Století strachu - živě

Století strachu - živě

To, co pan Václav Moravec 19. 10. 2016 při besedě na naší škole slíbil, se stalo skutkem a studenti třídy 6XA dopněni o studenty společenskovědních seminářů vyjeli na živé vysílání publicistického pořadu Fokus Václava Moravce

Televizní štáb ČT pod vedením režiséra Mojmíra Kučery slíbil zařídit pro naše studenty autobus, podmínkou však bylo ho zaplnit celý. Tato podmínka se však nestala překážkou, ale naopak výhodou. Místa v autobuse byla rychle zamluvena. A tak téměř padesátka studentů doprovázena pěti pedagogy se vydala 8. 11. v podvečer směr Praha. Pro dané téma Století strachu si štáb nemohl najít lepší místo, protože pořad se natáčel na Žižkově v Národním památníku Vítkov. A jak řekl při generálce pan Moravec: "Tento prostor je tak magický, že se tu budeme kolektivně bát!"

Po příjezdu na Vítkov jsme si celý rozlehlý objekt zahalený do tmy prohlédli zvenku a vešli dovnitř. Tam se nás už ujal štáb. Čas do generálky jsme měli vyplněný prohlídkou interiéru památníku a po 19. hodině jsme zasedli na předem určená místa pro naše gymnázium a začala generálka, při které nás asistent režiséra upozornil na to, jak se chovat při natáčení přímého přenosu.

Přesně ve 20:00 to vypuklo, zazněla znělka pořadu a šest hostů se postupně vystřídalo při debatě.

V první části to byl psychiatr Radkin Honzák, který mluvil o tom, že strach a vztek zná náš mozek už 250 milionů let... a s ním česká herečka Martha Issová o strachu jako takovém i o tom, proč bychom ho neměli ignorovat...

V druhé části debatovali pánové biskup Tomáš Holub o naději a o tom, jak se naděje změnila... a o pozitivní roli strachu a potřebě ho překonat diskutoval Jefim Fištejn.

V poslední části si pan Moravec povídal s psychopatologem Andrejem Drbohlavem o hranicích strachu a rozšiřování prostoru, na kterém se hra se strachem v současnosti hraje... a s Edo Jaganjacem, který jako chirurg operoval v Sarajevu během války v Jugoslávii a teď pracuje v Motole, o válečných hrůzách napsal knihu Sarajevská princezna. Hovořil hlavně na téma bezprostřední strach.

V posledních minutách do debaty vstoupili všichni pozvaní hosté. Pan Moravec konstatoval, že dnes studenti opravdu pozorně poslouchali, protože to bylo hodně silné.

Po ukončení živého vysílání, dal pan Moravec prostor studentům krátce s hosty podebatovat a to byla chvíle, kdy naši dva studenti Jakub s Martinou předali panu Moravcovi dárek, jako poděkování za pozvání do tohoto pořadu. Pan Moravec v průběhu pořadu poznamenal, že se bojí o budoucnost mladé generace, že to nebude mít vůbec snadné. Martina ho však ubezpečila, že jsou připraveni čelit strachu a že se o ně tedy nemusí bát.

Nasedli jsme do autobusu a nechali si hlavou běžet plno témat, o kterých se ten večer debatovalo.

Děkujeme ČT, byl to pro nás všechny zážitek!

 

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fokus-vaclava-moravce/216411030530008/

Na této adrese je možné zhlédnout pořad ze záznamu.

Foto: Lukáš Kolbaba (8OB)

Zobrazeno: 4012x

Aktuální informace

30.06.2021

podnělí 9:00 - 11:00

Jiří Kuhn

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 6. 9. 1922 v Nymburce a zemřel v r. 1996 v Nymburce. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem.

Svět v roce založení školy

Železnice z Berlína do Bagdádu

6. březen 1903

Vysoká porta (= vláda Osmanské říše) a Anatolská železniční společnost podepsaly smlouvu o stavbě tzv. bagdádské železnice. 

Nejčtenější

09.07.2021

Prof. Václav Daniel Šimon, DrSc. (*29. 5. 1926), přední český urolog, chirurg, gynekolog, vysokoškolský učitel a akademický pracovník, absolvoval na nymburském gymnáziu v roce 1946.

celý článek
03.07.2021

Zkrácený, ale na zážitky bohatý, vodácký kurz třetích ročníků proběhl na řece Sázavě. V pondělí 28. června 2021 jsme vypluli z Kácova a naším cílem i tábořištěm byl Český Šternberk. 

celý článek
09.07.2021

Dne 1. července 2021 jsme se vydali z nymburského nádraží vstříc naší poslední expedici. Zlatá expedice je zpravidla ta nejnáročnější, jelikož trvá nejdéle, a to 4 dny a 3 noci. My vymysleli hned dva způsoby, jak si onu dlouhou zkoušku zpříjemnit. Zaprvé jsme si našli poměrně zajímavé a originální téma, cesta po filmových lokacích, a zadruhé jsme místo těžkého stanu s sebou nesli na spaní hamaky.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!