Století strachu - živě

Století strachu - živě

To, co pan Václav Moravec 19. 10. 2016 při besedě na naší škole slíbil, se stalo skutkem a studenti třídy 6XA dopněni o studenty společenskovědních seminářů vyjeli na živé vysílání publicistického pořadu Fokus Václava Moravce

Televizní štáb ČT pod vedením režiséra Mojmíra Kučery slíbil zařídit pro naše studenty autobus, podmínkou však bylo ho zaplnit celý. Tato podmínka se však nestala překážkou, ale naopak výhodou. Místa v autobuse byla rychle zamluvena. A tak téměř padesátka studentů doprovázena pěti pedagogy se vydala 8. 11. v podvečer směr Praha. Pro dané téma Století strachu si štáb nemohl najít lepší místo, protože pořad se natáčel na Žižkově v Národním památníku Vítkov. A jak řekl při generálce pan Moravec: "Tento prostor je tak magický, že se tu budeme kolektivně bát!"

Po příjezdu na Vítkov jsme si celý rozlehlý objekt zahalený do tmy prohlédli zvenku a vešli dovnitř. Tam se nás už ujal štáb. Čas do generálky jsme měli vyplněný prohlídkou interiéru památníku a po 19. hodině jsme zasedli na předem určená místa pro naše gymnázium a začala generálka, při které nás asistent režiséra upozornil na to, jak se chovat při natáčení přímého přenosu.

Přesně ve 20:00 to vypuklo, zazněla znělka pořadu a šest hostů se postupně vystřídalo při debatě.

V první části to byl psychiatr Radkin Honzák, který mluvil o tom, že strach a vztek zná náš mozek už 250 milionů let... a s ním česká herečka Martha Issová o strachu jako takovém i o tom, proč bychom ho neměli ignorovat...

V druhé části debatovali pánové biskup Tomáš Holub o naději a o tom, jak se naděje změnila... a o pozitivní roli strachu a potřebě ho překonat diskutoval Jefim Fištejn.

V poslední části si pan Moravec povídal s psychopatologem Andrejem Drbohlavem o hranicích strachu a rozšiřování prostoru, na kterém se hra se strachem v současnosti hraje... a s Edo Jaganjacem, který jako chirurg operoval v Sarajevu během války v Jugoslávii a teď pracuje v Motole, o válečných hrůzách napsal knihu Sarajevská princezna. Hovořil hlavně na téma bezprostřední strach.

V posledních minutách do debaty vstoupili všichni pozvaní hosté. Pan Moravec konstatoval, že dnes studenti opravdu pozorně poslouchali, protože to bylo hodně silné.

Po ukončení živého vysílání, dal pan Moravec prostor studentům krátce s hosty podebatovat a to byla chvíle, kdy naši dva studenti Jakub s Martinou předali panu Moravcovi dárek, jako poděkování za pozvání do tohoto pořadu. Pan Moravec v průběhu pořadu poznamenal, že se bojí o budoucnost mladé generace, že to nebude mít vůbec snadné. Martina ho však ubezpečila, že jsou připraveni čelit strachu a že se o ně tedy nemusí bát.

Nasedli jsme do autobusu a nechali si hlavou běžet plno témat, o kterých se ten večer debatovalo.

Děkujeme ČT, byl to pro nás všechny zážitek!

 

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fokus-vaclava-moravce/216411030530008/

Na této adrese je možné zhlédnout pořad ze záznamu.

Foto: Lukáš Kolbaba (8OB)

Zobrazeno: 4170x

Aktuální informace

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

ing. arch. Alena Mocová, Ph.D.

Ing. arch. Alena Mocová, Ph.D. (*1980), autorizovaná architektka a urbanistka, proslavená vítězným projektem na monumentální baziliku v africkém Gabonu, maturovala na naší škole v roce 1999.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smetanovy opery v Národním divadle

12. květen 1903

U příležitosti výročí úmrtí Bedřicha Smetany (…12. 5. 1884) uvedlo Národní divadlo v Praze pod taktovkou Karla Kovařovice cyklus Smetanových oper, jimiž počíná skutečná česká národní opera. 

Nejčtenější

07.10.2021

Po jedenapůlroční přestávce způsobené pandemií přivítáme v naší škole jako hosta další alumni besedy absolventku školy paní Mgr. Janu Smolíkovou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Protože se věnuje geografii, životnímu prostředí a již vícekrát navštívila Antarktidu, bude její povídání především o tomto sedmém a zároveň nejchladnějším dílu světa.

celý článek
27.09.2021
22. září jsme byly pozvány na Paralympiádu speciální školy v Poděbradech, která se konala v rámci oslav 100 let výročí založení.
 
 
celý článek
26.09.2021

Ve čtvrtek 23.9.2021 se do Prahy vypravili i naši francouzštináři z obou septim. Jejich návštěva měla několik cílů. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu