Preparáty
Kterak se učitelé biologie na krátko proměnili v preparátory
Sbírka biologie je ojedinělá! Kostry, vycpaná zvířata či lihové preparáty obdivují nejen studenti a učitelé naší školy, ale i řady rodičů a zájemců o zdejší studium např. v rámci DOD.
Mnohé exponáty jsou více než stoleté a občas je nesnadné je uhlídat před parazity (vycpaniny) či nechtěným odpařováním konzervačního roztoku. Opravy poškozených předmětů jsou náročné nejen finančně, preparátorů je v republice málo a mnohá zvířata na dokoupení nedostupná i z hlediska jejich ochrany či pravidel CITES.
Z těchto důvodů jsme v letošním roce udělali pokus o obnovu sbírky, která začala vyškolením kolegy Barančíka, který se ujal organizace svých kolegů při vzniku několika zcela nových lihových preparátů.
Celému procesu předcházelo sehnání vhodných preparátů a močových měchýřů z prasete, které bylo nutno řádně promýt a připravit k použití.
Nejdříve bylo nutné opatrně otevřít staré válce, často pomocí fénu na vlasy, neboť dříve se ke konzervaci víčka často používal vosk.
Poté bylo nutné opatrně vyjmout preparát a následně vylít směs ethanolu a formaldehydu. Vzhledem ke karcinogenitě druhé jmenované látky, bylo jako nové konzervační médium použito výhradně 80% ethanolu s přidáním glycerolu, který udržuje měkké tkáně v nativním stavu.
Následně proběhlo důkladné umytí původních válců a uzávěrů a poté byly jednotlivé preparáty opatrně vloženy do válců.
Hrdla válců a také uzávěry byly natřeny tzv. ramsay tukem, který má lepší konzervační vlastnosti než vosk či tmel.
Takto uzavřené preparáty byly následně překryty napnutým močovým měchýřem, ten se nechal týden vyschnout a nakonec byl přelakován kanadským balzámem, což zakonzervovalo celý lihový preparát.
Při vhodném skladování by měl takto zrekonstruovaný válec vydržet desítky let.
A tak díky obětavé práci p. Barančíka a jeho týmu je možné těšit se z nových preparátů.
Martina Weissová