Stanislav Motl přinesl našim studentům svědectví z cely smrti
Je dobrou vizitkou naší školy, že ji poměrně často navštěvují zajímavé osobnosti. Studenti tak mají možnost setkávat se s lidmi, jejichž zkušenosti a zážitky pro ně mohou být nejen zajímavé, ale snad i inspirující. Myslím si, že letošní školní rok je na taková setkání velmi bohatý. Zatím posledním hostem byl investigativní novinář a spisovatel Stanislav Motl, který navštívil naše gymnázium ve čtvrtek 7. dubna.
Přednáška o perzekuci protinacistického odboje, práci investigativního novináře a dalších tématech, kterými se Stanislav Motl zabývá, se odehrála v auditoriu Základní školy Komenského a účastnili se jí druhý ročník a sexty společně s vybranými studenty z dalších tříd.
Své vystoupení zahájil pan Motl krátkým dokumentárním filmem o Bořivojovi Bartoníčkovi, českém odbojáři, který čekal za druhé světové války pět měsíců v cele smrti na popravu gilotinou. Bohužel se vyskytly nepředvídatelné technické potíže, které způsobily, že projekce nebyla zcela plynulá. Kdo by však soudil celou akci jen podle technické úrovně projekce, prohloupil by. Následovalo totiž vyprávění pana Motla o dalších osudech pana Bartoníčka, jiných odbojářů, ale také jejich katů, což byly často neuvěřitelné příběhy. Připomněl i další témata, kterými se ve své dlouhé novinářské praxi zabýval, např. pátrání po osudech spisovatele a letce Antoina de Saint-Exupéryho. Když vyprávěl o své práci, neopomněl zdůraznit, jak důležitá je pro ni vytrvalost, všeobecný rozhled, schopnost pracovat se zdroji informací a kriticky je zkoumat. Což jsou rady, na které se dnes, alespoň mám někdy ten pocit, zapomíná.
Témata, kterými se Stanislav Motl zabývá a o nichž mluvil i u nás, nejsou veselá. To však není důvod, aby se na ně zapomínalo. Protože jak řekl americký filosof George Santayana: „Ti, kteří si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu, aby si ji zopakovali.“