Hospitační stáž na gymnáziu v bavorském Untergriesbachu
Ve dnech od 28. března do 8. dubna jsem absolvovala hospitační stáž pro učitele němčiny na bavorském gymnáziu v malém městysu Untergriesbach, který se nachází asi 20 km od malebného Pasova, kde jsem byla ubytovaná.
Tento projekt je každoročně pořádán a financován bavorským ministerstvem školství a je zaštítěn DZS (Domem zahraniční spolupráce), který nabízí různé vzdělávací akce pro učitele všech možných aprobací, především těch jazykových. A tak jsem si řekla, že se opět po 10 letech zkusím do projektu přihlásit a k mé radosti to vyšlo…
Jelikož jsem již stejnou stáž absolvovala před deseti lety na odborné škole poblíž Mnichova, tušila jsem, "do čeho jdu" a velmi jsem se těšila.
A musím říct, že má očekávání se naplnila a do Čech jsem se vrátila plná elánu a nových zkušeností, které bych ráda předala svým kolegům, a hlavně je využila ve svých hodinách němčiny a občanské výchovy.
Nebudu Vás zatěžovat všemi zážitky a detaily z mého pobytu, ale alespoň o ty nejzajímavější informace a rozdíly mezi českým a bavorským školským systémem bych se s Vámi ráda podělila. Osobně se musím přiznat, že jsem byla na naše gymnázium hrdá a ujistila jsem se, že i naši pedagogové mohou německým kolegům nabídnout své znalosti a zkušenosti. Samozřejmě i pro mě byl pobyt velice obohacující, paní ředitelka i celý pedagogický sbor byl neskutečně milý, vstřícný a mohla jsem tak nahlédnout do různých hodin a předmětů a nasbírat tak cenné zkušenosti a poznat alespoň trochu běžný chod německého gymnázia.
Tak tedy základní rozdíly:
- klasifikuje se známkami od 1 do 6, kdy známka šest je nejhorší
- na gymnázium chodí žáci již po 4. třídě základní školy a neskládají jako u nás přijímací zkoušky, ale jsou přijati na základě výsledků ze ZŠ
- vyučování končí všem třídám max. ve 14 hodin, první tři hodiny se však žáci učí bez přestávky, pak následuje 20 minut velká přestávka a opět následují 2 až 3 hodiny bez pauzy
- žáci oslovují učitele příjmením, př. Herr Schlager, Frau Amberger …
- velikonoční prázdniny mají ještě teď (trvají jim dva týdny), ale letní prázdniny začínají až na začátku srpna a trvají do poloviny září
- na jazyky nejsou žáci rozděleni do menších skupin jako u nás, ale výuka angličtiny a jiných jazyků probíhá v celých třídách
- gymnázium bylo perfektně technicky vybavené
- žáci se nepřezouvají, ani si nedávají své věci do šaten, ale nosí je sebou do třídy
- učitelé nemají své kabinety, ale jednu společnou místnost, tudíž je příprava na hodiny vykonávána pedagogy spíše doma (do hodin si nosí učitelé všechny pomůcky sebou, výjimkou nejsou ani pojízdné kufříky:)
- povinně je vyučováno náboženství či etika, kde se žáci učí vzájemné toleranci a respektu k jiným vyznáním
- a mnoho dalšího …
Pro mě byl pobyt přínosný i v tom, že jsem si znovu uvědomila, jak je vzájemný respekt, ať už mezi kolegy, studenty navzájem, tak i učiteli a rodiči, velmi důležitý a posouvá nás zase o kousek vpřed…
Krásný den
Tereza Plechlová