Londýn 2012

Londýn 2012

Dne 22. února 2012 v 16:15 vyrazil od Gymnázia Nymburk autobus plný natěšených studentů, tří (snad) neméně natěšených pedagogů a dvou znuděných řidičů, aby absolvovali únavnou, téměř osmnáctihodinovou cestu, na jejímž konci je čekalo to, kvůli čemu do autobusu vlastně nasedali, město Londýn.

Po krátké zastávce v Canterbury, jejímž hlavním účelem byla prohlídka slavné katedrály, v níž našel smrt (nebo si spíše ona našla jeho) neméně slavný arcibiskup Thomas Becket, dorazila výprava do Londýna krátce po obědě. Poté, co se všichni ubytovali v hotelu a přizpůsobili se novému prostředí, následovala procházka po okolí. Samotný Lords Hotel stojí na Leinster Square, odkud je to nedaleko na dlouho třídu Queensway, která vede až k slavnému Hyde Parku volně přecházejícímu v Kensington Gardens.  Zde jsme si prohlédli nejen dvě pěkná jezírka, Serpentine a Pond, ale také krásně střižený anglický trávník či skvěle udržované asfaltové cesty. Za zmínku samozřejmě stojí i Kensigton Palace a Diana Memorial Fountain, která bohužel zrovna nebyla v provozu. Unaveni dlouhou cestou autobusem, všichni se brzy vrátili zpět do hotelu a ulehli ke spánku.

Druhý den byl už mnohem nabitější. Začali jsme jej u Backingham Palace, kde právě probíhalo jakési oceňování za úspěchy na vědeckém poli, pročež do paláce proudilo množství lidí i aut, a my jsme tak měli možnost vidět průběh místní bezpečnostní procedury. Pak jsme zhlédli střídání jezdeckých stráží a vydali se směrem ke slavným Westmister Palace a Westminster Abbey. Jak jsme dále procházeli centrem Londýna, měli jsme možnost nahlédnout do ostře střežené Downing Street i prohlédnout si památník ženám druhé světové války. O něco více času jsme strávili v okolí slavného Trafalgar Square. Někdo vyrazil ochutnat místní kuchyni, umělecky založení zavítali od National Gallery, kdo má rád starou architekturu, mohl se vrátit do Westmisnterského opatství. Když se všichni opět sešli pod sochou admirála Nelsona, pokračovalo se na slavné Piccadilly Circus a po krátké zastávce v M&M World došlo i na obchodní dům Harrods, který mohla výprava vidět hezky osvětlený, neboť se už začínalo stmívat. Poslední na programu byla večerní procházka kolem krásně nasvíceného Toweru a Tower Bridge, které v noci opravdu stojí za to.

Další den nás čekala prohlídka proslulé Saint Paul’s Cathedral, odkud jsme přes Millenium Bridge pokračovali až k Shakespearovu divadlu The Globe a dále k vysokému Monumentu, jehož 311 schodů jsme všichni poctivě vystoupali, za což nám byl odměnou nádherný výhled na město a (téměř) všechny jeho památky. Odtud jsme pokračovali k již zmíněnému Toweru, abychom ho měli možnost vidět i ve dne. Po prohlídce Tower Bridge následoval rozchod, jenž většina osazenstva využila k návštěvě nedaleké asijské restaurace. Den postupoval do pozdního odpoledne a výprava se přesunula na Oxford Street, kde se hlavním objektem zájmu stal obrovský obchodní dům Primark, který nabízel obrovské množství oblečení a doplňků za nevídané ceny. Nakupováním jsme udělali tečku za tímto dnem a opět jsme se vrátili do hotelu.

Poslední den v Londýně byl k dispozici volitelný program. Někdo vyrazil na stadion v Chelasea, někdo zavítal do londýnských muzeí, jiní chtěli vidět Londýn z výšky, a tak se vypravili na London Eye. Pár studentů nezapomnělo ani na slavnou Madame Tussaud´s. Kolem třetí hodiny odpolední se ale všichni museli tak jako tak s Londýnem rozloučit, neboť náš zájezd se pomalu chýlil ke konci. Cestou už jsme se jen kolem půlnoci zastavili v Bruselu, abychom viděli turisty vyhledávaného čurajícího chlapečka, a druhý den odpoledne jsme dorazili tam, odkud jsme původně vyjeli, ke gymnáziu.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1950.

Narodil se 12. 5. 1931 v Zábrdovicích u Křince. Obecnou školu navštěvoval od r. 1937 v Křinci.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

10. květen 1903

Rakouský výnos stanovil, že innsbrucká univerzita zůstane německá. 

Nejčtenější

15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

 • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
  • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
  • větší skupiny žáků při výuce jazyků
  • problém s udržením výuky praktických cvičení
  • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
  • redukce nabídky nepovinných předmětů
 • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

 • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
 • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
 • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

 • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
16.11.2023

Dne 16.11. reprezentoval náš dívčí volejbalový tým školu v kvalifikaci na republikové finále ve středoškolské lize. Tentokrát jsme vyrazily daleko, až do Hostinného.  Nejdřív jsme hrály proti Hradci Králové, nad kterým jsme vyhrály po dramatickém tiebreaku. Druhý zápas s Turnovem jsme jednoznačně ovládly a opět vyhrály - 2:0. Náš dnešní úspěch nás poslal na Mistrovství ČR, které se hraje v Jablonci 28.-29.11.2023. 

celý článek
25.11.2023

DOPLNĚNA FOTOGALERIE

Už uplynul rok od toho, kdy se studenti hlásili do projektu Otevřené vědy a dostali zprávu, že byli vybráni na odborné pracoviště Akademie věd, aby se zapojili do týmu a společně bádali.

V minulém týdnu 22. - 24. 11. 2023 v Praze probíhala Studentská vědecká konference OV 2023 a bylo třeba předvést výsledky daného projektu - jednotlivce nebo týmu - před plným sálem.

Nejlepší práce byly vyhodnoceny a odměněny peněžitou cenou. Z Gymnázia BH v Nymburce se jednalo o druhou cenu pro Jáchyma Vodenku (8OA) s peněžitou odměnou 15 000 korun a třetí cenu pro Barboru Šídovou (7MB) s částkou 10 000 korun.

Děkujeme všem za jejich dobrou práci a reprezentaci mladé generace, která chce tento svět poznávat  a posouvat hranice vědění díky možnostem, které se nabízejí a otvírají brány vědeckých ústavů.

Každý rok máme poměrně velkou skupinu účastníků. Letos se konference účastnili s těmito pracemi:

Barbora Šídová (7MB): Experimentální archeologie - testování nástrojů k drcení a mletí,

Jan - Jakub Vonášek (8OA): Multi Role UAV aircraft design methods,

Jáchym Vodenka (8OA): Interakce rostlin a půdy a její důsledky pro koexistenci druhů,

Veronika Košťálová (6XB): Bioinformatika a její aplikace pro sestavování dosud neznámých genů u ptáků,

Štěpánka Křížová (4A): Vliv endokrinních disruptorů na vývojovou kompetenci savčích oocytů,

Vokáčová Eliška (7MA): Faktory ovlivňující ionosféru středních šířek,

Kovářová Veronika (7MA): Interdisciplinární výzkum pravěkých hrobů a pohřebišť - aktuální trendy,

Vávrová Anna - naše loňská maturantka: Konstrukce laditelných zdrojů bílého světla.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.