Kvinty a 1A již tradičně na exkurzi v Židovském muzeu v Praze

Kvinty a 1A již tradičně na exkurzi v Židovském muzeu v Praze

Letos opět kvinty a 1A navštívily Židovské muzeum v Praze, a to ve středu 18. 12., 1A ve čtvrtek 19. 12. 

Ve čtvrtek 19. 12. 2024 jsme vyrazili na exkurzi do Židovského muzea v Praze.

Hned v blízkosti hlavního nádraží jsme narazili na Jeruzalémskou synagogu.

V Židovském vzdělávacím centru v Maiselově ulici na nás čekala milá průvodkyně. Součástí programu byl workshop Badatel. Nejdřív jsme si povídali o tom, co všechno už o Židech a judaismu víme. Pak jsme se rozdělili do pěti skupin a rozebrali si různá témata. Měli jsme o nich zjistit co nejvíce informací a poté je co nejjednodušeji odprezentovat ostatním spolužákům. Mezi tématy byl například klasický běh života a domácnost, židovská svatba anebo třeba svátky šabat a pesach.

Každý tým dostal boxík s deskami plnými informací a pro lepší představu i několik dalších předmětů, o kterých jsme měli mluvit. Všem skupinám se prezentace moc povedla. Myslím, že se všichni shodneme na tom, že rozhodně nejvtipnější byla prezentace skupiny, která si vybrala svatbu. Názorně nám totiž předvedli, jak taková pravá židovská svatba probíhá.

Pak jsme vyrazili ven. První zastávkou byla Staronová synagoga, která jak jsme se dozvěděli, je stále v provozu, a ještě pořád v ní probíhají bohoslužby. Také jsme zjistili, že do synagog musí muži, na rozdíl od křesťanských kostelů, nosit pokrývku hlavy. Prohlédli jsme si minimalistickou architekturu a pokračovali dál na židovský hřbitov.

Tam jsme si povídali o kultuře pohřbívání, prohlédli si náhrobní kameny. Zde je také pohřben jeden z nejznámějších židovský teologů u nás, rabi Löw. Všichni asi známe pověst o Golemovi. Další zajímavostí je to, že pro nedostatek místa na hřbitově se navážely další vrstvy hlíny, mezi hroby jí muselo být alespoň půl metru a náhrobní kameny se musely povytáhnout nahoru, aby byly vidět. Hroby jsou tedy v několika patrech.

Naše putování jsme zakončili ve Španělské synagoze. Tam jsme si prohlédli orientální výzdobu a expozici ke druhé světové válce. Byl to velmi zajímavý a poučný den.

 

Karolína Husáková, 1A

A co si o akci myslí ostaní z 1A?

Exkurze se mi líbila hlavně workshop ve kterém jsme si vybrali téma každodenní život židů. Naše skupina to zvládla skvěle.

Exkurze byla velmi zajímavá a obohacující. Zaujaly mě odlišnosti mezi náboženstvími, ať už v architektuře nebo ve zvycích.

Exkurze se mi velmi líbila, dozvěděla jsem se spoustu nových informací, před exkurzí jsem toho o židech moc nevěděla. Při workshopu se mi ve skupině pracovalo dobře a myslím, že se nám to povedlo odprezentovat spolužákům.

Překvapilo mě mnoho věcí a rád jsem poznal novou kulturu.

Překvapilo mě, že židovské telefony se automaticky se vypínají, když je šabat.

Zajímavý byl také jejich hřbitov.

Bylo to skvělý, naučili jsme se toho mnoho. Učili jsme se, jak probíhá celý život žida (po narození, svatbu a smrt). Líbilo se mi, jak průvodkyně odpovídala na jakékoli naše dotazy.


Exkurze mi přišla zajímavá. Rozhodně jsem se dozvěděla něco nového. Také jsem měla možnost se poprvé podívat do synagogy a na židovský hřbitov.

Bylo to zajímavé, nejvíce mě zaujala ta poslední synagoga.

Líbila se mi židovská svatba a kontrast mezi křesťanstvím a judaismem.

Exkurze byla zajímavá, zaujaly mě jejich tradice. Zvláštní mi přišel jejich hřbitov.

Bylo to dobré.

Aktuální informace

09.12.2024

Zájemce o studium a jejich rodiče zveme na prohlídku školy ve čtvrtek 9/1 od 14.00 do 16.00 hodin. Součástí programu jsou informační schůzky s vedením školy v 14:15, 14:45, 15:15 hod.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1951.

Narozen 1. 1. 1933. Vystudoval České vysoké učení technické v Praze (Elektrotechnickou fakultu) a v roce 1956 nastoupil do Astronomického ústavu ČSAV v Ondřejově,

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Konference v Paříži

3. prosince 1903

Závěrečným zasedáním skončila mezinárodní zdravotnická konference v Paříži. Mj. přijala i společné dohody o opatřeních v boji proti moru, choleře a žluté zimnici.

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
26.11.2024

V pondělí jsme před šestou hodinou ráno vyrazili na téměř pěti hodinovou cestu od budovy školy směr Berlín. Ještě před polednem jsme si již prohlíželi East Side Gallery a její dnes už legendární graffiti. Odtamtud jsme spěchali na rezervovanou prohlídku budovy Říšského sněmu s vyhlídkou na celý Berlín. 

celý článek
22.11.2024

Kdo z vás si pamatuje klasické třídní knihy, zůstane zcela jistě dojat, potěšen i pobaven příběhem té, kterou měla třída oktáva A ve školním roce 1946-47. Psal se rok 1947 a 30. května, tedy téměř na konci školního roku, mizí třídní kniha. Jaké pozdvižení a nepříjemnosti nejen pro žáky (ale zejména pro třídního profesa Bohuslava Sýkoru na tehdy Státním reálném gymnáziu v Nymburce) nastaly, si dnes jen můžeme s notnou dávkou škodolibosti a pobavení představovat. 

 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.