V Nymburce máme 15. nejlepšího středoškolského geografa v Česku

V Nymburce máme 15. nejlepšího středoškolského geografa v Česku

Matyáš Kubečka (6XA), mladý geograf a pravidelný účastník Zeměpisné olympiády se v letošním jejím 26. ročníku nakonec probojoval až do celostátního kola, kde se umístil na 15. příčce v kategorii D - střední škola. K jeho úspěchu mu blahopřejeme a připojujeme jeho zprávu pro představu, co vše takové republikové kolo ZeO obnáší.

Matyáš skončil v KK ZeO 2024 Středočeského kraje ve své kategorii jako první "pod čarou" (celkově 18. v ČR), přestože v sedmi krajích ČR by se svými body v KK dokonce zvítězil. (Postupový klíč stanovuje MŠMT pro všechny oborové soutěže jednotně. Zajišťuje automatický postup vítěze z každého kraje do celostátního kola bez ohledu na body, dále jsou pozváni ještě další soutěžící napříč Českem dle bodového zisku z KK, až do naplnění kapacity finále.) Několik původně pozvaných se ovšem nemohlo na letošní celostátní finále dostavit a naštěstí se podařilo volná místa zaplnit dalšími z těch "původně už pod čarou". Mezi nimi se nacházel M. Kubečka. Udělal nám velkou radost a skvěle reprezentoval naši školu. Za to mu rozhodně patří velké díky.

"Ve dnech 25. a 26. 4. 2024 se v prostorách Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na pražském Albertově konalo Celostátní kolo Zeměpisné olympiády, jehož jsem se zúčastnil.

Kolem 9. hodiny ranní jsem individuálně dorazil na Albertov a ihned jsem zamířil k registraci soutěžících, při níž jsem obdržel tričko, spoustu geografického materiálu a také malé občerstvení. Po skončení registrace jsme se všichni soutěžící shromáždili ve Velké geologické posluchárně, kde k nám přesně v 10:30 začal promlouvat hlavní organizační garant ZeO pan RNDr. Jakub Jelen, Ph.D., který nám předal všechny důležité informace k průběhu soutěže. Soutěžní část začala záhy multimediálním testem, který nám pan Jelen promítal přes projektor. S tímto testem jsem se setkal vůbec poprvé. Celkem obsahoval 15 otázek, na každou jsme měli vyhrazenu 1 minutu, a na výběr jsme měli vždy 4 možnosti. Téměř každá otázka byla doprovázena nějakým obrázkem či animací. Musím říct, že tato forma testu mi přišla velice zajímavá a líbila se mi. Po dopsání multitestu jsme hromadně vyrazili na oběd do menzy na Albertově. Ve 12:30 jsme se opět sešli ve Velké geologické, kde jsme obdrželi pokyny k práci v terénu. Následně jsme se rozdělili do pěti skupin podle čísla, které jsme si vylosovali už u registrace. Čekalo nás celkem pět stanovišť lokalizovaných v okolí PřF, jedno se dokonce nacházelo přímo v budově fakulty. Na nich jsme museli plnit a řešit úkoly různých témat od meteorologie přes biogeografii až po bezbariérovost budovy fakulty. Na práci na každém stanovišti jsme měli 60 minut. Úlohy mi přišly velice zajímavé a bavily mě plnit až na jednu výjimku, a to panoramatický náčrt, u něhož jsem se velice natrápil, poněvadž výtvarná činnost nepatří mezi mé silné stránky. Práce v terénu byla ukončena okolo 18:00 a po ní se jedna část soutěžících rozjela domů (včetně mě) a druhá část se společně přesunula na kolej Vltava k ubytování.

Druhý den se všichni účastníci opět sešli kolem 9:00 na Albertově, tentokrát v Levé rýsovně. Zde nás čekaly dvě již velmi známé části, tedy práce s atlasem a po čtvrthodinové pauze též písemný test geografických znalostí, který mě mírně překvapil svou náročností. Po dopsání testu jsme se všichni odebrali na oběd a po tom pro nás byl připraven doprovodný program v podobě tří přednášek pro zpříjemnění období čekání na výsledky. První přednášky se zhostili pánové z pražského spolku Auto-Mat věnující se dopravní politice nejen Prahy. Po pár úvodních slovech a přehrání videa jsme s nimi vedli z mého pohledu zajímavou a věcnou diskusi. Následovala přednáška ze Zeměměřického úřadu ČR, jež nám lehce nastínila fungování této instituce. Přednáškový maraton zakončila dvojice účastníků Mezinárodní geografické olympiády (IGeo), která nám představila průběh této mezinárodní soutěže a zároveň se s námi podělila o své dojmy ze samotné soutěže a též z návštěvy Indonésie, v níž loni tato soutěž proběhla. Nabytí novými vědomostmi jsme se odebrali do místa startu, do Velké geologické posluchárny, kde už na nás čekal opět pan garant Jelen nachystaný s výsledky. V prvé řadě byla vyhlášena soutěž o nejlepší mapu, která též spadá pod ZeO. Poté již došlo na zlatý hřeb, neboli vyhlášení samotného celostátního kola Zeměpisné olympiády 2024. Všichni jsme obdrželi minimálně účastnický list či list za úspěšné řešení, medailisté pak také věcné ceny.

Organizátorům bych chtěl velmi poděkovat za výbornou soutěž, která pro mě znamená nejen obrovskou zkušenost, ale také nezapomenutelný zážitek."

Za předmětovou komisi zeměpisu na naší škole už dodávám jen drobnou doušku o tom, že při celostátním i krajském kole ZeO jsme mohli v týmu organizátorů potkat i absolventku naší školy Bc. Annu Václavkovou, která u nás maturovala v roce 2019 a nyní na PřF UK dokončuje svá univerzitní studia věd o Zemi.

Mgr. Miroslav Soukup
předseda předmětové komise ZEM

Oficiální fotogalerie Celostátního kola ZeO 2024

Zdroj: Zeměpisná olympiáda

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 11. 2. 1934 v Nymburce.  Absolvoval Pedagogickou fakultu v oboru výtvarná výchova a matematika. 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Bezdrátová telegrafie

27. květen 1903

AEG a Siemens založily Společnost pro bezdrátovou telegrafii.

Nejčtenější

23.06.2024

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

celý článek
25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.