Škomam 2019
Již tradičně se vybraní zástupci ( Lukáš Hora, Václav Novotný, Vojtěch Drška a Jakub Růžička) našeho gymnázia pod vedením M. Krejčíkové a V. Kolbabové vypravili na VŠB-TU Ostrava, kde se zúčastnili mezinárodní akce s názvem Škola matematického modelování.
Pro účastníky byla připravena série přednášek a cvičení seznamující účastníky s širokou škálou témat. Získané znalosti byli poctivě testovány pomocí prestižní soutěže ŠKOMAM-CUP.
První překvapení přichází již při cestě do Ostravy. Ano, tušíte správně. Opravdu se nic zvláštního nestalo, vlaky přijížděli i odjížděli na čas. Při hledání našich pokojů se seznamujeme s španělskými sousedy. Pokoje byli bohužel po minulých letech zklamáním. I přesto usínáme při poslechu tradiční ostravské muziky.
Hned při registraci dostáváme certifikát odpouštějící příjímací řízení na Katedru aplikované matematiky na místní univerzitě. V úvodní přednášce si ukazujeme, jak dokazovat nerovnosti víme-li zda je funkce konvexní či konkávní. Následuje povídání o funkci sínus. Zatím zvládáme ŠKOMAM-cup levou zadní, ale uvidíme, jak bude náročnost stoupat. Známý nejmenovaný zmatkař samozřejmě ztratil jedinou věc, kterou mohl a zároveň potřeboval. Kdyby vás zajímalo, co to bylo nebojte se obrátit na libovolného z účastníků. Po obědě se seznamujeme se základními příkazy jazyka R a jak jej využít při úpravě fotek. Na večeři jsme zavítali do studentské pizzerie a poté vyzkoušeli univerzitní klavír.
V úterý z rána přišla rána – mám přímku P a bod A, kolik existuje přímek rovnoběžných s P a procházející bodem A? Že je to určitě jedna ? No to tedy určitě ne, pro eliptickou geometrii je to mnoho a pro hyperbolickou málo. Po přednášce z, jak jste jistě poznali, neeuklidovských geometrií jsme se připravovali na maturitu pomocí programu, jež vytvořili organizátoři ŠKOMAMu. Následně jsme byli seznámeni se všemi chybami, kterých se můžeme dopustit při matematickém modelování. A hned poté jsme si ukázali, jak chytře změnit graf, aby se stal z neúspěchu úspěch i naopak. Závěrem jsme využili znalosti, nabyté během dopoledne, ke zpracování statistiky významných bitev mezi Lannistery a Starky. Po konci programu zvládl nejmenovaný zvídavý student prozkoumat univerzitní budovu, no řekněme od hlavy až k patě. Večer strávený u pingpongu a v restauraci Babylon neměl chybu.
Následujícího dne jsme navštívili Národní superpočítačové centrum IT4Innovations. V přednášce, která navazovala, jsme se dozvěděli, jak numericky simulovat fyzikální jevy, zejména obecný rovinný pohyb. Po obědě přednášel pan profesor Dag Hrubý, jehož nadšení, schopnost zaujmou i obecný přehled jsou nepopsatelné. Jelikož jsme chtěli dorazit do Nymburka před půlnocí, tak jsme museli bohužel tuto skvělou přednášku opustit dříve. Před dveřmi na nás již čekali organizátoři, aby nám, jakožto vítězům, slavnostně předali pohár ŠKOMAM-cup 2019. To nás trochu zdrželo, přidali jsme tedy do kroku. Ale nebylo třeba, cestou zpět již vlaky nezklamaly a měli více jak půlhodinové zpoždění. Rozhodli jsme se jednat a rezervovali si jiný vlak. Jeden nejmenovaný student se rozhodl provést ještě závěrečné zpestření, když si zapomněl notebook na ostravském nádraží. Naštěstí si to uvědomil před nástupem do vlaku a tak vlak přijíždějící na čas odjel později. Ale což, jsme doma šťastní a zdraví.
Za účastníky Jakub Růžička