TALNET aneb jak na psaní odborné práce
Ochutnávka popisu T-konference, tj. akce TALNETU, ze dne 20. 11. 2024 očima třech zúčastněných maturantek, které na ní vystoupily se svými pracemi: Anna Jeřábková, Marie Kramešová a Eliška Vokáčová, všechny z oktávy A:
V jedenáct hodin vše začalo. Čtrnáct nadějných studentů se sešlo, aby prezentovali svá různědlouhotrvající snažení. Sekvenci těchto mladých nadšenců zahájila studentka z našich vlastních řad – maturantka Marie Kramešová se svou prací z oboru molekulární onkologie, jejíž název působí jako změť náhodných písmen. Po její přednášce vzbuzující mnoho dotazů (například dotaz moderátorky, jak má tuto kombinaci znaků přečíst), nahradila oktavánku pro změnu další studentka Gym Nym – Anna Jeřábková (taktéž maturantka). Po již tradičním zákulisním dotazu na výslovnost názvu práce se publikum mohlo dozvědět něco o vlnách ve vnitřní heliosféře aneb o záření hvězdy jasné.
Mezi poslední přednášející dne patřila také třetí třetina naší nymburské výpravy – Eliška Vokáčová (neuvěřitelné, také maturantka). Ta publiku představila svou práci, která se zabývala ionosférou středních šířek. I přes pokročilý čas prezentace publikum stále hýřilo dotazy, k našemu velkému překvapení usnul pouze přibližně jeden člověk (odchylka tohoto měření je zhruba 5 %).
T-konference byla organizována Talnetem na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v Praze.
Po vystoupení žáků GBHN následovaly příspěvky dalších studentů z celé České republiky. Publikum mělo možnost se seznámit se širokým spektrem témat od práce s kvantovým počítačem (ačkoliv přednášející kvantový počítač nikdy ve skutečnosti nepoužil) přes pokus o matematickou definici svobody, po závislost výše biodiverzity na přítomnosti těžkých kovů (jako nám blízká situace – přítomnost olova ve vodě a diverzita studentů na GBHN). Téměř polovina přednášejících přijela z elitního Gymnázia Brno, Vídeňská.
Po finálním příspěvku celého dne každý, kdo setrval až do konce, obdržel certifikát o účasti a dárkovou tašku plnou překvapení. A kdo nebyl líný, vyzvedl si také volně dostupnou periodickou tabulku prvků, která je určitě více nóbl než ty ostatní, protože pochází z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR.
Děkujeme paní Mlázovské za zprostředkování této akce a pojďme příště Talnetu ukázat, že je naše gymnázium mnohem víc elitní než Vídeňská :), a zapojit se v hojnějším počtu!
Anna Jeřábková, Marie Kramešová a Eliška Vokáčová, 8OA