Finalisté Ceny Gratias Tibi 2022

Finalisté Ceny Gratias Tibi 2022

Cena za občanskou aktivitu mladých lidí, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti, to je Cena Gratias Tibi - Děkuji Tobě! Organizátorem je Člověk v tísni a cena je udělována aktivním mladým lidem již od roku 2014 ve třech věkových kategoriích, základní školy, střední školy a mladí lidé do 30 let. 

V letošním ročníku byli mezi tři finalisty kategorie středních škol vybráni členové Klubu moderní historie s projektem Po stopách rodiny Pickových - první Stolpersteiny v Nymburce!

Letos odborná porota vybírala ze 79 nominovaných projektů. Tři finalisté z každé kategorie se sešli v úterý 7. června v sídle Člověka v tísni, aby měli možnost se během neformálního setkání poznat a představit si svoje projekty. Následovalo zajímavé setkání a dále program v jedné z partnerských institucí Člověka v tísni. Více si můžete přečíst ve vzpomínkách našich studentek:

"Setkání začínalo v zasedací místnosti, kde se sešli všichni finalisté a postupně každý představil svůj projekt. Hlavním cílem nebylo dopodrobna popsat každý krok práce, ale předat myšlenku projektu a seznámit se s ostatními finalisty. K vidění zde byly opravdu zajímavé práce ze všech odvětví - například cestování VR pro seniory, desková hra “Nekrm kachnu” zaměřená na rozpoznání fake news, indiánky, které se věnují tématu neplodnosti a dalším tabuizovaným pojmům, nebo malé holčičky, které se samy rozhodly plést náramky pro Ukrajinu a prodávat je na ulici. Překvapilo mě, že jsem o nikom z nich ještě neslyšela, protože všechny práce byly skvělé. Po shlédnutí všech prezentací jsme se přesunuli na oběd, kam dorazil i Šimon Pánek, se kterým jsme si po jídle měli možnost popovídat. Poté jsme se přesunuli do knihovny Václava Havla, kde nás čekala přednáška o jeho životě a dílech. Celý den jsme zakončili natáčením medailonků pro anketu soutěže, kdy jsme celou naši práci museli “smrsknout” pouze do jedné minuty a to byla pořádná výzva. Rozhodně si s sebou odnáším motivaci pro další práci :)"

"Po příchodu do centrály Člověka v tísni nás čekalo setkání se všemi finalisty. Během dopoledne jsme si poslechli krátkou prezentaci každého z projektů. Byly nám představeny projekty rozmanitého druhu. Od virtuální reality pro seniory, přes neplodnost žen, jsme se dostali až k náramkům pro Ukrajinu. Snad nejvíce mě zaujal právě projekt s náramky, který nám představily dvě bezprostřední holčičky. Na dvoře centrály Člověka v tísni na nás čekal oběd, po kterém jsme měli možnost si pohovořit se Šimonem Pánkem, ředitelem organizace Člověk v tísni."

"Celé setkání jsem si moc užila. Bylo inspirativní pozorovat projekty ostatních a vidět, že mnoho mladých lidí pomáhá, kde se dá. Šimon Pánek byl velmi milý a trpělivě nám odpovídal na všechny otázky o fungování Člověka v tísni. Překvapilo mě, jak velký vliv má ČvT na společnost a politiky a v kolika válkách už pomáhal. Když jsme přišli do Knihovny Václava Havla, připadala jsem si jako v zákulisí hollywoodského filmu. Byly jsme na tom místě, kam chodí hlavně V.I.P lidé! Bavilo mě poslouchat o dílu a životě Václava Havla. Překvapilo mě, jak vůbec knihovna vznikla, že Václav Havel litoval podpisu ve vězení, že celý život toužil být režisérem a že se mu to ve stáří splnilo. Zaujalo mě, že každý všední večer v knihovně probíhají besedy se zajímavými hosty. V Knihovně Václava Havla tedy rozhodně nejsem naposledy."

"Od úterý mi naše práce dává ještě větší mysl, a díky tomu mám mnohem větší motivaci k pátrání po dalších zmizelých rodinách. Celý den byl jednoduše skvělý a také přínosný. Program začínal tak, že jsme si navzájem s finalisty prezentovali projekty a povídali si o nich. A tak jsme slyšeli mnoho dalších inspirativních projektů. Další část programu, za mě ta nejlepší, byla společné setkání se spoluzakladatelem ČvT Šimonem Pánkem. Ptali jsme se ho na otázky a diskutovali s ním například o politice, Ukrajině a obecně humanitární pomoci. Během odpoledne jsme si prohlédli Knihovnu Václava Havla a poslechni si příběh jeho života. Jsem neskutečně ráda, že jsem mohla jet!"

 

Vítězové jednotlivých kategorií budou vyhlášeni na slavnostním večeru 21. září v pražském divadle Vzlet. Ale už teď je jasné, že každý finalista a vlastně každý nominovaný je vítěz, každému, komu není lhostejné okolí a aktivně se zapojuje do života kolem sebe, je vítěz, pro sebe samotného a hlavně pro své okolí. Příběh rodiny Pickových z Nymburka žije dál, naši studenti ho představili na Ministerstvu zahraničních věcí, na studentském projektovém foru na gymnáziu Na Zatlance či na projektovém večeru Pecha Kucha Night. A již nyní zpracovávají příběhy dalších nymburských obětí holocaustu, vedle toho se zapojují do celé řady dalších projektů, za což jim moc děkujeme!

Velké poděkování směřujeme organizátorům za důvěru, kterou našim studentům dali, děkujeme také všem subjektům, které naše studenty v bádání podporují.

 

„Zájem o svět za dveřmi bytu, plotem domu a zapojení se do místní komunity je něco, co může měnit celou společnost k prospěchu nás všech. Že v tom hrají velkou roli mladí lidé, je skvělá zpráva.“ 

Luděk Niedermayer, podporovatel ceny a člen poroty

 

 

 

 

Aktuální informace

13.09.2022

úterý 4/10 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo

Významní absolventi

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D.

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D., expert v oboru početních neurověd, fyzik, matematik, statistik, vedoucí Oddělení Početních neurověd Fyziologického ústavu AV ČR, v. v. i., laureát prestižní ceny Otto Wichterleho, maturoval na nymburském gymnáziu v roce 1997.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Finská ústava

15. duben 1903

Na příkaz ruského cara Mikuláše II. byla na tři roky pozastavena platnost finské ústavy. 

Nejčtenější

12.09.2022

V pátek 2.září se naše třída 1A vydala na adaptační kurz spolu s panem profesorem Machurkou a paní profesorkou Hornovou. Jely s námi také dvě dívky z oktávy, Kateřina a Vanda, které se v průběhu celého kurzu staraly o náš večerní program.

 

celý článek
01.09.2022

Projektu Otevřená věda 2022, pořádaného Akademií věd České republiky, se účastní opět několik studentků a studentek našeho gymmnázia. Často se studenti aktivit souvisejích s projektem účastní i během prázdnin. Luděk Melich ze 3.A dokázal svoji stáž rozpracovat velmi intenzivně v prvním pololetí roku 2022 a podařilo se mu zúčastnit se v červenci s jeho projektem mezinárodní konference ve skotském Edinburghu.

V následujícím článku popsal, jaké téma si v Otevřené vědě zvolil a jaké dojmy z konference si přivezl.

celý článek
01.09.2022

 

 

John Schaar  

Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.

 

 

 

 

Motto školního roku je v souladu s dlouhodobou vizí školy. Chceme být školou, z níž odcházejí odpovědní mladí lidé připravení po všech stránkách na to, že budoucnost vlastní i budoucnost společnosti je v jejich rukou. Mladí lidé, kteří si jsou vědomi, že bez aktivního přístupu, stálého vzdělávání, odvahy a pevných morálních zásad nebudou schopni budoucnost tvořit a stanou se jen pasivními prvky budoucího světa.

 

Nám učitelům motto opět připomíná, co je naší úlohou v přípravě žáků, které formujeme v jejich nejdůležitějším věku od 11 do 19 let. Připomíná nám naši odpovědnost. Současně nás nepřímo vybízí k využívání všech prostředků a všech možností, abychom v naší vzdělávací práci uspěli. 

 

Žákům motto sděluje, že svou budoucnost mají skutečně ve svých rukou. Čím dříve si to uvědomí, tím dříve budou schopni její podobu ovlivňovat. Vybízí je k aktivitě, k činorodosti, k promýšlení svých činů… Sděluje jim, že bez nasazení a bez vlastního přičinění budoucnost vytvářet nelze.

 

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.