Záplava medailí z krajské přehlídky SOČ 2017
Z krajské přehlídky Středoškolské odborné činnosti (SOČ) jsme do nymburského gymnázia letos přivezli šest medailí, z toho jednu bronzovou, dvě stříbrné a dokonce tři zlaté (včetně postupu všech vítězů do celostátního kola). Jde o historicky nejúspěšnější umístění v této soutěži a také nejvíce cenných "kovů", získaných letos na Kladně jednou zúčastněnou školou. Máme tedy mnoho důvodů k radosti z tohoto kolosálního úspěchu!
Na krajskou přehlídku studentských odborných prací vyrazila z Nymburka desetičlenná výprava, složená z osmi maturantů a profesorů Lenky Bubeníkové (školní garantky SOČ) a Miroslava Soukupa jako jejich doprovodu. Byla nejpočetnější za poslední roky, kdy jsme se začali této náročné a velmi prestižní soutěže opět po letech účastnit. SOČ probíhá letos již 39. ročníkem, bylo to po desáté, co krajské kolo Středočeského kraje pořádala Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kladno.
Cesta za medailemi začala už o šesté hodině ráno na nymburském nádraží. S rychlým přestupem v Praze jsme dorazili do statutárního města Kladna tentokrát poměrně včas před zahájením. Samotné obhajoby prací SOČ v učebnách dle soutěžních oborů probíhaly od 9.30 hodin až do oběda. Každý soutěžící měl asi 15 minut na to, aby komisi složené z odborníků představil svou práci a odpověděl na jejich fundované dotazy. Ve 14.00 se konalo společné vyhlášení výsledků na medailových pozicích a předání diplomů a odměn.
Jak trefně poznamenal předseda Ústřední komise SOČ PaedDr. Milan Škrabal, který zde byl jako host, už ve svém úvodním projevu při společném zahájení, v SOČ jsou vlastně všichni, kteří postoupili do krajského kola, již vítězové. Stanovení pořadí a zejména volba vítězné práce určené k postupu do republikové přehlídky za náš kraj, je vlastně vždy obtížným úkolem každé soutěžní komise.
Dali jsme si s kolegyní za cíl podpořit každého našeho soutěžícího při obhajobě naší přítomností v příslušné místnosti. Při 8 studentech to nebylo snadné ani, když jsme na to byli dva (někdy se obhajoby termínově překrývaly, nebo došlo ke zpoždění začátku některého vystoupení).
Letošní účast studentů naší školy v sočce byla odlišná od let předchozích tím, že se do ní zapojili výhradně maturanti. Dříve převažovaly spíše nižší ročníky vyššího a čtyřletého studia. V sočce všichni (až na jednu) zúročili a uplatnili své maturitní práce, které budou za měsíc podobně obhajovat ještě před maturitní komisí. A byly to práce rozmanité a zajímavé:
Na prvních místech a s postupem do celostátního kola SOČ 2017, konaného 16. až 18. června v Boskovicích, se umístili
- v oboru 2 - Fyzika: Dominika Tanglová (4A) s prací Jednočočkový dalekohled
- v oboru 5 - Geologie a geografie: Petr Červinka (4A) s prací Zaniklé rybníky na Nymbursku, vymezení někdejšího Chlebského a Bobnického rybníka
- v oboru 10 - Elektrotechnika: Fádi Kanout (8OB) s prací Stavba dronu
druhé místo (už bez postupu) vybojovali
- v oboru 1 - Matematika a statistika: Martina Šuková (8OB) s prací Matematika ve stavební praxi - mosty v ČR
- v oboru 12 - Tvorba učebních pomůcek: František Zajíc (8OB) s prací Co se nevejde do hodin fyziky
třetí místo obsadil
- v oboru 2 - Fyzika: Marek Raja (8OA) s prací Perovskitové sluneční články
Dále školu reprezentovali
- v oboru 17 - Filozofie, politologie a další humanitní obory: Matěj Ballaty (8OA) s prací Existenční otázky v životě studentů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce
- v oboru 17 - Filozofie, politologie a další humanitní obory: Matěj Prášil (8OB) s prací Vodní koridor Dunaj - Odra - Labe
Všem sočkařům děkujeme za vzornou reprezentaci školy. Kromě diplomů, jejichž skeny se můžete potěšit níže, je čekají ještě pochvaly a také mimořádná stipendia za práci pro školu nad rámec běžného studia. A také zkouška dospělosti, v níž jim přejeme hodně štěstí na otázky a držíme palce, aby uspěli "doma" v Nymburce podobně, jako dnes "venku" v největším městě Středočeského kraje.
Jednomu z postupujících byly díky umístění v sočce zcela prominuty přijímací zkoušky na jeho vysněný obor na vysoké škole a dokonce mu bylo navrch k tomu i přiznáno univerzitní stipendium. Fakulta prostě o úspěšné sočkaře stála. Zapojení se do SOČ, jak dokládá tento příběh, může někdy pomoci i tam, kde to nečekáme. A čas, úsilí a třeba i peníze do bádání a sepisování investované, se začínají pomalu vracet a zúročovat.
S výhledem na nadcházející jubilejní 40. ročník SOČ se těšíme, že mnozí letošní předmaturanti rovněž své právě se rodící maturitní práce do SOČ napřesrok přihlásí. Můžeme si přát, aby zavedený trend postupného většího zapojení naší školy do této soutěže, patrný v posledních letech, zůstal zachován. A doufáme, že to nebude nárůst jen kvantitativní, ale že to budou opět práce i kvalitně a pečlivě zpracované.
Ke stažení | ||
---|---|---|
Výsledková listina KK SOČ 2017 |