Septimám a 3A to prošlo

Septimám a 3A  to prošlo

Septimy a 3A absolvovaly 2. a 3. května zážitkový workshop organizace Post Bellum Tak tohle neprojde! ve Skautském institutu v Praze na Staroměstském náměstí. Studenti měli možnost na vlastní kůži začít 70. léta 20. století v Československu.

Anotace z webu Post Bellum naznačuje, o co šlo: Deset přátel se schází, aby společně oslavili narozeniny jednoho z nich. Není to úplně klasická oslava, dárkem pro oslavence je četba samizdatového vydání hry Largo Desolato od zakázaného autora Václava Havla. Zdá se, že nezůstane jen u toho. Co jsou účastníci oslavy ochotni obětovat pro svobodu slova? A mohou si mezi sebou věřit?

Zde jsou postřehy a dojmy našich studentů:

Exkurze se mi moc libila, už jen kvůli tomu, že se to týkalo tématu, které mě zajímá a moc o něm nevím. Chtěl jsem se dozvědět jak to měli naši prarodiče. Určitě  mě zaujalo, jak to v tehdejší době fungovalo a jak probíhalo například to pašování knížek přes hranice. Naučil jsem se také mnoho nových slov, o kterých jsem neměl vůbec ponětí, že existují. Prostředi Skautského institutu bylo velmi zajímavé a líbilo se mi, jak to je pojaté -  jako takova větší kavárna. Exkurze byla povedená a určitě se mi vyplatilo přijit o 150 Kč..

Workshop byl dobře vymyšlen a lektoři byli úžasní. Líbil se mi systém hraní si na přidělené role. Dozvěděl jsem se něco více o historii a problematice cenzury. Z mého pohledu to byl příjemně strávený den.

Workshop na mě působil relativně pozitivně. Mnoho lidí v mém okolí často vzpomíná na minulý režim, takže bylo skvělé ujasnit si pojmy, dostat lepší vhled do procesů za dob komunismu a poznat další příběhy ostatních lidí. Ocenil bych více času na práci, nebo trochu zkrouhnout program.

Nic vyloženě mě nezaskočilo, ale workshop se mi líbil a byl podle mě udělán zajímavě. Lektoři byli ok, pracovali s námi a pomáhali nám posouvat hru dál. Téma mě také bavilo, je to jedno z nejtěžších období našich dějin 20. století, je podle mě velmi zajímavé. 

Z celého workshopu mám dobrý pocit, moc se mi to líbilo. Lektoři vysvětlovali vše srozumitelně a líbilo se mi jejich zapojení do výslechu StB. Překvapilo mě, za co všechno se mohli lidé z té doby dostat do problémů. Skautský institut byl hezký a měl příjemnou atmosféru.

Tento workshop má velmi dobrou myšlenku a myslím si, že mi toho spoustu dal, hlavně co se týká pojmů spojených s komunismem. Jediné, co mě mrzí, byl časový pres, na některé úkoly by bylo potřeba více času.

Dozvěděl jsem se, nebo spíš utvrdil v tom, že to v dobách komunismu nemeěii opravdu jednoduché. Psychický nátlak byl obrovský. I z mé role jsem se dozvěděll, že nemohli veěřt nikomu - byli zde tajní donašeci StB. Lektoři byli fajn. Skautský institut je zajímavé prostředí i pro odpočinek. Celkově bych tomu dal 9/10.

Líbila se mi atmosféra, kterou lektorky vytvořily, i prostory Skautského institutu, kde se workshop odehrával. Díky programu jsem si uvědomila, do jakého dilematu se dostávali lidé, kteří chtěli aktivně bojovat proti režimu, ale zároveň nechtěli vystavovat své blízké nebezpečí.

Celý program se mi moc líbil, obě lektorky byly moc příjemné, celý program byl skvěle zvládnutý. O Skautském institutu jsem vůbec nevěděl a musím říct, že mě překvapilo, jak blízko je od rušného Staromáku.
 
Pokud bych měl začít prostorem, tak ten se mi moc líbil. Nikdy jsem asi v podobném bloku nebyl a ta rozmanitost se mi moc líbila. Lektorky mně přišliy v této sféře vzdělané a rozhodně vypadaly, že věd, o čem mluví. Téma mi přišlo taky zajímavé, nebo tak nějak “v pohodě” , jen někdy mi to bylo trochu nepříjemné, protože moji prarodiče kvůli komunistům docela hodně trpěli.  Tenhle workshop mi vlastně ještě víc ukázal, jak hroznými věcmi si museli projít. V hlavě mi utkvěl moment, kdy jsem v roli otce (Pavla Dudáka) podepsal prohlášení o tom, že všechnu vinu beru na sebe. To stejné bych udělal znovu, pokud by to mělo pomoci mým blízkým.
 
Exkurze se mi líbila, protože to nebylo jen procházení něčím vystaveným, ale přímo zapojení do příběhu. Na vlastní kůži jsme si tedy mohli vyzkoušet, jaké to je být člověkem v době komunismu. Zaujalo mě, jak vlastně jednoduché bylo podepsat spolupráci s komunisty místo trvání si na svých názorech. O to víc si teď cením lidí, kteří se nebáli, nenechali se zviklat a zůstali u svých názorů, protože právě díky nim režim diktatury skončil a máme tu dnes demokracii. Lektorky byly super, měly to skvěle připravené, dobře se s nimi komunikovalo a perfektně hrály estébáky u výslechu. Samotné téma mi přišlo taky dobře zvolené, protože lpět na svých názorech a umět se za ně postavit bylo důležité pro změnu našeho režimu v 90. letech minulého století a důležité to je i teď. A prostředí se mi také líbilo - nebylo to zbytečně daleko, byl dostupný bufet a také tu bylo dost místa v čase přestávek nebo čekání na výslech.
 
Celkově se mi exkurze líbila. Prostředí bylo příjemné a občerstvení v blízkosti bylo velkým plusem. Líbila se mi volnost programu a milé lektorky, které nás do ničeho nenutily, a proto jsem se cítila příjemně. Z dnešního workshopu si odnáším mnoho zkušeností a rozšířený pohled na problematiku komunistického režimu, který byl velkým problémem v minulosti. Hodnotím známkou 1. Vžít se do rolí postav v daném období bylo velmi poučné.
 
Dnešní workshop se mi velice líbil. Pomohl mi představit si, jak to doopravdy v komunistickém režimu fungovalo. Manipulativní výslechy musely být pro lidi hrozné. Dokázal jsem se částečně vžít do role vyslýchaného. Lektorky byly skvělé a dodaly zážitku tu správnou atmosféru. Určitě bych zážitek doporučil ostatním.

 

Zobrazeno: 2374x

Aktuální informace

19.11.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 28. 11. 2024 od 17.30 hodin.

13.11.2024

Školská rada je opět kompletní.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

09.09.2024

Novinka pro studenty a rodiče

Celý článek

Významní absolventi

Milada McGrathová

Milada McGrathová (roz. Vencourová), televizní redaktorka, moderátorka a překladatelka, maturovala v roce 1987 ve třídě 4.B.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Let bratří Wrightů

17. prosinec 1903

Po mnohaletých systematických pokusech se podařilo uskutečnit Orvillu Wrightovi let s motorovým letadlem v trvání dvanácti sekund.

Nejčtenější

25.10.2024

Přinášíme všem rodičům a studentům rozpis lyžařských kurzů v zimní sezóně 2024/2025.

Konkrétní informace k platbám a organizaci kurzů budou včas rozesílat příslušní vedoucí LVVZ.

 

M. Hrstka

celý článek
04.11.2024

První listopadový víkend vyrazilo na 12 učitelů na úklidovou brigádu na chaty RSG.

Počasí přálo a stanovený plán prací byl dodržen v plném rozsahu. Můžeme tedy oznámit, že chaty jsou připravené na zimní provoz a LVVZ!

Děkuji na tomto místě všem účastníkům za pracovní elán a nasazení!

Michal Hrstka – správce chat

Níže uvádíme pro představu přehled prací na chatách.

celý článek
22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.