Zlatá cyklistická expedice DofE do Drážďan

Zlatá cyklistická expedice DofE do Drážďan

Na Zlatou expedici jsme vyrazili opravdu brzy ráno v neděli 3. září. Ve vlaku do Prahy tedy seděli veselí lidé vracející se z nymburského posvícení a pak my - osm nevyspalých spolužáků s obrovskými brašnami na kolech a nadšením, že opravdu jedeme.

Cílem naší expedice bylo poznat historická města na Polabské stezce mezi Drážďany a Litoměřicemi a odprezentovat je mladším spolužákům.

Když jsme dojeli do Drážďan, celé město se teprve velmi pomalu probouzelo do nového dne a my měli příležitost si je v klidu projít. Viděli jsme proslulý Frauenkirche, do kterého jsme se bohužel o pár minut nedostali, protože právě začínala mše, Zwinger s běžně krásnými, ale právě v tuto dobu rozkopanými francouzskými zahradami, a dokonalou Fürstenzug, mozaiku, na které je vyobrazena historie Saska od 12. století a kterou část z nás dokázala pozorovat přes půl hodiny.

Měli jsme štěstí - první den nás čekalo ujet do kempu jen 13 km, a tak jsme si mohli dopřát delší odpočívací pauzu v drážďanském parku. I přesto jsme ale následující den navzdory úmyslům pana profesora Raji vstávali až kolem desáté.

 

Další den jsme před sebou měli zhruba o 22 kilometrů delší trasu než předchozí den a tři významná města - Pirnu, Königstein a Bad Schandau. Následující den už nás přívoz převezl přes hranice zpět do Česka, my poobědvali v Děčíně a obdivovali tamní zámek a rozhlednu. Poslední den nás čekala už jen cesta do Litoměřic, kde jsme expedici s nadšením slavnostně zakončili kebabem a jídlem z Kauflandu.

 

Během Zlaté expedice jsme tak zdolali přes 130 kilometrů, prošli jsme několik historických měst, zvládli jsme několik menších krizí, anglicky i německy jsme se poprali s jazykovou bariérou, získali jsme nespočet skvělých zážitků, poznali více sebe sami i sebe navzájem, připomenuli si, že víc jídla znamená o dost lepší expedici a že se nemusíme bát jezdit do zahraničí - bylo to totiž super.

 

 

Tonička Fraňková

Bára Šídová, Anička Grešulová, Míša Kasíkov, Adéla Radilová, Bára Pacourková, Darja Kyzivátová a Tomáš Kratochvíl

Aktuální informace

09.12.2024

Zájemce o studium a jejich rodiče zveme na prohlídku školy ve čtvrtek 9/1 od 14.00 do 16.00 hodin. Součástí programu jsou informační schůzky s vedením školy v 14:15, 14:45, 15:15 hod.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1954.

Absolvoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze se zvláštní specializací na mezinárodní právo.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Revoluce v Dominikánské republice

30. říjen 1903

Vypukla revoluce v Dominikánské republice, USA a evropské válečné lodě vysadily vojsko k ochraně konzulátů.

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
26.11.2024

V pondělí jsme před šestou hodinou ráno vyrazili na téměř pěti hodinovou cestu od budovy školy směr Berlín. Ještě před polednem jsme si již prohlíželi East Side Gallery a její dnes už legendární graffiti. Odtamtud jsme spěchali na rezervovanou prohlídku budovy Říšského sněmu s vyhlídkou na celý Berlín. 

celý článek
22.11.2024

Kdo z vás si pamatuje klasické třídní knihy, zůstane zcela jistě dojat, potěšen i pobaven příběhem té, kterou měla třída oktáva A ve školním roce 1946-47. Psal se rok 1947 a 30. května, tedy téměř na konci školního roku, mizí třídní kniha. Jaké pozdvižení a nepříjemnosti nejen pro žáky (ale zejména pro třídního profesa Bohuslava Sýkoru na tehdy Státním reálném gymnáziu v Nymburce) nastaly, si dnes jen můžeme s notnou dávkou škodolibosti a pobavení představovat. 

 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.