Zprávy z Francie - druhý díl

Zprávy z Francie - druhý díl

Anežka Literová studuje v Dijonu už třetí týden a tak nám popsala další část svých zážitků. Tento článek doporučujeme hlavně maturantům z francouzštiny, pokud si chtějí ušetřit čas s přípravou otázek č. 9 a 11 v profilové části maturitní zkoušky:)

Bonjour a tous!

Dneska bych se s Vámi ráda podělila o to, co jsem zatím za tu krátkou dobu, co jsem tady, vypozorovala.

Francie je úplně jiná než Česká republika. A to ať už mluvím o systému školství, mezilidských vztazích, tendencích společnosti i drobnostech každodenního života.

První, co Vás zaujme, když přijdete ráno do školy, je nepřetržité mlaskáni všude kolem Vás. Francouzská tradice pusinek na obě tváře, takzvaných bisous, kterými se zdraví i loučí všichni Francouzi. Kdybyste někomu podali ruku ve chvíli, kdy on Vám chce dát bisous, dali byste tím najevo, i když nevědomky, že Vás dotyčný člověk otravuje.

Další věcí, která je úplně jiná, a všeobecně známá, je celá francouzská kultura stolování. Není nic zvláštního na tom začít večeři pár minut po deváté hodině a skončit v půl jedenácté třetím dezertem. Ovšem sníst z talíře úplně všechno je považováno za faux-pas, a dotyčný za nenažrance. Často se stává, že když poprvé jíte ve francouzské rodině, najíte se entrée (předkrmu), protože neočekáváte, že by mohlo přijít nějaké další jídlo, než třeba zeleninový salát. Samozřejmě s bagetkami, ještě nikdy se mi nestalo, že by k jídlu, v jakékoli denní době, nebyly nabídnuty bagetky. Ty se jí úplně se vším. Namáčí se do horké čokolády, kávy i čaje, polévky, jedí se k masu, a nedávno jsem byla svědkem bagety namazané máslem, medem a namočené do mléka s cereáliemi. Bref, chvíli trvá, než si na tenhle systém zvyknete.

Francouzi hodně zachovávají staré tradice. Mezi ně patří hlavně Marché, klasický starodávný trh, který je pro většinu lidí samozřejmostí, a nepostradatelnou součástí života, a to minimálně dvakrát týdně. Stánky s masem, ovocem a zeleninou, oříšky, mlékem, vajíčky, sýry, perníkem, medem, všechno čerstvé, a všude plno usměvavých obchodníku, kteří Vás zvou na ochutnávku zboží, anebo jen na kus řeči.  Je to kouzelná atmosféra, kterou jsem v Česku nikdy nezažila.

Nikdy se tady nespěchá. Když se řekne, že se jede nakupovat, člověk čeká, že se vyjede do supermarketu, koupí se co je potřeba a za hodinu jste zpátky. Nic takového! Když se rodina vydá do města nakupovat, může se stát, že v jedenáct dopoledne odejdete, a vracíte se až ve čtyři. Když narazíte na známé, nejdřív se všichni musí pozdravit bisous, prohodit pár zdvořilostních frází, zeptat se co je nového. A když se tohle stane už popáté, tak ztratíte hodinu času, ale nikomu to nevadí, nikdo si s tím hlavu nedělá. Ve Francii všechno plyne svým vlastním tempem a lidé mají na všechno dost času.

To ovšem neplatí o školních hodinách. Jak už jsem psala, většinou studenti zůstávají ve škole až do šesti do večera. Je tu spoustu pauz a taky spoustu prázdnin, ale jedna školní hodina má 55 minut. A co teprve když přijdete pozdě! Když student přijde na hodinu po tom, co učitel přečetl prezenci, tak nesmí přijít do třídy, ale musí okamžitě jít se svým Carnet d’eléve (studentský průkaz) na Vie scolaire (sekretariát) nechat si potvrdit pozdní příchod. Když uspěje, může se vrátit do třídy, když ne, vrátit se nesmí, a hodinu si musí doplnit.

Francouzská logika se zdá být nelogická, ale kdoví co by si mysleli oni, kdyby přijeli studovat do Česka. A navíc, i takováhle logika se dá zamilovat za dva týdny!

Anežka Literová

Aktuální informace

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

Celý článek
24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc.

Doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc., vysokoškolská pedagožka, viroložka, zakladatelka a vedoucí Laboratoře virologie PřF UK, absolvovala na naší škole v roce 1961.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel Eduard Weyr

23. červenec 1903

Zemřel Eduard Weyr (*21. 6. 1852), český matematik.

Nejčtenější

28.02.2024

FOTOGALERIE Z BESEDY (Z FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY)

Na letošní třetí alumni besedu jsme přizvali absolventa gymnázia z roku 1994. Je jím Mgr. Pavel Snítilý, archeolog a zástupce ředitele Městského muzea v Čelákovicích. V nymburské knihovně ve čtvrtek 29. února 2024 nám od 17.30 hodin popíše mj. moderní archeologické metody v besedě nazvané: Archeologie pod vaším domem?

celý článek
15.03.2024

V úterý 19. 3. 2024 se koná od 11:45 Školní kolo 46. ročníku SOČ. Slavnostní zahájení za přítomnosti vedení města a vedení školy bude v učebně č. 77. Níže se dozvíte, kdo ze soutěžících a na jaké téma práci SOČ psal, jak to bude se zkrácením výuky a co je třeba udělat, pokud se na konkrétní obhajobu chce někdo přijít podívat.

celý článek
12.03.2024

Sekunda B vyjela na lyžák netradičně ve čtvrtek 7. 3. 2024 Po přijetí na chatu jsme začali vybalovat. Pak se hráli už jen hry.  A šlo se na večeři. V pátek díky nedostatku sněhu jsme museli vyjít až na Dvoračky a tam jsme celý den lyžovali. Bylo hezké počasí a tak jsme si to všichni užili.  Kvůli ztíženým podmínkám se posunul i oběd.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.