Primy zažily výcvik jako ve starověkém Římě

Primy zažily výcvik jako ve starověkém Římě

Archeopark ve Všestarech u Hradce Králové je unikátní archeopark, kde se prostřednictvím "živé archeologie" seznámíte například s každodenním životem v pravěku na našem území. Naše primy si však na kompas času nastavily jiné období a vyrazily do Všestar poznat každodenní život ve starověkém Římě a proniknout do tajů římské armády.

Do archeoparku jsme jeli s různými očekáváními, někdo myslel, že to bude hodně teoretické, někdo čekal návštěvu jako v muzeu, jiný očekával hraní si na archeology a hrabání se v zemi. Někdo pro jistotu nečekal nic moc s tím, že se nechá překvapit. Rozhodně to nebyla nuda, rozhodně to nebyla teorie, ani hrabání v zemi jsme si moc neužili, spíše v bahně, ale popořadě...

Nejprve jsme si povídali o životě ve starověkém Římě. Dozvěděli jsme se, jak se oblékaly jednotlivé společenské vrstvy, že nosily tuniky, co to byly tóga či peplos a že purpurovou barvu na oblečení nosili jen ti nejbohatší, protože barva byla vzácná. Vyzkoušeli jsme si hry, které hrály děti v Římě nebo si s nimi krátili čas vojáci v římských legiích. Zahráli jsme si tak například kostky, mlýn a další "římské deskovky",  třeba hru, ve které má každý hráč 8 kamenů (figurek) pole 8x8 políček. Cíl hry je protivníkovi vzít všechny kameny. Kámen protivníkovi vezmeš tak, že mu jeho kámen obklíčíš svými dvěma kameny. Hýbat se můžeš o kolik polí chceš nahoru, dolu, doprava a doleva, ne diagonálně, můžeš i přeskakovat kameny svoje i protivníkovy za předpokladu, že za kamenem je jedno volné pole.. Vyzkoušeli jsme si psát na voskovou destičku.

Pak už nás čekal vstup do řísmké armády. Dozvěděli jsme se, že velitel jede do boje v čele své jednotky, žádné schovávání na kopci. Zjistili jsme, že základní vojenskou vojenskou jednotkou byla centurie, která měla v ideálním případě cca sto mužů, ale častěji spíš maximálně 60-70 mužů a že v čele stál centurion. Seznámili jsme se se zbraněmi a výbavou, kterou měli římští vojáci k dispozici. A pak už zazněl povel. Vyfasovali zbraně a podstoupili základní římský vojenský výcvik. Ten samozřejmě probíhal venku, a zde přišlo na řadu zmíněné bahno. Protože v noci pršelo, terén byl zmáčený a náš výcvik tak probíhal opravdu v bojových podmínkách. Žádné jako...

Exkurzi jsme si moc užili a už se těšíme na další takovou. Jen příště lepší počasí!

 

Počasí objednat neumíme:) Děkujeme oběma primám za aktivní zapojení. A děkujeme pánům řidičům, že nás domů svezli i obalené blátem. Tak zase příště!

Aktuální informace

28.09.2023

úterý 3/10 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo
17.01.2023

Gymnázium BH zveřejňuje inspekční zprávu z komplexní inspekce, která proběhla na konci prosince 2022 a protokol z inspekce.

Významní absolventi

Valdemar Vyleťal

Valdemar Vyleťal (16. 10. 1900-20. 9. 1928), vlastním jménem František Vyleťal, učitel, spisovatel, básník a literární publicista, jehož pamětní deskou se honosí budova školy, odmaturoval na nymburské reálce v roce 1919.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Anthracite Coal Commission Report

22. březen 1903

Theodore Roosevelt přikázal zveřejnit Anthracite Coal Commission Report, 

Nejčtenější

05.09.2023

Tradičně na začátku školního roku dostávají školy souhrnnou zprávu o výsledcích maturitních zkoušek, resp. o výsledcích společné části MZ. Ze zpráv, které školy obdrží, je možné vyčíst nejen výsledky vlastní školy, ale v její tabulkové části je možné nalézt i srovnání s ostatními školami v ČR.

 

 

S hrdostí sdělujeme, že naši maturanti v tomto srovnání obstáli opět na výbornou!

 

celý článek
05.09.2023

Školní rok 2023-2024 zahájen!

Tradičním shromážděním na nádvoří byl zahájen nový školní rok. Setkání tradičně připravil studentský parlament. V jeho průběhu noví studenti prim osmiletého studia a prvního ročníku čtyřletého studia otiskem ruky na svou třídní vlajku stvrdili příslušnost ke škole. Byli představeni noví učitelé a provozní zaměstnanci školy. Na shromáždění přivítali nové studenty ředitel školy Jiří Kuhn a zástupci parlamentu. 

 

celý článek
06.09.2023

Na Zlatou expedici jsme vyrazili opravdu brzy ráno v neděli 3. září. Ve vlaku do Prahy tedy seděli veselí lidé vracející se z nymburského posvícení a pak my - osm nevyspalých spolužáků s obrovskými brašnami na kolech a nadšením, že opravdu jedeme.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.