Historie, botanika, sport, sekundy na exkurzi

Historie, botanika, sport, sekundy na exkurzi

Třídy sekunda A a B vyjely ve středu 17. dubna na exkurzi. V doprovodu učitelů biologie, dějepisu a tělocviku. Program exkurze byl tedy hodně pestrý. Slavníkovské hradiště v Libici nad Cidlinou, Libický luh, Památník krále Jiřího z Poděbrad, pěší turistika, ... Více v reportážích samotných účastníků.

Historie

Dne 17. dubna se sekunda A se sekundou B zúčastnily dějepisné exkurze v Libici nad Cidlinou a na poděbradském zámku. Nejdříve jsme museli dojít z nádraží v Libici k malému altánku, kde byly základní informace o Slavníkovském hradišti. Zde jsme se také dozvěděli, co nás čeká a co kde budeme dělat. Potom jsme šli hned k hradišti. Hradiště vzniklo na rozhraní 8.-9.století. Sídlil v něm silný rod Slavníkovců.  Nemělo moc velikou rozlohu. Bylo postaveno z kamenů a opukové zdi, bylo chráněno rychlým proudem Cidliny. Slavníkovci zde byli vyvražděni v roce 995. Z hradiště jsme vyrazili do Poděbrad. Po dlouhé cestě (cca 6km) jsme dorazili k poděbradskému zámku. V expozici jsme se dozvěděli o historii Poděbrad a o králi Jiřím. Jiří pocházel z rodu pánů z Kunštátu. Ti byli v čele kališnického bloku. Jiří byl jako první český král na český trůn zvolen. Chtěl být králem katolíků i kališníků a to ovlivnilo celou jeho vládu. Snažil se udržovat dobré vztahy s oběma stranami. Upevnil moc. A chtěl mírové spojenectví v Evropě. Dost předběhl dobu.

 Biologie

Během pěší túry z Libice do Poděbrad jsme poznávali různé druhy dřevin a bylin a doplňovali informace do pracovních listů. Na konci cesty v Poděbradech pod zámkem na nás čekala poznávačka rostlin, které natrhala paní profesorka cestou, ať už trávy, nebo další byliny a dřeviny, které rostou podél Labe. Třeba lípa, olše, medvědí česnék, svízel a další a další. Ti nejbystřejší získávali plusové body. Po návštěvě expozice v zámku jsme ještě prošli kolonádu, nakoupili oplatky a vyrazili na nádraží.

Považujeme exkurzi za vydařenou. Byla sice zima, ale nezmokli jsme. A celou pěší cestu jsme zachraňovali šneky před zašlápnutím.

Takže zase příště!

 

 

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1926.

Narodil se v r. 1908. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem. V letech 1953 byl rektorem nově vzniklého ITVS v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Giovanni Giolitti ministerským předsedou Itálie

3. listopad 1903

Liberál Giovanni Giolitti se stal italským ministerským předsedou. 

Nejčtenější

23.06.2024

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

celý článek
25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
16.06.2024

V sobotu 15.6.2024 se naše DofE skupina z kvarty B vydala na dvoudenní expedici do Českého ráje. Všechno to začalo v 8:45 v Nymburce na hlavním nádraží, kde byl sraz. Po delší jízdě motorákem jsme se i přes hlasitý doprovod mladoboleslavských obyvatelek dostali až do Turnova, kde naše expedice započala. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.