Naši studenti se dostali do elitní desítky Soček na republice!

Celostátní přehlídka SOČ se konala na brněnské Masarykově univerzitě od pátku 14. do neděle 16. června. V dopoledních hodinách jsem se společně s Petrem Pokorným vydala na cestu. Po příjezdu a ubytování následovalo slavnostní zahájení. Za zvuku české hymny (při které jsme si připadali jako hokejisti na mistrovství světa) jsme byli přivítání v rotundě na brněnském výstavišti. Na celostátní kolo se sjelo kolem 300 studentů se svými pracemi. Všechny práce byly kvalitní a zajímavé a mnohdy jsme ani nestačili „zírat“, co všechno se dá sestrojit či vymyslet.

Sobotní den patřil obhajobám. V 18 kategoriích bojovali studenti ze všech krajů o vítězné pozice, hodnotné ceny, uznání a případné nominace na mezinárodní soutěže. S naší prací „Život s diabetes mellitus“ jsme se dostali na řadu až v odpoledních hodinách. V průběhu dne jsme se seznámili s našimi „protivníky“ a poklábosili jsme o našich výtvorech a zážitcích a bylo nám také nabídnuto svezení na soutěžní tříkolce na elektromotor (sestrojené dvěma chlapci ze Středočeského kraje), k čemuž bohužel nedošlo, jelikož jsme neměli dostatek času. Ve večerních hodinách se konala akce pro všechny soutěžící v brněnských Lužánkách. Bylo zajištěno mnoho zábavy a samozřejmě pití.
Poslední den na všechny čekalo už jen balení, případné výlety, závěrečné vyhlášení výsledků a rozloučení s Brnem. S naší prací jsme se po „úporném“ boji s pracemi zabývajícími se mikrobiologií, nanotechnologiemi a dalšími zajímavými tématy umístili na krásném 10. místě mezi soutěžícími z celé republiky. Tímto výsledkem jsme se tedy zařadili do elitní desítky a věříme, že naše práce tak nebyla úplně marná. S Brnem jsme se rozloučili a zbývala nám už jen cesta domů. Víkend na Masarykově univerzitě nám dal mnoho. Naučili jsme se stát za svými názory, poprvé jsme prezentovali práci před odbornou porotou (jejíž znalosti byly nesmírné a tituly před a za v nás naháněly hrůzu, ale také vzbuzovaly uznání) a hlavně jsme poznali mnoho dalších zajímavých a inteligentních lidí, kteří nám náš pobyt v Brně rozhodně zpříjemnili.

Tímto všem děkujeme za podporu a jsme rádi, že jsme naši školu mohli reprezentovat v Jihomoravském kraji.
Nikola Kotršálová, 3A

Aktuální informace

09.12.2024

Zájemce o studium a jejich rodiče zveme na prohlídku školy ve čtvrtek 9/1 od 14.00 do 16.00 hodin. Součástí programu jsou informační schůzky s vedením školy v 14:15, 14:45, 15:15 hod.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D.

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D., expert v oboru početních neurověd, fyzik, matematik, statistik, vedoucí Oddělení Početních neurověd Fyziologického ústavu AV ČR, v. v. i., laureát prestižní ceny Otto Wichterleho, maturoval na nymburském gymnáziu v roce 1997.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Hayova-Varillova smlouva

18. listopad 1903

Spojené státy a Panama uzavřely Hayovu-Varillovu smlouvu, který zaručila USA všechna práva ke stavbě, provozu a ochraně průplavu.

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
26.11.2024

V pondělí jsme před šestou hodinou ráno vyrazili na téměř pěti hodinovou cestu od budovy školy směr Berlín. Ještě před polednem jsme si již prohlíželi East Side Gallery a její dnes už legendární graffiti. Odtamtud jsme spěchali na rezervovanou prohlídku budovy Říšského sněmu s vyhlídkou na celý Berlín. 

celý článek
22.11.2024

Kdo z vás si pamatuje klasické třídní knihy, zůstane zcela jistě dojat, potěšen i pobaven příběhem té, kterou měla třída oktáva A ve školním roce 1946-47. Psal se rok 1947 a 30. května, tedy téměř na konci školního roku, mizí třídní kniha. Jaké pozdvižení a nepříjemnosti nejen pro žáky (ale zejména pro třídního profesa Bohuslava Sýkoru na tehdy Státním reálném gymnáziu v Nymburce) nastaly, si dnes jen můžeme s notnou dávkou škodolibosti a pobavení představovat. 

 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.