Výtvarníci na exkurzi ve “veletržáku”

Do Veletržního paláce v Praze, kde nás čekala prohlídka s odborným výkladem o moderních výtvarných směrech, se naše třída 2.A po roce opět vrátila. Doprovodem nám byla paní profesorka Sedlatá.

Jelikož bylo více uměleckých směrů než času, nikdo nelenil a hned jsme se ponořili do proudu expresionismu. Byla šance se vcítit do temných, sklíčených myšlenek a pocitů autorů, které provázely a tvořily inspiraci vznikajícímu a velice netradičně barevnému umění.

Přesun k abstrakci, fauvismu a futurismu zahrnoval mino jiné mnoho schodů, ale také úplně jiné vnímání reality. Abstrakce nám povolovala mnoho představivosti, ale ukázala nám i teorii barev zahrnující jejich kontrast i soulad. Fauvismus se také hodně zabývá barvami, jejich agresivitou a nezávislostí. Futurismus se snaží o zachycení rychlosti pohybu a nových technologií, jimiž je fascinován.  

Nesmíme zapomenout ani na jeden ze známějších stylů, jímž je kubismus. Geometrie tohoto stylu nám občas dala trochu zabrat a „orientace“ na plátně nebyla jednoduchá. Nakonec se nám snad povedlo rozluštit i složité vyvedení obrazů Pabla Picassa.

O jedno patro níže na nás pak čekala poslední část výstavy. Představovala sociální umění, jež se snažilo uvést nás do prostoty a chudoby. Jednoduchost je stěžněm tohoto stylu. Surrealismus neboli „nad skutečností” nám pak připomněl, že i sny je možné zajímavě výtvarně uchopit.

Posledním stylem byl funkcionalismus, který upřednostňuje především jednoduchost, praktičnost a čisté tvary bez nánosu dekoru. Ve všech těchto směrech a proudech bylo poznat, že se umělci stále pokouší o něco nového, jiný rukopis, styl, jedinečnost a jiný pohled na věc.

Tímto naše exkurze skončila a my jsme zase o něco chytřejší.

Johana Pešánová, 2A

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Luděk Holub

Absolvoval v roce 1947.

Narodil se r. 1928 v Jihlavě. Po Mnichovu byl nucen z Jihlavy odejít, s rodiči přišel do Poděbrad a v letech 1939-1947 studoval na nymburském gymnáziu, 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lyžařské závody

únor 1903

Ve Vysokém nad Jizerou se konaly lyžařské závody za účasti mnoha zahraničních závodníků. 

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.