Finalisté Ceny Gratias Tibi 2022

Finalisté Ceny Gratias Tibi 2022

Cena za občanskou aktivitu mladých lidí, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti, to je Cena Gratias Tibi - Děkuji Tobě! Organizátorem je Člověk v tísni a cena je udělována aktivním mladým lidem již od roku 2014 ve třech věkových kategoriích, základní školy, střední školy a mladí lidé do 30 let. 

V letošním ročníku byli mezi tři finalisty kategorie středních škol vybráni členové Klubu moderní historie s projektem Po stopách rodiny Pickových - první Stolpersteiny v Nymburce!

Letos odborná porota vybírala ze 79 nominovaných projektů. Tři finalisté z každé kategorie se sešli v úterý 7. června v sídle Člověka v tísni, aby měli možnost se během neformálního setkání poznat a představit si svoje projekty. Následovalo zajímavé setkání a dále program v jedné z partnerských institucí Člověka v tísni. Více si můžete přečíst ve vzpomínkách našich studentek:

"Setkání začínalo v zasedací místnosti, kde se sešli všichni finalisté a postupně každý představil svůj projekt. Hlavním cílem nebylo dopodrobna popsat každý krok práce, ale předat myšlenku projektu a seznámit se s ostatními finalisty. K vidění zde byly opravdu zajímavé práce ze všech odvětví - například cestování VR pro seniory, desková hra “Nekrm kachnu” zaměřená na rozpoznání fake news, indiánky, které se věnují tématu neplodnosti a dalším tabuizovaným pojmům, nebo malé holčičky, které se samy rozhodly plést náramky pro Ukrajinu a prodávat je na ulici. Překvapilo mě, že jsem o nikom z nich ještě neslyšela, protože všechny práce byly skvělé. Po shlédnutí všech prezentací jsme se přesunuli na oběd, kam dorazil i Šimon Pánek, se kterým jsme si po jídle měli možnost popovídat. Poté jsme se přesunuli do knihovny Václava Havla, kde nás čekala přednáška o jeho životě a dílech. Celý den jsme zakončili natáčením medailonků pro anketu soutěže, kdy jsme celou naši práci museli “smrsknout” pouze do jedné minuty a to byla pořádná výzva. Rozhodně si s sebou odnáším motivaci pro další práci :)"

"Po příchodu do centrály Člověka v tísni nás čekalo setkání se všemi finalisty. Během dopoledne jsme si poslechli krátkou prezentaci každého z projektů. Byly nám představeny projekty rozmanitého druhu. Od virtuální reality pro seniory, přes neplodnost žen, jsme se dostali až k náramkům pro Ukrajinu. Snad nejvíce mě zaujal právě projekt s náramky, který nám představily dvě bezprostřední holčičky. Na dvoře centrály Člověka v tísni na nás čekal oběd, po kterém jsme měli možnost si pohovořit se Šimonem Pánkem, ředitelem organizace Člověk v tísni."

"Celé setkání jsem si moc užila. Bylo inspirativní pozorovat projekty ostatních a vidět, že mnoho mladých lidí pomáhá, kde se dá. Šimon Pánek byl velmi milý a trpělivě nám odpovídal na všechny otázky o fungování Člověka v tísni. Překvapilo mě, jak velký vliv má ČvT na společnost a politiky a v kolika válkách už pomáhal. Když jsme přišli do Knihovny Václava Havla, připadala jsem si jako v zákulisí hollywoodského filmu. Byly jsme na tom místě, kam chodí hlavně V.I.P lidé! Bavilo mě poslouchat o dílu a životě Václava Havla. Překvapilo mě, jak vůbec knihovna vznikla, že Václav Havel litoval podpisu ve vězení, že celý život toužil být režisérem a že se mu to ve stáří splnilo. Zaujalo mě, že každý všední večer v knihovně probíhají besedy se zajímavými hosty. V Knihovně Václava Havla tedy rozhodně nejsem naposledy."

"Od úterý mi naše práce dává ještě větší mysl, a díky tomu mám mnohem větší motivaci k pátrání po dalších zmizelých rodinách. Celý den byl jednoduše skvělý a také přínosný. Program začínal tak, že jsme si navzájem s finalisty prezentovali projekty a povídali si o nich. A tak jsme slyšeli mnoho dalších inspirativních projektů. Další část programu, za mě ta nejlepší, byla společné setkání se spoluzakladatelem ČvT Šimonem Pánkem. Ptali jsme se ho na otázky a diskutovali s ním například o politice, Ukrajině a obecně humanitární pomoci. Během odpoledne jsme si prohlédli Knihovnu Václava Havla a poslechni si příběh jeho života. Jsem neskutečně ráda, že jsem mohla jet!"

 

Vítězové jednotlivých kategorií budou vyhlášeni na slavnostním večeru 21. září v pražském divadle Vzlet. Ale už teď je jasné, že každý finalista a vlastně každý nominovaný je vítěz, každému, komu není lhostejné okolí a aktivně se zapojuje do života kolem sebe, je vítěz, pro sebe samotného a hlavně pro své okolí. Příběh rodiny Pickových z Nymburka žije dál, naši studenti ho představili na Ministerstvu zahraničních věcí, na studentském projektovém foru na gymnáziu Na Zatlance či na projektovém večeru Pecha Kucha Night. A již nyní zpracovávají příběhy dalších nymburských obětí holocaustu, vedle toho se zapojují do celé řady dalších projektů, za což jim moc děkujeme!

Velké poděkování směřujeme organizátorům za důvěru, kterou našim studentům dali, děkujeme také všem subjektům, které naše studenty v bádání podporují.

 

„Zájem o svět za dveřmi bytu, plotem domu a zapojení se do místní komunity je něco, co může měnit celou společnost k prospěchu nás všech. Že v tom hrají velkou roli mladí lidé, je skvělá zpráva.“ 

Luděk Niedermayer, podporovatel ceny a člen poroty

 

 

 

 

Aktuální informace

13.11.2024

Školská rada je opět kompletní.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

09.09.2024

Novinka pro studenty a rodiče

Celý článek

Významní absolventi

Mgr. Žaneta Peřinová

Mgr. Žaneta Peřinová (*1980), novinářka, redaktorka sportovního zpravodajství České televize, absolvovala v roce 1998.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Závod motorových člunů

11. červenec 1903

Konal se první závod motorových člunů na světě na 13,6 km dlouhé trati Royal Cork Yacht Clubu od sídla klubu v Corku do Glamire v Irsku.

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
04.11.2024

První listopadový víkend vyrazilo na 12 učitelů na úklidovou brigádu na chaty RSG.

Počasí přálo a stanovený plán prací byl dodržen v plném rozsahu. Můžeme tedy oznámit, že chaty jsou připravené na zimní provoz a LVVZ!

Děkuji na tomto místě všem účastníkům za pracovní elán a nasazení!

Michal Hrstka – správce chat

Níže uvádíme pro představu přehled prací na chatách.

celý článek
05.11.2024

     Po čtrnácti letech nastoupil dívčí tým naší školy ke středoškolské soutěži a nevedl si vůbec špatně. Po úvodní porážce od Mladé Boleslavi jsme nastoupili proti favoritkám turnaje z Benešova, které jsme přesnou a nápaditou hrou přinutili bát se o výsledek do poslední vteřiny. Bohužel prohra o bod nás odsoudila k zápasu o páté místo, ve kterém jsme proti příbramskému gymnáziu od prvních minut kontrolovali výsledek a nakonec vyhráli 21:16, čímž jsme obsadili v krajském kole celkově 5. místo. Celému týmu patří velké poděkování za reprezentaci školy a už v tuto chvíli je jasné, že příští rok naše škola v dívčí soutěži opět chybět nebude!!!

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.