Jak se Matěj Ballaty nestal na Slovensku prezidentem

Jak se Matěj Ballaty nestal na Slovensku prezidentem

Tak nějak by mohla začínat pohádka, jejíž pointou by mohlo být, že Matěj se prezidentem nestal, protože nepřesvědčil cestou v autobuse voliče, ačkoliv se to osm hodin v kuse a nahlas snažil… Ale všechno bylo jinak.

Matěj a s ním sedm studentek ze 7MA a 8OA vyrazili v neděli 11. 10. 2015 do Banské Bystrice v rámci mezinárodního projektu Simulace Evropského parlamentu organizovaného VŠ SciencesPo z Dijonu. Byli jedinými reprezentanty České republiky na této, dá se říci již tradiční akci (jedné z minulých se nymburské gymnázium také účastnilo), určené pro studenty středních škol s výukou FRJ, zejména bilingvních gymnázií a evropských jazykových sekcí.

Akce samotná probíhala pouze jeden den, ale již zhruba týden předem studenti obdrželi své role a materiály k nastudování. Proto se pak na místě rozprchli do politických stran a ponořili se do hry. Ester Novotná ze 7MA byla předsedkyní jedné z frakcí europarlamentu a z této pozice se často zapojovala do plenárních diskuzí. Již zmíněný Matěj zastupující Stranu zelených byl na počátku hry jedním z kandidátů na předsedu (ve FRJ prezidenta parlamentu). Ačkoliv nebyl zvolen, přednesl plamenný projev ve francouzštině a oslovil určité procento voličů.

Cílem hry bylo dospět k rezoluci pro boj proti klimatickým změnám. Jde o skutečné téma, kterým se bude zabývat konference OSN COP 21 v Paříži v prosinci 2015. Více např. na http://www.cop21.gouv.fr/fr.

Nejen naši studenti měli po celý den možnost proniknout do zákulisí politického řemesla, jednat v kuloárech, vystoupit na plénu, vnímat specifika europarlamentu ohledně příslušnosti k politickým stranám a zároveň k vlastním státům atd. Podle ohlasů to byla vítaná zkušenost obohacená i používáním francouzštiny jako komunikačního jazyka.

Naše díky za tuto zajímavou zkušenost patří jednak organizátorům ze slovenské a francouzské strany, ale i Nadačnímu fondu gymnázia, který našim účastníkům uhradil dopravu.

Aktuální informace

18.06.2021

Úvodní rodičovské schůzky nově přijatých žáků do 1. ročníku čtyřletého a osmiletého studia se uskuteční v pondělí 28. června od 16.30 hodin.

Celý článek
04.06.2021

Burza učebnic bude letos v pátek 25. 6. od 7:30 do 10:30 hodin ve vestibulu školy.

21.05.2021

Denně aktualizovaný přehled o odevzdávání zápisových lístků, odvolaní...
Zápisové lístky je možné odevzdávat ve škole každý den v době
8:00 - 11:00

13:00 - 16:00

V případě, že některý z uchazečů nenastoupí, protože byl přijat na jinou školu, jsou na uvolněná místa přijímáni další uchazeči podle pořadí.

21.05.2021

Denně aktualizovaný přehled o odevzdávání zápisových lístků, odvolaní...
Zápisové lístky je možné odevzdávat ve škole každý den v době
8:00 - 11:00

13:00 - 16:00

V případě, že některý z uchazečů nenastoupí, protože byl přijat na jinou školu, jsou na uvolněná místa přijímáni další uchazeči podle pořadí.

19.05.2021

Výsledky přijímacího řízení pro 8-leté studium najdete zde.

Celý článek
19.05.2021

Výsledky přijímacího řízení zveřejněné 20.5. pro 4-leté studium najdete zde.

Celý článek

Významní absolventi

Luděk Holub

Absolvoval v roce 1947.

Narodil se r. 1928 v Jihlavě. Po Mnichovu byl nucen z Jihlavy odejít, s rodiči přišel do Poděbrad a v letech 1939-1947 studoval na nymburském gymnáziu, 

Svět v roce založení školy

Pomník Husa

5. červenec 1903

V Praze na Staroměstském náměstí byl položen základní kámen k pomníku M. Jana Husa.

Nejčtenější

25.05.2021

V úterý 25.5. se žáci nižšího gymnázia zúčastnilli sportovního dne. Pro třídy prim a sekund byl připraven program v podobě štafetového běhu na Ostrově, dále pak sportovní hry v areálu Veslák. Žáci tercií a kvart se vydali na "Rému", kde využili volejbalových a basketbalových hřišť. Jako novinka pro ně byla připravena ukázka hry discgolf.

celý článek
24.05.2021

Po zajímavém začátku, kdy některé členky expedice málem nestihly vlak, jsme úspěšně dojely do Třemošnice. Odtud naše kroky vedly na rozhlednu Miladu, k níž vedla nepřístupná cesta. Na rozhledně jsme se pokochaly a naobědvaly.

celý článek
26.05.2021

V rámci sportovního dne se skupinka studentů z tercií a kvart seznámila se základy discgolfu. Poté co si studenti vyzkoušeli základní typy hodů a několik praktických cvičení, tak se zúčastnili turnaje dvojic na cvičný koš. Celkem 6 jamek ve vzdálenostech 25 - 70 m zvládlo všech 16 hráčů s chutí, bez ztráty disku:) a především v dobré náladě. Jednalo se o první turnaj na NG a celkem třetí turnaj na naší škole. Na konec června se pak chystá první školní turnaj, který se uskuteční na 6ti jamkovém hřišti v Poděbradech. 

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!