Procházka nejistotou a poznávání tuniského spisovatele Yamena Manaie

Procházka nejistotou a poznávání tuniského spisovatele Yamena Manaie

V pátek 21. března jsme měli čest přivítat na půdě naší školy již druhého frankofonního spisovatele, abychom byli přesnější – tuniského spisovatele – Yamen Manaie. Setkání předcházel workshop s ředitelkou edice VF, paní Louviot, o kterém jsme již informovali.

Připomeňme si nejprve setkání s paní Louviot slovy Světlany Gareevy z 4KA:

14. března jsme my, žáci kvarty, kvinty, sexty a septimy, měli možnost spolu s Myriam Louviot a její milou kolegyní Florence Saint-Ygnan seznámit se s dílem, dle slov paní  Louviot, charizmatického tuniského spisovatele Yamena Manaie - La marche de l´Incertitude, neboli v překladu do češtiny Procházka nejistotou (aspoň doufám). První hodinu jsme strávili popisováním druhé kapitoly knihy a poznáváním spisovatele: Co ho inspirovalo, Jak se odráží prostředí ve kterém žil na příběhu a jak se to prostředí liší od Čech. Druhá hodina byla o něco zábavnější, protože jsme se pokusili společně napsat krátkou úvahu na hlavní téma knihy – osud a láska. Každý jsme napsali na papír jednu větu a poslali ho dál. Nakonec jsme si některé přečetli nahlas a dost se nasmáli.

Velice se těším na setkání Yamenem Manaiem nejenom kvůli knize, ale taky protože rád cestuje a poznává jiné zvyky, tradice, kulturu a já se těším na vyprávění z jeho cest.

A setkání s Yamenem?:

„Začal jsem psát zhruba ve vašem věku.“ říká o sobě francouzský spisovatel tuniského původu Yamen Manai, který v pátek 21. března navštívil naše gymnázium. Během 4. až 6. hodiny se s ním setkali někteří studenti francouzštiny. V první části jsme se spisovatele ptali na všelijaké otázky – kde bere inspiraci pro psaní knih, co dělá ve volném čase, jaké české spisovatele zná a jestli ho nějak ovlivnili, jak na něj působí Česká republika a mnoho dalších – a na všechny otázky jsme dostali zajímavé odpovědi. Zná Milana Kunderu, inspirací pro jeho knihy je cestování a že ve volném čase poslouchá buď vážnou nebo filmovou hudbu a Lady Gaga.

Druhou částí bylo autorské čtení jeho knihy La marche de l'incertitude, za kterou dostal autor literární ocenění Comar d‘Or. A na závěr jsme vzali pana spisovatele na oběd do naší školní jídelny. Jako drobný dárek jsme mu dali nymburské pivo :-)

Beseda byla velmi zajímavá a všichni jsme si ji moc užili. Dokonce jsme od samotného autora dostali osobní kontakt, abychom se s ním mohli v případě dotazů na jeho knihy spojit.

Sára Vandasová, 4KA

Aktuální informace

15.09.2021

ve čtvrtek 23/9 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo

Významní absolventi

Zemřel JUDr. Václav Král, nestor advokacie a významný absolvent školy

11. května 2021 zemřel v nedožitých 95 letech rodák z Lysé nad Labem, absolvent Reálného gymnázia v Nymburce v roce 1946, jeden z nestorů české advokacie JUDr. Václav Král. Poslední rozloučení ze zesnulým proběhne v pátek 4. června v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Revoluce v Dominikánské republice

30. říjen 1903

Vypukla revoluce v Dominikánské republice, USA a evropské válečné lodě vysadily vojsko k ochraně konzulátů.

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.08.2021

Tadeáš Ďurčanský (budoucí 7MB), náš další stážista v Otevřené vědě 2021, byl zmíněn na jejím Facebooku v souvislosti s řešením problematiky ladění bílého světla, kterým se společně s dalšími dvěma kolegy z jiných středních škol letos zabývá na Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu