Studium na amerických univerzitách
Studenti vyššího gymnázia (konkrétně třídy 7MA, 7MB, 3.A. a 6XA) měli možnost se zúčastnit přednášky studijního poradce Fulbrightovy komise Jakuba Tesaře.
Fulbrightova komise vznikla v roce 1991 na základě dohody mezi vládami České republiky a Spojených států amerických s cílem podporovat vzájemné porozumění prostřednictvím vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn na základě vládních stipendijních programů a poradenských a informačních služeb.
Hned na úvod jsme se dozvěděli něco o hlavních aktivitách Fulbrightovy nadace, kterými je například administrace vládních stipendií, případně dalších programů pro studium, výzkum a výuku v USA. Také jsme (někteří s překvapením) zjistili, že Fulbrightova nadace není soukromou nadací, nýbrž nadací vládní, do které dvěma třetinami přispívá vláda USA a jednou třetinou vláda ČR.
Po tomto velice stručném obecném úvodu nám už pan Jakub Tesař poutavě vyprávěl o konkrétních zkušenostech se studiem v USA a to jak svých, tak jiných studentů. Dozvěděli jsme se tedy například jak jednoduše získat stipendium, kdy začít s přípravou na přijímačky, nebo na jaké školy (a podle jakého klíče) se hlásit. Na závěr jsme dostali „kalendář“ studia v Americe, ze kterého je možno zjistit, kdy začít s přípravou na přijímačky, kdy podat přihlášku apod.
Myslím si, že většina účastníků shledala tuto přednášku zajímavou a myslím si také, že spousta z nás začala uvažovat o samotném studiu v zahraničí.
Matěj Prášil, 7MB