27.1. - Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti si připomínáme 27. ledna. V den, kdy byl v roce 1945 osvobozen koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi. Tento den je mementem utrpení přibližně šesti milionů Židů, přes dvě stě tisíc Romů a milionů dalších nevinných obětí 2. světové války.
Pietní akce se konají po celé republice. V Černínském paláci v Praze ožil příběh nymburské rodiny Pickových.
V Černínském paláci Ministerstva zahraničních věcí v Praze proběhla česko-izraelsko-americká pietní akce. Úvodní slovo pronesl zvláštní zmocněnec pro holocaust Robert Řekák, Ph.D. Vystoupili ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, izraelská ministryně pro sociální rovnost Meirav Cohen, velvyslankyně Státu Izrael Anna Azari, chargé d'affaires zastupitelského úřadu USA v Praze Jennifer Bachus či ředitel Židovského muzea v Praze Dr. Leo Pavlát. Všichni zdůraznili důležitost připomínání obětí zločinů proti lidskosti. S příspěvkem o perzekuovaných diplomatech vystoupil JUDr. Ivan Dubovický. A silným a inspirativním momentem bylo vyprávění přeživší holocaustu, RNDr. Michaely Vidlákové.
Naši studenti Klubu moderní historie představili příběh nymburské židovské rodiny Pickových, který trpělivě odhalovali po dobu téměř dvou let a 1. října 2021 byly položeny první Stolpersteiny v Nymburce. Vystoupení na klavír doprovodil izraelský hudebník Effi Shoshani, který v roce 2020 zhudebnil báseň dvanáctileté Evy Pickové z Nymburka, jejíž text se dochoval v Terezíně.
Pietní akci zakončil pan Petr Papoušek modlitbou El maale rachamim.
Nezapomeneme!