Celostátní finále soutěže Bohatství země 2021
Ve středu a čtvrtek 9. a 10. června se konal finálový workshop soutěže Bohatství země 2021, kterou pořádá Masarykova univerzita v Brně. Soutěžní tým z naší školy na něm zastupoval čerstvý absolvent Jakub Furgalák (ex 8OA). Díky němu (ale i oběma zbývajícím členkám týmu) jsme mezi 21 týmy zaznamenali v této soutěži umístění na pomyslném nejnižším "stupni vítězů": 3.-4. místo v rámci České republiky. V článku, který sám napsal, informuje Jakub o svém úspěšném angažmá na workshopu, o soutěži v tomto ročníku pojednává i článek z letošního února. Hlavní bonus - přijetí na některou z pořádajících fakult bez přijímacích zkoušek - ale Jakub stejně nevyužije (tím méně obě jeho kolegyně, které letos navštěvovaly teprve sextu). Jakubovi i Petře a Aničce blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.
Jako místo konání vybrali organizátoři pro finální workshop 7. ročníku soutěže Bohatství Země malebný Kaprálův mlýn v Ochoze u Brna. Z původního počtu 21 týmů se zde sešlo s ohledem na doznívající pandemii covid-19 jen 7 týmů, převážně z Moravy a Slezska. Náš tým byl jediný z Čech. Tvořily ho mimo mne ještě Petra Kameníková a Anna Vávrová (obě 6XB). Ve finále jsem nakonec reprezentoval školu sám.
Při zahájení se týmy vzájemně představily a losovaly si pořadí na obhajobu finální práce, která shrnovala informace, které jsme zjistili a vypočítali v průběhu roku. Vylosoval jsem si, že budu obhajovat jako první. Před obhajobami ještě proběhla prohlídka mlýna. Dozvěděli jsme se informace o jeho turbulentní historii, o jeho bývalých majitelích, po kterých je pojmenován, a nakonec i o úsporných technologiích, které byly použity při rekonstrukci.
Po zajímavém zahájení jsme se shromáždili v sále, kde jsme prezentovali své práce. Každý tým měl k dispozici 20 minut na obhajobu a pak bylo dalších 10 minut na otázky porotců. Do večera se stihly vystřídat všechny týmy. Krátce po osmé hodině nás organizátoři svolali do sálu a předali nám zadání na další kolo soutěže, které nikdo nečekal. Cílem bylo ve vyhrazeném čase 5 minut jakýmkoliv způsobem propagovat český granát nebo výrobek obsahující granáty a zapůsobit na porotu a ostatní týmy. Prezentace tohoto kola proběhla ve čtvrtek ráno, tzn. na úkol jsme měli pouze noc. Za náš tým jsem se rozhodl figurovat jako tzv. „šmejd“ (podvodný prodejce) a snažil se prodat investiční granáty, které budou výnosnější a bezpečnější než zlato.
Po volnu, kdy se porota dohadovala o pořadí, jsme se opět sešli v sále. Nakonec náš tým skončil na děleném 3. a 4. místě s Gymnáziem T. G. Masaryka ze Zastávky u Brna. Předběhly nás týmy Gymnázia F. Palackého z Valašského Meziříčí a na prvním místě Gymnázium P. Bezruče z Frýdku-Místku.
Chtěl bych na tomto místě poděkovat svému týmu za skvělou práci a samozřejmě pogratulovat vítězům. Samotná porota nakonec shrnula, že všechny práce a výkony byly na velmi vysoké úrovni a oproti minulým ročníkům bylo letos velmi obtížné rozhodovat o konečném pořadí.
Jakub Furgalák, 8OA