Zlatá cyklistická expedice DofE do Drážďan

Zlatá cyklistická expedice DofE do Drážďan

Na Zlatou expedici jsme vyrazili opravdu brzy ráno v neděli 3. září. Ve vlaku do Prahy tedy seděli veselí lidé vracející se z nymburského posvícení a pak my - osm nevyspalých spolužáků s obrovskými brašnami na kolech a nadšením, že opravdu jedeme.

Cílem naší expedice bylo poznat historická města na Polabské stezce mezi Drážďany a Litoměřicemi a odprezentovat je mladším spolužákům.

Když jsme dojeli do Drážďan, celé město se teprve velmi pomalu probouzelo do nového dne a my měli příležitost si je v klidu projít. Viděli jsme proslulý Frauenkirche, do kterého jsme se bohužel o pár minut nedostali, protože právě začínala mše, Zwinger s běžně krásnými, ale právě v tuto dobu rozkopanými francouzskými zahradami, a dokonalou Fürstenzug, mozaiku, na které je vyobrazena historie Saska od 12. století a kterou část z nás dokázala pozorovat přes půl hodiny.

Měli jsme štěstí - první den nás čekalo ujet do kempu jen 13 km, a tak jsme si mohli dopřát delší odpočívací pauzu v drážďanském parku. I přesto jsme ale následující den navzdory úmyslům pana profesora Raji vstávali až kolem desáté.

 

Další den jsme před sebou měli zhruba o 22 kilometrů delší trasu než předchozí den a tři významná města - Pirnu, Königstein a Bad Schandau. Následující den už nás přívoz převezl přes hranice zpět do Česka, my poobědvali v Děčíně a obdivovali tamní zámek a rozhlednu. Poslední den nás čekala už jen cesta do Litoměřic, kde jsme expedici s nadšením slavnostně zakončili kebabem a jídlem z Kauflandu.

 

Během Zlaté expedice jsme tak zdolali přes 130 kilometrů, prošli jsme několik historických měst, zvládli jsme několik menších krizí, anglicky i německy jsme se poprali s jazykovou bariérou, získali jsme nespočet skvělých zážitků, poznali více sebe sami i sebe navzájem, připomenuli si, že víc jídla znamená o dost lepší expedici a že se nemusíme bát jezdit do zahraničí - bylo to totiž super.

 

 

Tonička Fraňková

Bára Šídová, Anička Grešulová, Míša Kasíkov, Adéla Radilová, Bára Pacourková, Darja Kyzivátová a Tomáš Kratochvíl

Aktuální informace

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1950.

Půl století působil na nejvyšší úrovni střídavě jako hráč a trenér basketbalu a jako expert při OSN.

Svět v roce založení školy

Rusifikace Finska

17. prosince 1903

Bývalý ruský ministr financí Sergej J. Vitte uveřejnil v kodaňských novinách článek proti rusifikaci Finska.

Nejčtenější

27.05.2026

Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce hledá od školního roku 2026/2027 nové učitele a učitelky pro výuku na nižším i vyšším gymnáziu.

celý článek
27.05.2026
Naše učitelka informatiky Lenka Vojtěchová převzala ocenění za pedagogickou činnost v rámci republikového finále soutěže HAXAGON Skirmish Czech Republic 2026, které se konalo 14. května 2026. Ocenění jí předal ministr školství Robert Plaga.Toto ocenění je významným uznáním její práce v oblasti rozvoje studentů v informatice, programování, kybernetické bezpečnosti a moderních technologií.
celý článek
30.05.2026

Školní streetballová liga pokračovala 3. a 4. kolem základní části a jednoznačně největším překvapením byl výkon Profesorů, kteří si připsali již 4. výhru v řadě, což se nejzkušenějšímu týmu soutěže podařilo naposledy v roce 2012. Devět odehraných zápasů napříč skupinami zároveň jasně naznačilo pětici týmů, které mají jistý postup do čtvrtfinále. O tom, které další tři celky doplní čtvrtfinálovou sestavu, rozhodne závěrečné kolo základní části, jež je na programu 5. června.

celý článek