Hanin kufřík
Ve čtvrtek 17. října se členové Klubu moderní historie vydali do Židovského muzea v Praze na workshop Hanin kufřík. Cílem bylo prohloubit dosavadní vědomosti o situaci židovského obyvatelstva v protektorátu a především vyzkoušet si badatelskou metodu, jak pátrat a mapovat osud vybrané osoby. Součástí byla i návštěva expozic Židovského muzea.
Nejprve nám paní Blanka Rozkošná představila vývoj situace židovského obyvatelstva v meziválečném Československu a od března 1939 v Protektorátu Čechy a Morava. Celá prezentace byla postavená na příběhu holčičky Hany Brady, který je zpracován v knížce Hanin kufřík. Každou informaci jsme si dokládali četbou ukázky právě z této knížky.
Potom jsme se rozdělili do skupin, dostali jsme pracovní list a bylo na nás zjistit informace o nám přidělené osobě, které se dotkl holokaust, odpovědět na připravené otázky a nakonec představit naši osobu ostatním skupinám. Takto jsme se seznámili s Martinem Glasem, Annou Flachovou, Ilsou Steinerovou a Pavlem Wernerem.
Následovala návštěva Pinkasovy synagogy, která slouží jako památník obětí šoa - holokaustu - z českých zemí. Na zdech jsou napsána jména všech cca 80.000 obětí seřazená podle měst posledního bydliště. Našli jsme si jména obětí z Nymburka. Viděli jsme i obrázky dětí z Terezína.
Potom jsme si prošli starý židovský hřbitov, kde je pochován například rabi Löw, vlastním jménem Jehuda Ben Becalel, údajný tvůrce Golema. Dozvěděli jsme se, že podle židovské tradice se nesmí exhumovat hroby, proto z důvodu nedostatku místa byli zemřelí pohřbíváni na sebe a někde je až dvanáct vrstev hrobů na sobě, co je patrné na první pohled v porovnání s povrchem ostatních ulic.
Cestou na nádraží jsme se ještě zastavili u Staronové synagogy, kde je údajně ukrytý Golem.
A pak už jsme spěchali na nádraží. Exkurzi jsme si užili.
Lukáš, Michal, Honza