Umělci a uličníci v Nymburce

Umělci a uličníci v Nymburce

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

Každý měsíc proběhlo jedno společné setkání. Studenti nejprve pracovali se svým vlastním prožíváním a pocity v prostoru. Poté se postupně zaměřili na veřejný prostor a pocitovou mapu Nymburka, ze které vykrystalizovala celkem dvě místa, která si studenti vybrali k proměně. Jedním z nich byl zarostlý protiatomový kryt v parku u nymburského nádraží, pracovně překřtěn na kopeček. Ten nakonec zarezonoval nejvíce, takže došlo ke spojení pracovních skupin do jedné. Vytyčeným cílem bylo vybrané místo zvelebit tak, aby bylo přívětivé a vybízelo k zastavení. V průběhu prací na probíhaly také další výtvarné techniky, jako práce se sádrou a solí, malování poslepu anebo aktivity využívající techniky dramatické výchovy.

Skupina si rozdělila role a pustila se do práce. Část týmu kontaktovala pana Ing. Bášu, majitele pozemku, a představila mu svůj návrh. Pan Báša s návrhy souhlasil, a tak se dostal ke slovu i tým, který připravil vizualizaci a brzy se všichni mohli pustit do tvorby nábytku z palet. Společnými silami studenti vyrobili několik laviček i stolek, a zatímco jedna skupina brousila a natírala, druhá vyklízela prostor od odpadků. Pan Báša zajistil přípravu prostoru vysekáním přerostlé zeleně a už se mohlo instalovat.

Celý projekt byl zakončen společným testováním nového nábytku pomocí pikniku na místě činu. Nábytek je od této chvíle k dispozici všem, kdo by se chtěl na zastavit a pobýt. Teď už chybí jen odpadkové koše, které díky spolupráci s Technickými službami Nymburk snad také brzy potkáte.

Zároveň s instalací nábytku proběhla také příprava výstavy v prostorech pasáže Městské knihovny, kde také večer 18. června proběhla vernisáž, na které měli studenti možnost svoji půlroční práci představit veřejnosti a společně si o ní popovídat.

A co všechno nám projekt přinesl? Kromě nového posezení určitě také nové zkušenosti při vyřizování všech náležitostí a povolení, vyzkoušení si práce s paletami, sádrou, uhly a dalšími výtvarnými technikami, spolupráci v týmu i posouvání hranic komfortní zóny.

Na závěr nezbývá než poděkovat všem, kteří se projektu účastnili – organizátorům, studentům, kteří byli hlavními aktéry, ale také všem, kteří svým vstřícným postojem umožnili, aby mohlo dojít k proměně místa v takovém rozsahu: Městskému úřadu, Technickým službám, panu Bášovi i Městské knihovně. V neposlední řadě také našim umělcům, kteří studenty po celou dobu provázeli. A samozřejmě Evropské unii, která projekt podpořila skrze Národní plán obnovy a Ministerstvo kultury ČR.

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc.

Prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc. (8. 10. 1927-4. 10. 2016), hydropedolog, vysokoškolský pedagog, proděkan Fakulty stavební ČVUT v Praze a příležitostný spisovatel beletrie pod pseudonymem Marek Hofman, maturoval na Reálném gymnáziu v Nymburce v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Nový arcibiskup z Canterbury

12. únor 1903

V Canterburské katedrále byl slavnostně uveden do úřadu nový primas anglikánské církve. 

Nejčtenější

23.06.2024

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

celý článek
25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.