27. leden – Mezinárodní den památky obětí holokaustu
Přesně před 70 lety, 27. ledna 1945, byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz – Birkenau. Na památku obětí, šesti milionů osob židovského původu, několika stovek tisíc Romů a Sintů, tisíců homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí, vyhlásilo Valné shromáždění OSN 27. leden jako Mezinárodní den památky obětí holokaustu.
Přímo v Auschwitz – Birkenau přišlo o život přes 1 milion lidí (některé zdroje uvádějí až 1 400 000 obětí). Další statisíce obětí mají na svědomí další tábory založené nacisty na okupovaném území Polska, např. Chelmno, Treblinka, Belzec, Majdanek, Sobibor a jinde.
Na našem gymnáziu se od září 2019 schází skupina studentů z 2SA, 3TA, 3TB a 5QB (Filip, Sofie, Luisa, Zuzka, Verča, Ema, Eliška, Michal, Lukáš, Tonička, Honza, Tomáš, Markéta a Kristýna) v Klubu moderní historie. V Klubu se právě tématem holokaustu zabýváme. Cílem našich setkávání bude zmapovat osudy některých bývalých studentů našeho gymnázia židovského původu.
Zatím se seznamujeme se židovskou kulturou a tradicemi. Studovali jsme se podmínky Židů po vypuknutí druhé světové války. V rámci čtenářských dílen se navzájem inspirujeme prezentací přečtených knížek s tématem holokaust. Udělali jsme si výlet na židovský hřbitov v Kovanicích. Navštívili jsme Židovské muzeum, kde jsme se zúčastnili workshopu Hanin kufřík, ve škole jsme absolvovali workshop Ještě jsme ve válce. Přijela za námi na besedu paní Eva Benešová, která nám pomocí filmu Nenastoupili představila příběh své rodiny. Měli jsme možnost besedovat s panem Zdeňkem Tulisem, který se osobně přátelil s panem Nicholasem Wintonem a s námi se podělil o společné vzpomínky a zážitky. V nejbližší době nás čeká další cesta do Židovského muzea a workshop Vím, co se stalo a především je před námi naše vlastní aktivní badatelská práce.
A nesmíme zapomenout, i my jsme přispěli k připomínce Mezinárodního dne památky obětí holokaustu. Zapojili jsme se do Projektu krokus, kdy jsme na podzim vysadili cibulky krokusů a nyní čekáme, zda vykvetou.
Za jedno pololetí to je slušná porce, co říkáte? Teď nás již čeká větší práce v terénu.
Zpátky k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu. I televizní stanice se nyní tématu hodně věnují. Kromě reportáží a besed s odborníky a pamětníky, zde je několik zajímavých tipů:
POSLEDNÍ DNY ANNY FRANKOVÉ (pondělí 27. 1. ČT2 15:50) – britský dokument; svědectví dívky, která dostala ke svým třináctým narozeninám deník, o skrývání její rodiny v Amsterodamu
DĚTI V TEREZÍNĚ A NESTVŮRA S KNÍRKEM (pondělí 27. 1 ČT2 17:20) - Ela Steinová, děvčátko v kočičím kostýmu, kterému se podařilo přežít, vzpomíná na dětství v terezínském ghettu a na inscenování dětské opery Brundibár
POSLEDNÍ CYKLISTA 1, 2 (pondělí 27. 1. ČT2 20:00) – dvoudílný český televizní film inspirovaný životními zážitky paní Evy Erbenové a kresbami paní Helgy Weissové-Hoškové; vlastní matka odloží nechtěné dítě jménem Klárka do sirotčince; adoptuje ji bezdětná židovská rodina, ale i u nás začnou platit norimberské zákony…