Okresní kolo dějepisné olympiády aneb Od Cyrila a Metoděje po Jana Husa
Ve středu 17. 1. 2024 se v DDM v Nymburce konalo okresní kolo dějepisné olympiády. Naši školu reprezentovali v I. kategorii Nikola Pomšárová, 4KA, Viktor Lipenský, 4KB, Soňa Pustá, 4KB, v II. kategorii Jan Pavlovič, 6XB, Vojtěch Turek, 2A a Richard Pavlíček, 2A.
DDM byl pro 52 soutěžících skoro malý, konkurence velká, o pořadí někdy rozhodovaly rozřazovací úkoly. Všichni naši studenti jsou úspěšnými řešiteli. Z 41 soutěžících v I. kategorii bylo 39 úspěšných řešitelů a Soňa Pustá byla druhá. V II. kategorii jsme velmi úspěšní, protože Ríša Pavlíček je na 1. místě, Vojta Turek na druhém a Honza Pavlovič na čtvrtém.
Děkujeme všem studentům za reprezentaci školy.
Téma letošního ročníku dějepisné olympiády nese název Každodenní život a kulturní kořeny českých zemí (Čechy, Morava, Slezsko). Od Cyrila a Metoděje po Jana Husa. Znovu ho připravila katedra pomocných věd historických a archivnictví Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Kdo by čekal, že se musí naučit jen historická fakta - letopočty, jména, události, bude zklamaný. Čtenářská a historická gramotnost hrály prim.
Pro mě byla tahle dějepisná olympiáda nová zkušenost - nikdy předtím jsem na žádné olympiádě nebyl. Bylo to fajn - od sympatických pořadatelů přes ostatní soutěžící až po celkovou organizaci olympiády. Prostory sice byly trošku stísněnější, ale při psaní testů se tento dojem vypařil. Moji dva spolužáci se umístili lépe než já, mám ještě co dohánět. (Honza Pavlovič)
Moc mě těší, že jsem se letos opět mohl zúčastnit dějepisné olympiády, neboť je to pro mě zajímavá zkušenost a příležitost se něco nového dovědět. Jsem také rád, že se mi povedlo postoupit do krajského kola, kde budu mít možnost prohlubovat své dějepisné znalosti a reprezentovat naši školu. Letošní téma bylo podle mého názoru pojato náročněji a bylo více orientované prakticky, ale přesto jsme všichni dosáhli mimořádného úspěchu. (Ríša Pavlíček)