27. leden – Mezinárodní den památky obětí holokaustu

27. leden – Mezinárodní den památky obětí holokaustu

Přesně před 70 lety, 27. ledna 1945, byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz – Birkenau. Na památku obětí, šesti milionů osob židovského původu, několika stovek tisíc Romů a Sintů, tisíců homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí, vyhlásilo Valné shromáždění OSN 27. leden jako Mezinárodní den památky obětí holokaustu.

Přímo v Auschwitz – Birkenau přišlo o život přes 1 milion lidí (některé zdroje uvádějí až 1 400 000 obětí). Další statisíce obětí mají na svědomí další tábory založené nacisty na okupovaném území Polska, např. Chelmno, Treblinka, Belzec, Majdanek, Sobibor a jinde.

Na našem gymnáziu se od září 2019 schází skupina studentů z 2SA, 3TA, 3TB a 5QB (Filip, Sofie, Luisa, Zuzka, Verča, Ema, Eliška, Michal, Lukáš, Tonička, Honza, Tomáš, Markéta a Kristýna) v Klubu moderní historie. V Klubu se právě tématem holokaustu zabýváme. Cílem našich setkávání bude zmapovat osudy některých bývalých studentů našeho gymnázia židovského původu. 

Zatím se seznamujeme se židovskou kulturou a tradicemi. Studovali jsme se podmínky Židů po vypuknutí druhé světové války. V rámci čtenářských dílen se navzájem inspirujeme prezentací přečtených knížek s tématem holokaust. Udělali jsme si výlet na židovský hřbitov v Kovanicích. Navštívili jsme Židovské muzeum, kde jsme se zúčastnili workshopu Hanin kufřík, ve škole jsme absolvovali workshop Ještě jsme ve válce. Přijela za námi na besedu paní Eva Benešová, která nám pomocí filmu Nenastoupili představila příběh své rodiny. Měli jsme možnost besedovat s panem Zdeňkem Tulisem, který se osobně přátelil s panem Nicholasem Wintonem a s námi se podělil o společné vzpomínky a zážitky. V nejbližší době nás čeká další cesta do Židovského muzea a workshop Vím, co se stalo a především je před námi naše vlastní aktivní badatelská práce.

A nesmíme zapomenout, i my jsme přispěli k připomínce Mezinárodního dne památky obětí holokaustu. Zapojili jsme se do Projektu krokus, kdy jsme na podzim vysadili cibulky krokusů a nyní čekáme, zda vykvetou.

Za jedno pololetí to je slušná porce, co říkáte? Teď nás již čeká větší práce v terénu.

 

Zpátky k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu. I televizní stanice se nyní tématu hodně věnují. Kromě reportáží a besed s odborníky a pamětníky, zde je několik zajímavých tipů:

POSLEDNÍ DNY ANNY FRANKOVÉ (pondělí 27. 1. ČT2 15:50) – britský dokument; svědectví dívky, která dostala ke svým třináctým narozeninám deník, o skrývání její rodiny v Amsterodamu

DĚTI V TEREZÍNĚ A NESTVŮRA S KNÍRKEM (pondělí 27. 1 ČT2 17:20) - Ela Steinová, děvčátko v kočičím kostýmu, kterému se podařilo přežít, vzpomíná na dětství v terezínském ghettu a na inscenování dětské opery Brundibár

POSLEDNÍ CYKLISTA 1, 2 (pondělí 27. 1. ČT2 20:00) – dvoudílný český televizní film inspirovaný životními zážitky paní Evy Erbenové a kresbami paní Helgy Weissové-Hoškové; vlastní matka odloží nechtěné dítě jménem Klárka do sirotčince; adoptuje ji bezdětná židovská rodina, ale i u nás začnou platit norimberské zákony…

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Hana Burianová

Hana Burianová (*1986), rozená Miškovská, někdejší tisková mluvčí prezidenta Miloše Zemana, maturovala na Gymnáziu Nymburk v roce 2005.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První Ford

19. červenec 1903

V Detroitu se začaly prodávat první automobily z továrny Henryho Forda. (Model A stál 950 dolarů.)

Nejčtenější

15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

  • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
    • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
    • větší skupiny žáků při výuce jazyků
    • problém s udržením výuky praktických cvičení
    • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
    • redukce nabídky nepovinných předmětů
  • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

  • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
  • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
  • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

  • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
16.11.2023

Dne 16.11. reprezentoval náš dívčí volejbalový tým školu v kvalifikaci na republikové finále ve středoškolské lize. Tentokrát jsme vyrazily daleko, až do Hostinného.  Nejdřív jsme hrály proti Hradci Králové, nad kterým jsme vyhrály po dramatickém tiebreaku. Druhý zápas s Turnovem jsme jednoznačně ovládly a opět vyhrály - 2:0. Náš dnešní úspěch nás poslal na Mistrovství ČR, které se hraje v Jablonci 28.-29.11.2023. 

celý článek
25.11.2023

DOPLNĚNA FOTOGALERIE

Už uplynul rok od toho, kdy se studenti hlásili do projektu Otevřené vědy a dostali zprávu, že byli vybráni na odborné pracoviště Akademie věd, aby se zapojili do týmu a společně bádali.

V minulém týdnu 22. - 24. 11. 2023 v Praze probíhala Studentská vědecká konference OV 2023 a bylo třeba předvést výsledky daného projektu - jednotlivce nebo týmu - před plným sálem.

Nejlepší práce byly vyhodnoceny a odměněny peněžitou cenou. Z Gymnázia BH v Nymburce se jednalo o druhou cenu pro Jáchyma Vodenku (8OA) s peněžitou odměnou 15 000 korun a třetí cenu pro Barboru Šídovou (7MB) s částkou 10 000 korun.

Děkujeme všem za jejich dobrou práci a reprezentaci mladé generace, která chce tento svět poznávat  a posouvat hranice vědění díky možnostem, které se nabízejí a otvírají brány vědeckých ústavů.

Každý rok máme poměrně velkou skupinu účastníků. Letos se konference účastnili s těmito pracemi:

Barbora Šídová (7MB): Experimentální archeologie - testování nástrojů k drcení a mletí,

Jan - Jakub Vonášek (8OA): Multi Role UAV aircraft design methods,

Jáchym Vodenka (8OA): Interakce rostlin a půdy a její důsledky pro koexistenci druhů,

Veronika Košťálová (6XB): Bioinformatika a její aplikace pro sestavování dosud neznámých genů u ptáků,

Štěpánka Křížová (4A): Vliv endokrinních disruptorů na vývojovou kompetenci savčích oocytů,

Vokáčová Eliška (7MA): Faktory ovlivňující ionosféru středních šířek,

Kovářová Veronika (7MA): Interdisciplinární výzkum pravěkých hrobů a pohřebišť - aktuální trendy,

Vávrová Anna - naše loňská maturantka: Konstrukce laditelných zdrojů bílého světla.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.