Anglie 17. - 24. 10.

Studenti Gymnázia a Základní školy Tyršova spojili své síly a vydali se zdokonalit svou angličtinu na jazykovém kurzu v Eastbourne.

10. 10. 2015 jsme úspěšně odjeli z Nymburka. Po dlouhé a náročné cestě jsme v brzkých ranních hodinách dorazili do Francie, kde jsme přestoupili na trajekt do Anglie. Nejdříve však každý musel prokázat svou identitu na celní kontrole. Plavba nám v těchto ranních hodinách připadala zdlouhavá, ale nakonec jsme dojeli do Anglie, kde jsme ještě po asi 4hodinové cestě konečně dorazili do města Portsmouth. Tam jsme viděli např. loď admirála Nelsona nebo vyjeli na Spinaker Tower, která zrovna slavila výročí, a při této příležitosti si každý mohl vylosovat nějakou cenu. Většina z nás vyhrála bublifuk, ale někteří měli větší štěstí a vyhráli např. fotografii zadarmo či vstup do akvária. Večer jsme pak konečně dojeli do Eastbourne, kde jsme potkali svoje host families. V rodinách jsme bydleli po 2-6 studentech, ale většinou s námi bydleli ještě jiní zahraniční studenti, kteří zřejmě také absolvovali jazykový kurz.
Každé ráno byl sraz v 8:15 na srazovišti a pak následoval odjezd do školy. Byli jsme rozděleni do tří skupin. Vyučovaní začínalo v 9:00, přičemž každá skupina měla 3 vyučovací hodiny, které trvaly hodinu a 10 minut. Učily nás 3 lektorky, které se střídaly po hodině v každé skupině a byly velmi milé a příjemné. Pobyt ve škole ubíhal rychle. Odpoledne jsme pak vždy vyráželi na výlety. Místa, která jsme navštívili, byla: Beachyhead, kde jsme se prošli kolem útesů příjemnou procházkou, po které jsme se však všichni těšili, až zalehneme do postele, krásný hrad Hever Castle, ve kterém prožila jedna ze šesti manželek Jindřicha VIII. část svého života, nechybělo ani město Hastings, kde jsme ochutnali proslavené "fish and chips" či Brighton, město s krásným molem a samozřejmě i s Primarkem. V pátek jsme si přivstali, rozloučili se s našimi rodinami a vyrazili do Londýna! Prohlédnout si celý Londýn za tak krátkou dobu se zdá být nadlidské, ale my jsme to díky naší skvělé průvodkyni Dáše zvládli. Sice jsme se u zdejších památek dlouho nezdrželi, ale stačili jsme vidět vše od Buckingham Palace až po London Eye. Autobus už na nás netrpělivě čekal, a tak jsme museli rychle vyrazit zpět. Z Londýna jsme odjížděli zhruba v 19:00 hodin a o pár hodin později nastupovali na trajekt do Francie. Cesta pokračovala přes Belgii a Německo až do České republiky. Naše cesta skončila asi v jednu hodinu odpoledne u budovy gymnázia, kde si nás vyzvedli natěšení rodiče. A my už jsme natěšení na další jazykový kurz!

Aktuální informace

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

Celý článek
24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Valdemar Vyleťal

Valdemar Vyleťal (16. 10. 1900-20. 9. 1928), vlastním jménem František Vyleťal, učitel, spisovatel, básník a literární publicista, jehož pamětní deskou se honosí budova školy, odmaturoval na nymburské reálce v roce 1919.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel Eduard Weyr

23. červenec 1903

Zemřel Eduard Weyr (*21. 6. 1852), český matematik.

Nejčtenější

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

celý článek
05.02.2024

V pátek 26. ledna 2024 se konala každoroční bronzovo-stříbrná DofE ceremonie v galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. V letošním roce se zúčastnilo 14 studentů, kteří úspěšně dokončili bronzovou úroveň a 23 studentů se splněnou stříbrnou úrovní. 

 

celý článek
03.02.2024

Ve čtvrtek 1. února jsme na schůzce Klubu moderní historie přivítali velice vzácného hosta. Se členy klubu přijel besedovat spisovatel, knihkupec, nakladatel a milovník historie, pan Jiří Padevět. S ohledem na okruh zájmu pana Padevěta a náplň činnosti klubu bylo téma besedy zřejmé, život ve dvou totalitách.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.