Celostátní finále soutěže Bohatství země 2021

Celostátní finále soutěže Bohatství země 2021

Ve středu a čtvrtek 9. a 10. června se konal finálový workshop soutěže Bohatství země 2021, kterou pořádá Masarykova univerzita v Brně. Soutěžní tým z naší školy na něm zastupoval čerstvý absolvent Jakub Furgalák (ex 8OA). Díky němu (ale i oběma zbývajícím členkám týmu) jsme mezi 21 týmy zaznamenali v této soutěži umístění na pomyslném nejnižším "stupni vítězů": 3.-4. místo v rámci České republiky. V článku, který sám napsal, informuje Jakub o svém úspěšném angažmá na workshopu, o soutěži v tomto ročníku pojednává i článek z letošního února. Hlavní bonus - přijetí na některou z pořádajících fakult bez přijímacích zkoušek - ale Jakub stejně nevyužije (tím méně obě jeho kolegyně, které letos navštěvovaly teprve sextu). Jakubovi i Petře a Aničce blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.

Jako místo konání vybrali organizátoři pro finální workshop 7. ročníku soutěže Bohatství Země malebný Kaprálův mlýn v Ochoze u Brna. Z původního počtu 21 týmů se zde sešlo s ohledem na doznívající pandemii covid-19 jen 7 týmů, převážně z Moravy a Slezska. Náš tým byl jediný z Čech. Tvořily ho mimo mne ještě Petra Kameníková a Anna Vávrová (obě 6XB). Ve finále jsem nakonec reprezentoval školu sám.
Při zahájení se týmy vzájemně představily a losovaly si pořadí na obhajobu finální práce, která shrnovala informace, které jsme zjistili a vypočítali v průběhu roku. Vylosoval jsem si, že budu obhajovat jako první. Před obhajobami ještě proběhla prohlídka mlýna. Dozvěděli jsme se informace o jeho turbulentní historii, o jeho bývalých majitelích, po kterých je pojmenován, a nakonec i o úsporných technologiích, které byly použity při rekonstrukci.
Po zajímavém zahájení jsme se shromáždili v sále, kde jsme prezentovali své práce. Každý tým měl k dispozici 20 minut na obhajobu a pak bylo dalších 10 minut na otázky porotců. Do večera se stihly vystřídat všechny týmy. Krátce po osmé hodině nás organizátoři svolali do sálu a předali nám zadání na další kolo soutěže, které nikdo nečekal. Cílem bylo ve vyhrazeném čase 5 minut jakýmkoliv způsobem propagovat český granát nebo výrobek obsahující granáty a zapůsobit na porotu a ostatní týmy. Prezentace tohoto kola proběhla ve čtvrtek ráno, tzn. na úkol jsme měli pouze noc. Za náš tým jsem se rozhodl figurovat jako tzv. „šmejd“ (podvodný prodejce) a snažil se prodat investiční granáty, které budou výnosnější a bezpečnější než zlato.
Po volnu, kdy se porota dohadovala o pořadí, jsme se opět sešli v sále. Nakonec náš tým skončil na děleném 3. a 4. místě s Gymnáziem T. G. Masaryka ze Zastávky u Brna. Předběhly nás týmy Gymnázia F. Palackého z Valašského Meziříčí a na prvním místě Gymnázium P. Bezruče z Frýdku-Místku.
Chtěl bych na tomto místě poděkovat svému týmu za skvělou práci a samozřejmě pogratulovat vítězům. Samotná porota nakonec shrnula, že všechny práce a výkony byly na velmi vysoké úrovni a oproti minulým ročníkům bylo letos velmi obtížné rozhodovat o konečném pořadí.

Jakub Furgalák, 8OA

Zdroj: Facebook soutěže Bohatství Země

Aktuální informace

15.09.2021

ve čtvrtek 23/9 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1948.

Narodil se 21. 9. 1929. Státní reálné gymnázium v Nymburce navštěvoval v letech 1940 až 1948. Jisté literární sklony projevoval již na gymnáziu – vydal třídní časopis TERMIT.

 

 

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Pomník Husa

5. červenec 1903

V Praze na Staroměstském náměstí byl položen základní kámen k pomníku M. Jana Husa.

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.08.2021

Tadeáš Ďurčanský (budoucí 7MB), náš další stážista v Otevřené vědě 2021, byl zmíněn na jejím Facebooku v souvislosti s řešením problematiky ladění bílého světla, kterým se společně s dalšími dvěma kolegy z jiných středních škol letos zabývá na Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu