Jak se Matěj Ballaty nestal na Slovensku prezidentem
Tak nějak by mohla začínat pohádka, jejíž pointou by mohlo být, že Matěj se prezidentem nestal, protože nepřesvědčil cestou v autobuse voliče, ačkoliv se to osm hodin v kuse a nahlas snažil… Ale všechno bylo jinak.
Matěj a s ním sedm studentek ze 7MA a 8OA vyrazili v neděli 11. 10. 2015 do Banské Bystrice v rámci mezinárodního projektu Simulace Evropského parlamentu organizovaného VŠ SciencesPo z Dijonu. Byli jedinými reprezentanty České republiky na této, dá se říci již tradiční akci (jedné z minulých se nymburské gymnázium také účastnilo), určené pro studenty středních škol s výukou FRJ, zejména bilingvních gymnázií a evropských jazykových sekcí.
Akce samotná probíhala pouze jeden den, ale již zhruba týden předem studenti obdrželi své role a materiály k nastudování. Proto se pak na místě rozprchli do politických stran a ponořili se do hry. Ester Novotná ze 7MA byla předsedkyní jedné z frakcí europarlamentu a z této pozice se často zapojovala do plenárních diskuzí. Již zmíněný Matěj zastupující Stranu zelených byl na počátku hry jedním z kandidátů na předsedu (ve FRJ prezidenta parlamentu). Ačkoliv nebyl zvolen, přednesl plamenný projev ve francouzštině a oslovil určité procento voličů.
Cílem hry bylo dospět k rezoluci pro boj proti klimatickým změnám. Jde o skutečné téma, kterým se bude zabývat konference OSN COP 21 v Paříži v prosinci 2015. Více např. na http://www.cop21.gouv.fr/fr.
Nejen naši studenti měli po celý den možnost proniknout do zákulisí politického řemesla, jednat v kuloárech, vystoupit na plénu, vnímat specifika europarlamentu ohledně příslušnosti k politickým stranám a zároveň k vlastním státům atd. Podle ohlasů to byla vítaná zkušenost obohacená i používáním francouzštiny jako komunikačního jazyka.
Naše díky za tuto zajímavou zkušenost patří jednak organizátorům ze slovenské a francouzské strany, ale i Nadačnímu fondu gymnázia, který našim účastníkům uhradil dopravu.