Seminář češtiny na Festivalu FALL v DOXu v Praze-Holešovicích

Seminář češtiny na Festivalu  FALL v DOXu v Praze-Holešovicích

Předmaturitní seminář z českého jazyka a literatury se vypravil v pátek 20. 9. 2024 do  Centra současného umění DOX, aby v rámci 2. ročníku festivalu absolvoval besedu s belgickým spisovatelem Dimitri Verhulstem, workshop Během příběhu (ten se neobešel bez domácí přípravy – všichni účastnící si museli předem připravit krátký osobní příběh na téma PROMĚNA) a prohlédl si výstavu KAFKAESQUE.

V roce 2002 zakoupil objekt Leoš Válka. Centrum DOX začalo fungovat v roce 2008. Úplně na začátku historie tohoto prostoru je ale továrna z roku 1901. Objekt je dnes považován za příklad špičkové současné architektury (DOX).

A co si o akci myslí studenti?

Velice se mi libíla KAFKAesque, protože mám ráda Kafku a jeho díla už od svých dvanácti let. Rozhovor s Dimitrem Velhurstem byl také zajímavý, a jelikož už mám rozečteného Opozdilce a velmi se mi líbí, určitě si přečtu i další knihy.  Workshop byl překvapivě dobrý a v mnoha ohledech přínosný - například vědomí, že vás někdo poslouchá a věnuje vám pozornost, bylo fajn asi pro všechny. Sára H.

 Program byl zajímavý, originální a interaktivní. Chvílemi až moc interaktivní, člověk je docela pod tlakem když vypráví před lidmi, ještě více, když je to vyprávění, které právě slyšel. Přivedlo mě to k inspiraci, že bych si chtěl své vyprávění někdy zapsat.  Bílé zdi a prostory někdy připomínaly bludiště. Na výstavě se mi líbila estetika těch obrazů a atmosféra chaosu a zešílení.  Šimon B.

 

Pan Dimitri mluvil moc hezky a zajímavě. Workshop byla super zkušenost, ale víckrát by to nemělo asi smysl. Výstava byla hodně zajímavá, některá díla se mi fakt líbila, z některých jsem měla nepříjemný pocit.  Jana Č.

Výstava a i beseda se mi moc líbila, pan Dimitri se krásně poslouchal a měl zajímavé postřehy. Workshop mě nijak výjimečně nenadchnul, ale ani neurazil.  Adam B.

Výstava byla krásná, rozhovor s panem Dimitrijem byl velmi příjemný a zajímavý. Workshop mě nějak zvlášť nepoznamenal.  Honza B.

Besedy s autorem jsem se trochu bála, protože jsem od něj nestihla nic přečíst, po besedě si však některou z knih určitě seženu. Mluvil zajímavě a souhlasila jsem se vším, co řekl. Workshop jsem si představovala jinak, nemile mě překvapilo to, že jsme mluvili o příbězích někoho jiného, ale nějak jsme si poradili i s tím. Budova je pěkná, výstava Kafkaesque je sestavena originálně. Ester K.

Kafka není úplně můj šálek kafe, takže to nemělo na mě takový efekt; obrazy a celkově jeho styl mi nic neříkají.  Workshop byl ale zajímavý a beseda taky. Prostory jsou rozhodně moderně pojaté, což dává celému programu speciální nádech. Anežka M.

Při workshopu člověk pozná stránku, mnohdy i tu velmi zranitelnou, někoho, koho třeba skoro ani nezná. Uvědomila jsem si, že všichni mají city, pocity, emoce, problémy a starosti. Výstava byla krásná, vyvolala ve mně intenzivní pocity, a to nejen úzkosti a úsměvu, ale přiměla mě také se zamyslet nad jednotlivými obrazy a emocemi autorů.  Alice Š.

Beseda se mi líbila, workshop byl zajímavý, výstava mě zaujala a prostředí vnímám neutrálně. Vojta T.

Velice mě překvapila forma, jakou jsme sdíleli naše příběhy, ale nakonec byla zajímavá a samozřejmě úspěšná.  Celkové prostředí programu působilo mile a velice kreativně. Výstava pro mě byla lehce znepokojující, vyskytovaly se zde zvukové efekty a některá díla, která byla nepříjemná. Ovšem našly se i obrazy, které mě zaujaly. Akce se mi celkově líbila. Nela V.

Workshop byl skvělý, dozvěděla jsem se spoustu nových věcí. Kafka bohužel není můj šálek kávy, protože nenalézám pochopení k nepochopení. Prostředí bylo pěkné a ocenila jsem ztvárnění samotného Kafky. Překvapila mě práce s osobními příběhy. Jen mě mrzelo, že přestože bylo napsané, že příběh může být pozitivní, tak mezi přítomnými obrázky (ke svému příběhu měli studenti vybrat obrázek z výstavy) žádný pozitivní nebyl.  Některá umělecká díla mi přišla až komická.  Zuzka Z.

Zobrazeno: 591x

Aktuální informace

09.12.2024

Zájemce o studium a jejich rodiče zveme na prohlídku školy ve čtvrtek 9/1 od 14.00 do 16.00 hodin. Součástí programu jsou informační schůzky s vedením školy v 14:15, 14:45, 15:15 hod.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Mgr. Pavel Snítilý

Mgr. Pavel Snítilý, archeolog, zástupce ředitele a dokumentátor Městského muzea v Čelákovicích, který mj. stál v roce 2016 u výjimečného nálezu unikátního bohatě zdobeného meče velmožů starého přes jedno milénium, maturoval na nymburském gymnáziu v roce 1994.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Tour de France

1. červenec 1903

Když se v časných ranních hodinách v Paříži rozjelo 60 cyklistických profesionálů k okružní jízdě po Francii, málokdo tušil, že se zrodil později nejpopulárnější silniční závod světa – Tour de France.

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
26.11.2024

V pondělí jsme před šestou hodinou ráno vyrazili na téměř pěti hodinovou cestu od budovy školy směr Berlín. Ještě před polednem jsme si již prohlíželi East Side Gallery a její dnes už legendární graffiti. Odtamtud jsme spěchali na rezervovanou prohlídku budovy Říšského sněmu s vyhlídkou na celý Berlín. 

celý článek
22.11.2024

Kdo z vás si pamatuje klasické třídní knihy, zůstane zcela jistě dojat, potěšen i pobaven příběhem té, kterou měla třída oktáva A ve školním roce 1946-47. Psal se rok 1947 a 30. května, tedy téměř na konci školního roku, mizí třídní kniha. Jaké pozdvižení a nepříjemnosti nejen pro žáky (ale zejména pro třídního profesa Bohuslava Sýkoru na tehdy Státním reálném gymnáziu v Nymburce) nastaly, si dnes jen můžeme s notnou dávkou škodolibosti a pobavení představovat. 

 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.