 od 17.30 hodin.

25.03.2025

Oznamujeme, že jsme přes zaručenou komunikaci v DIPSY rozeslali pozvánky na oba termíny těm uchazečům,

Celý článek
14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

František Rachlík

Absolvoval v roce 1924.

Narodil se 16. 9. 1904 v Nymburce, zemřel v Praze 13. 2. 1980. Po skončení vojenské služby studoval na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy filozofii, dějiny umění a estetiku.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lidové divadlo

4. leden 1903

V Praze-Holešovicích zahájilo činnost lidové divadlo Uranie úspěšnou premiérou hry Ladislava Stroupežnického Vojtěch Žák, výtečník.

Nejčtenější

06.03.2025

ODKAZY NA VIDEOOBHAJOBY POSTUPUJÍCÍCH NOVĚ VE VÝSLEDKOVÉ TABULCE

V úterý 4. 3. 2025 byla přesně v poledne slavnostně zahájena Školní přehlídka SOČ 2025. První soutěžící začali obhajovat své práce už ve 12:15 před třemi komisemi. Tříčlenným komisím představilo své práce 19 studentů. Měli na to deset minut, pět minut bylo vyhrazeno dotazům komise. Ty měly do druhého dne rozhodnout o těch nejlepších, které pošlou do krajského kola.

DOPLNĚNY FOTKY ZE SLAVNOSTNÍHO VYHLÁŠENÍ

celý článek
26.02.2025

I v letošním školním roce budou nymburští gymnazisté dojíždět na stáže projektu Otevřená věda 2025, dalších skoro dvacet začíná obdobnou spolupráci (nebo už spolupracuje) na jiných odborných pracovištích nebo ve vědeckých laboratořích. Program Otevřená věda vyhlašuje Akademie věd ČR, v. v. i., už po dvacáté. Zájem je veliký, stážistů je letos 240 z celé republiky a v tom jsou započteni i čtyři studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

celý článek
10.03.2025

Gymnázium Bohumila Hrabala má dlouhodobě dobré vztahy s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy. Díky nim i letos do výuky právního semináře (SVS) zavítali studentka a student z fakultního projektu Street Law, navíc naši úspěšní absolventi. Projekt se zaměřuje na interaktivní a hravé vzdělávání v oblasti práva, prioritu pro něj představuje tzv. zážitková metoda vzdělávání.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.