Za chemií na Přírodovědu

Za chemií na Přírodovědu

Dne 5.6.2024 se vybraní žáci kvint, sext a chemického semináře ze septimy zúčastnili akce "Za chemií na Přírodovědu". V rámci této akce jsme se zahloubali do studia chemických prvků. Nejdříve jsme si vyslechli přednášku pana doc. Nesměráka o historii periodické soustavy prvků a to od úplných začátků Aristotelovy teorie o čtyřech základních živlech až do seřazení jednotlivých prvků do tabulky a určení periodického zákona. 

Po přednášce nás čekaly čtyři různé laboratorní práce a další aktivity. V dopoledním bloku jsme nejdříve určovali neznámé látky (sacharid, protein, nukleovou kyselinu) pomocí důkazů prvků dusíku, síry a fosforu. Poté jsme hráli upravenou hru lodě s chemickou tématikou a povídali si o alotropické modifikaci uhlíku. Mimo to si někteří z nás zkusili s reálnými ukázkami prvků jejich seřazení do tabulky dle hustoty.
Odpoledne jsme k získání tajenky s tématikou alchymie luštili šifru, se kterou bylo spojeno několik úkolů, ke kterým jsme museli využít své znalosti z hodin chemie. Tato část nám dozajista rozpálila mozkové závity, protože naším cílem bylo šifru vyluštit v co nejkratším čase. Poslední aktivity, kterých jsme se účastnili, spočívaly v určování množství hořečnatých a vápenatých iontů v minerální vodě, nebo třeba v sestavení speciální aparatury k získání plynu pro následné pokusy.
Pak už nás čekalo jen závěrečné slovo, poděkování a převzetí účastnických listů.
Dle slov přítomných byla celá akce ve velmi příjemném a edukativním prostředí  a užili si všechny aktivity. Poděkování patří hlavně paní profesorce Švehlové, která nás na akci přihlásila a doprovázela.
 
Markéta Ďurišová, 7MA

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

plk. Jaroslav Čermák

Plk. letectva i. m. Jaroslav Čermák (27. 4. 1917-4. 6. 1943), pilot 310. a 313. stíhací perutě RAF, absolvoval v roce 1937.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Výstava nezávislých

20. březen 1903

Na výstavě Nezávislých v Paříži byla mj. vystavena i díla Henryho Matisse, Andrého Deraina, Maurice de Vlamincka aj. 

Nejčtenější

31.05.2024

FOTOGALERIE: FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY NBK

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.