Historické osobnosti ve Frankofonním klubu

Historické osobnosti ve Frankofonním klubu

V prvních listopadových dnech měly některé skupiny studentů francouzštiny možnost vyzkoušet si hodinu francouzského jazyka trochu jinak. Realizovali jsme již pátou aktivitu frankofonního klubu. Lektory se opět stali studenti naší školy, tentokrát žáci 3TA, kteří si za úkol zvolili připravit prezentaci známých historických osobností pro nové studenty francouzštiny ze tříd 1PA, 1A a 5QB.

Michaela Bacílková, 3TA:

Ve dnech 1. a 3. listopadu jsme dostali my, žáci 3TA, skupina pod vedením paní profesorky Prokešové, za úkol připravit pro 1PA a 1A jejich první frankofonní klub. Zaměřili jsme se především na historické osobnosti, které jsou úzce spjaty s Francií. K tomuto rozhodnutí nás vedl dějepis ve francouzštině, který bude pro nás, všechny studenty s rozšířenou výukou tohoto jazyka na nižším gymnáziu, zahájen na vyšším gymnáziu. Vžili jsme se do pozic lektorů a předávali jsme zkušenosti našim spolužákům, kterých v budoucnosti určitě využijí. Jejich úkolem bylo přečíst (nám lektorům) popis francouzské historické osobnosti a určit, o koho se jedná. Zároveň jim byly rozdány pracovní listy představující jednotlivé osobnosti a tzv. Fiche de vocabulaire, kam si zaznamenávali slovíčka, kterým neporozuměli. Třídy se zapojovaly, jak nejlépe uměly a vydaly ze sebe to nejlepší. Podle ohlasů soudíme, že tento frankofonní klub měl úspěch a doufáme, že takových to aktivit bude v nejbližší době co nejvíce.

Vendula Siblíková, 1PA

V úterý 1. 11. 2011 si studenti z tercie A připravili pro nás, francouzštináře z primy A, jednu z aktivit frankofonního klubu. Přichystali si francouzský popis pěti slavných osobností, jako například Leonardo da Vinci, Johanka z Arku... Problém byl však v tom, že jsme ten francouzský popis měli přečíst - to ještě moc (skoro vůbec) neovládáme, ale jinak se nám to všem (doufám) líbilo.

Alexandra Birndtová, 1PA

V úterý 2. 11. se 2. hodinu konal frankofonní klub, který si pro nás připravila tercie A. Nejdříve jsme dostali od paní profesorky Prokešové slovníček na slovesa a podstatná jména, tam jsme si psali slovíčka, která jsme nevěděli. Pak pro nás bylo připraveno pět stanovišť, po kterých jsme chodili ve dvojicích. Na každém stanovišti nám dali papírek, který jsme obě/oba museli přečíst a terciáni nám opravovali výslovnost. Dole na papírku byla napsána francouzská slovesa v infinitivu. Tercie nám je přeložila a my je napsali do slovníčku.

V textu byly informace o známých francouzských osobnostech. Byli tam: Jeanne d´Arc (Johanka z Arku), Charles de Gaulle, Léonard de Vinci (Leonardo da Vinci), Marie Antoinette (Marie Antoaneta) a Marquise de Pompadour (markýza Pompadúr). Také jsme dostali papírek s fotkami osobností a psali k nim jejich jména.

Tato akce se nám všem velice líbila a užili jsme si ji!                                                

Žáci 3TA se přípravy a organizace ujali opravdu zodpovědně, sami připravili prezentace osob i pracovní listy a za tuto práci si zaslouží velkou pochvalu. Velký dík patří i účastníkům, kteří svým aktivním přístupem usnadnili terciánům jejich první roli učitelů.

Lucie Prokešová

Aktuální informace

21.06.2022

Vážení učitelé a milí studenti!

27. června v naší škole se bude konat "Den slovanských kultur".

Budete mít možnost ochutnat tradiční rusko-ukrajinské jídlo, například: pelmeně, jablkový piroh a další zajímavé chuťovky.

Odložte na chvíli mobil a zahrajme si hry! Pamatujete si, jak se hrají "Lodě" nebo "Dáma"?  Umíte napodobit zvířata? Poměřte své schopnosti v týmových hrách! Ať vyhraje nejsilnější a nejchytřejší! 

Vzhledem ke zhoršení ekologické situace, prosím vezměte s sebou své talíře a kelímky. Ať tolik neplýtváme jednorázovým nádobím.

Těšíme se na vás a přejeme hezkou zábavu!

21.06.2022

v pondělí 27/6 organizuje studentský parlament od 7:30 do 10:30 hod burzu učebnic ve vestibulu školy.

02.06.2022

Ke dni 31. 5. je odevzdáno 60 zápisových lístků do osmiletého studia a 30 zápisových lístků do čtyřletého studia. Odvolání, kterým nebylo možné vyhovět v rámci odvolání jsou odeslána na KÚ StK.

Významní absolventi

Hana Burianová

Hana Burianová (*1986), rozená Miškovská, někdejší tisková mluvčí prezidenta Miloše Zemana, maturovala na Gymnáziu Nymburk v roce 2005.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Let bratří Wrightů

17. prosinec 1903

Po mnohaletých systematických pokusech se podařilo uskutečnit Orvillu Wrightovi let s motorovým letadlem v trvání dvanácti sekund.

Nejčtenější

27.05.2022

Letošní bronzovo-stříbrná ceremonie se konala v nádherných prostorách galerie GASK v Kutné Hoře. Na desátou hodinu dopolední, tedy čas, kdy ceremonie začínala, jsme se někteří dopravili vlakem, jiní po vlastní ose a v doprovodu rodičů. Pak už jsme se jen zaregistrovali u vchodu a mohli vstoupit do sálu s již připravenými židlemi, mikrofony. Ale především  s bronzovými a stříbrnými odznaky i certifikáty, které zde na nás už čekaly.

 

celý článek
02.06.2022

Ekokurz 4KA 2022

V ranních hodinách 30. 5. 2022 jsme vlakem vyrazili z nymburského hlavního nádraží do Blanska, odkud jsme soukromým autobusem dojeli do Krásenska na Rychtu, kde jsme se ubytovali. Ještě téhož dne jsme podstoupili zkoušku ohněm, respektive vodou, v té jsme lovili bezobratlé živočichy. Následující den jsme strávili na kolech. Cílem byl Ostrov nad Macochou, vzdálený pouze 7 kilometrů, ale cestou jsme udělali několik zastávek, a tak nám výlet zabral téměř celý den. V Ostrově jsme obdrželi mapu, pomocí které jsme se orientovali při dobrodružné hře. Středu jsme zasvětili pozorování ptáků, hmyzu, pavoukovců, kroužkovců… zkrátka ornitologii a entomologii. Odpoledne jsme věnovali debatování o enviproblémech. Poslední den jsme připravovali závěrečný projekt a bádali v přírodě. Celým programem nás provázela hra Evoluce, jejímž posledním kolem jsme zakončili náš program na Rychtě. Za 4KA děkujeme pí. Weissové a pí. Bursové i lektorům z Krásenska za úžasně připravený program.

Anna Andrejsová, Alice Škochová a Filip Slabý

celý článek
04.06.2022

V týdnu od 30. května do 3. června se studenti biologického semináře třetího ročníku zúčastnili ekologického kurzu. Kurz probíhal formou různých aktivit, které se uskutečnily především v okolí Nymburka. Jak konkrétně si můžete přečíst v následujícím reportu.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu