EXPO Science AMAVET 2023 - krajské kolo v Pardubicích

EXPO Science AMAVET 2023 - krajské kolo v Pardubicích

Naše gymnázium zastupovala 16. - 17. března 2023 v rámci 15. ročníku soutěže EXPO Science AMAVET na krajském kole čtveřice maturantů, kteří zde prezentovali své výzkumy. Stejné, jako už v úterý uplatnili i v rámci SOČ. Dva z nich byli vybráni k postupu do národního kola, které se uskuteční 5. dubna v Praze.

Současně s KK EXPO Science AMAVET pro Pardubický kraj probíhala v Kongresovém centru IDEON i krajská přehlídka Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji. Zde šlo o vědecké prvotiny žáků základních škol. Naši středoškoláci byli jako mimokrajští posuzováni samostatně (žádní středoškoláci z našeho kraje z jiných SŠ ani gymnázií se k vlastní škodě do soutěže nepřihlásili) a dosáhli jsme postupu na republikovou úroveň dokonce u poloviny našich soutěžících.

Z nymburského gymnázia do Pardubic na soutěž přijel Bedřich Brynych (8OA) se svým projektem stratosférického balónu, nazvaného oficiálně "Dotkni se vesmíru". Jeho spolužák Přemysl Černý (8OA) dovezl a předvedl svůj prototyp dronu - kvadrocyklokoptéry. Tadeáš Ďurčanský (8OB) seznámil hodnotící porotu i další zájemce se svým výzkumem na Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR v rámci Otevřené vědy, kde se zabýval vývojem nových luminofor pro použití do technologií bílých laditelných světel na bázi svítivých diod LED. Jediná naše zástupkyně krásnější poloviny lidstva z naší školy Anna Vávrová (8OB) zkoumala Anizotropii magnetické susceptibility hornin v laboratoři a přírodě. Rovněž ona dojížděla na Akademii věd v programu Otevřená věda na Geofyzikálním ústavu AV. Právě A. Vávrová a T. Ďurčanský budou v soutěži AMAVET pokračovat v národním kole. K postupu jim blahopřejeme.

Soutěž, konanou každoročně na více místech, organizuje Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET, z. s. Ve Středočeském kraji ovšem AMAVET nevyhlašuje ani okresní ani krajské kolo, nicméně umožňuje, aby Středočeši přijeli rovnou na krajskou přehlídku Pardubického kraje v roli hostů.

Cílem soutěže je:

1. Podněcovat co nejvíce talentovaných středoškoláků prostřednictvím řešení konkrétních vědeckýcha technických projektů k odhalování a rozvíjení tvůrčích schopností a schopnosti svoji práci prezentovat odborné i široké veřejnosti.

2. Napomáhat k vyhledávání talentů v oblasti vědy a techniky a zpřístupňovat jim vědecká a výzkumná pracoviště i laboratoře vysokých škol.

3. Umožňovat co největšímu počtu talentovaných středoškoláků další odborný růst formou účasti na specializovaných aktivitách v ČR i zajišťováním individuální i kolektivní účasti na odborných akcích v zahraničí.

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1924.

Narodil se 16. 11. 1905. Byl středoškolským profesorem českého a německého jazyka.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Svaz českých lyžařů

21. listopad 1903

V Jablonci nad Jizerou byl založen Svaz českých lyžařů.

Nejčtenější

23.06.2024

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

celý článek
25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.