Bronz z KK Geologické olympiády 2019

Bronz z KK Geologické olympiády 2019

Ve třetím ročníku, kdy se Geologická olympiáda (GeO) koná v celostátním rozsahu, jsme poprvé v krajském kole dosáhli na cenné kovy (v tomto případě tedy alespoň na cennou slitinu...). Anna Vávrová z 4KB vybojovala v těžké konkurenci kategorie A (ZŠ) v berounském Muzeu Českého krasu krásný bronz. Naši ostatní reprezentanti ze středoškolské kategorie B takto úspěšní nebyli. Potěšilo samozřejmě umístění dvou z nich alespoň v první desítce pořadí výsledků.

8. dubna 2019 do Berouna vyrazila na KK GeO sedmičlenná výprava nymburského gymnázia, složená ze šesti postupujících soutěžících z OK a pedagogického doprovodu v osobě pana prof. Soukupa. Cesta přes ranní Prahu po brzkém vstávání probíhala poměrně klidně a to i když jsme jeli v důsledku výluky jinou do cílové stanice tratí. Zpáteční cesta byla naproti tomu ve znamení zpoždění, improvizace při volbě náhradního spoje a při přestupech a z toho vyplývající nervozity. Přesto dopadla šťastně, až na to, že nás připravila o více minut života, než jsme plánovali.

Berounské muzeum bylo v zavírací den celé k dispozici pro soutěž. Studenty čekalo vyplňování náročných testů z geologie a paleontologie a tentokrát jen 25 vzorků hornin, minerálů a zkamenělin k určení. Nesnadné úkoly ulehčovalo pohoštění, které muzeum pro soutěžící i doprovod štědře zajistilo, stejně jako vloni. Napínavé čekání na výsledky naší velice početné výpravy nám muzejní geolog a hlavní organizátor KK v jedné osobě: Mgr. Pavel Bokr zpříjemnil prezentací o možnostech využití geografických informačních systémů a databázových programů v geologii a příbuzných oborech. Při vyhlašování si především medailisté, nakonec ale vlastně úplně všichni zúčastnění, mohli vybrat a odvézt mineralogické vzorky a malého trilobita k tomu. Zajímavostí je, že diplomy a ceny předávala starostka města Berouna, která je profesí rovněž geoložka.

Zejména úspěch Aničky Vávrové, která se na hodinách biologie až letos začala geologii a příbuzným oborům věnovat do hloubky, má před sebou geologický kurz a další témata bude probírat i v zeměpise, může v následujících ročnících znamenat další medaile. Zároveň bychom ocenili, kdyby se do soutěže také zapojilo více účastníků, zejména z nižších tříd. Ve středoškolské kategorii se nejlépe umístil Jakub Furgalák z 6XA (8.) a Tomáš Válek z 6XB (10.). Nutno ještě dodat, že béčková sexta byla v nevýhodě, poněvadž se na geokurz chystají teprve v červnu, zatímco áčko a 2A už ho absolvovaly na podzim 2018. Děkujeme za upřímné soutěžní nasazení všem sextánům a věříme, že je příprava i soutěž sama obohatila o cenné zkušenosti.

Souhrnné výsledky KK GeO 2019 pro Středočeský kraj
Fotodokumentaci pořizovali zaměstnanci Muzea Českého krasu v Berouně (prvních 5 fotek). Ostatní snímky jsou od Františka Kadrmase (6XA). Další záběry lze prohlížet ve FOTOARCHIVU akce.

GeO vyhlašuje Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně (Ústav geologických věd) ve spolupráci s Českou geologickou službou, PřF UK v Praze a Asociací muzeí a galerií ČR, z. s. Je to předmětová soutěž ve znalostech z geologických disciplín s cílem napomáhat výuce o neživé přírodě, vyhledávat talentované žáky, systematicky je podporovat a rozvíjet jejich odborný růst. V důsledku je záměrem organizátorů samozřejmě rovněž podnícení či oživení zájmu o studium oboru geologie na vysokých školách.

Předmětové komise BIO a ZEM

Zdroj: Webové stránky Geologické olympiády

Aktuální informace

Významní absolventi

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc.

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc., (*1951), místopředseda Akademie věd ČR, kvantový a výpočetní chemik, který se zabývá vývojem nových léků a organizační prací ve vědě, maturoval na našem gymnáziu v r. 1969.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Giovanni Giolitti ministerským předsedou Itálie

3. listopad 1903

Liberál Giovanni Giolitti se stal italským ministerským předsedou. 

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.09.2021

Již po několikáté se na naší škole konay volby pro studenty starší 15 let. Letos se volilo (nanečisto) do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V ČLÁNKU JSOU PŘEHLEDNÉ VOLEBNÍ VÝSLEDKY ZA NAŠI ŠKOLU a také odkaz na celostátní statistiku Studentských voleb.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu