Bronz z KK Geologické olympiády 2019
Ve třetím ročníku, kdy se Geologická olympiáda (GeO) koná v celostátním rozsahu, jsme poprvé v krajském kole dosáhli na cenné kovy (v tomto případě tedy alespoň na cennou slitinu...). Anna Vávrová z 4KB vybojovala v těžké konkurenci kategorie A (ZŠ) v berounském Muzeu Českého krasu krásný bronz. Naši ostatní reprezentanti ze středoškolské kategorie B takto úspěšní nebyli. Potěšilo samozřejmě umístění dvou z nich alespoň v první desítce pořadí výsledků.
8. dubna 2019 do Berouna vyrazila na KK GeO sedmičlenná výprava nymburského gymnázia, složená ze šesti postupujících soutěžících z OK a pedagogického doprovodu v osobě pana prof. Soukupa. Cesta přes ranní Prahu po brzkém vstávání probíhala poměrně klidně a to i když jsme jeli v důsledku výluky jinou do cílové stanice tratí. Zpáteční cesta byla naproti tomu ve znamení zpoždění, improvizace při volbě náhradního spoje a při přestupech a z toho vyplývající nervozity. Přesto dopadla šťastně, až na to, že nás připravila o více minut života, než jsme plánovali.
Berounské muzeum bylo v zavírací den celé k dispozici pro soutěž. Studenty čekalo vyplňování náročných testů z geologie a paleontologie a tentokrát jen 25 vzorků hornin, minerálů a zkamenělin k určení. Nesnadné úkoly ulehčovalo pohoštění, které muzeum pro soutěžící i doprovod štědře zajistilo, stejně jako vloni. Napínavé čekání na výsledky naší velice početné výpravy nám muzejní geolog a hlavní organizátor KK v jedné osobě: Mgr. Pavel Bokr zpříjemnil prezentací o možnostech využití geografických informačních systémů a databázových programů v geologii a příbuzných oborech. Při vyhlašování si především medailisté, nakonec ale vlastně úplně všichni zúčastnění, mohli vybrat a odvézt mineralogické vzorky a malého trilobita k tomu. Zajímavostí je, že diplomy a ceny předávala starostka města Berouna, která je profesí rovněž geoložka.
Zejména úspěch Aničky Vávrové, která se na hodinách biologie až letos začala geologii a příbuzným oborům věnovat do hloubky, má před sebou geologický kurz a další témata bude probírat i v zeměpise, může v následujících ročnících znamenat další medaile. Zároveň bychom ocenili, kdyby se do soutěže také zapojilo více účastníků, zejména z nižších tříd. Ve středoškolské kategorii se nejlépe umístil Jakub Furgalák z 6XA (8.) a Tomáš Válek z 6XB (10.). Nutno ještě dodat, že béčková sexta byla v nevýhodě, poněvadž se na geokurz chystají teprve v červnu, zatímco áčko a 2A už ho absolvovaly na podzim 2018. Děkujeme za upřímné soutěžní nasazení všem sextánům a věříme, že je příprava i soutěž sama obohatila o cenné zkušenosti.
Souhrnné výsledky KK GeO 2019 pro Středočeský kraj
Fotodokumentaci pořizovali zaměstnanci Muzea Českého krasu v Berouně (prvních 5 fotek). Ostatní snímky jsou od Františka Kadrmase (6XA). Další záběry lze prohlížet ve FOTOARCHIVU akce.
GeO vyhlašuje Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně (Ústav geologických věd) ve spolupráci s Českou geologickou službou, PřF UK v Praze a Asociací muzeí a galerií ČR, z. s. Je to předmětová soutěž ve znalostech z geologických disciplín s cílem napomáhat výuce o neživé přírodě, vyhledávat talentované žáky, systematicky je podporovat a rozvíjet jejich odborný růst. V důsledku je záměrem organizátorů samozřejmě rovněž podnícení či oživení zájmu o studium oboru geologie na vysokých školách.
Předmětové komise BIO a ZEM