Nymburský historický podzim - Fenomén čsl. exilu
8. listopadu se seminaristé 3. ročníku a 4. ročníku Dějepisného semináře (a také zájemci z dalších tříd vyššího gymnázia) zúčastnili 2. ročníku Nymburského historického podzimu, který se konal v auditoriu ZŠ Komenského.
Nymburský historický podzim přestavují sympozia - každoroční přednáškové odpoledne zakončené besedou nad některým z témat moderní českých a československých dějin. Sympozia se konají od roku 2011 vždy v mezidobí státních svátků 28. 10. a 17. 11. ve spolupráci s Městem Nymburkem (pod záštitou pana místostarosty PhDr. Pavla Fojtíka), autorem této myšlenky a také organizátorem její každoroční realizace je Mgr. Zdeněk Hazdra z FF UK v Praze. V hledáčku loňského prvního setkání byly osudy české šlechty ve 20. století.
Téma letošního ročníku znělo "Fenomén exilu v dějinách české společnosti 20. století". Lehce po 13:00 hodině program začal úvodními proslovy, na něž navázal Mgr. Zdeněk Hazdra s příběhem nymburského rodáka, politického vězně, exulanta a galeristy Oskara Krauseho (1926-2011). Další přednáška pracovníka Ústavu pro studium totalitních režimů PhDr. Libora Svobody, Ph.D., se zabývala fenoménem exilu v kontextu dějin české společnosti 20. století, tedy jakýmisi základními východisky tématu sympozia. Dr. Svobodu vystřídal absolvent Gymnázia Nymburk, nyní kurátor Národního technického muzea v Praze Michal Plavec. Ve svém příspěvku připomenul jména a osudy absolventů nymburské reálky (tj. dnešního Gymnázia Nymburk) na frontách obou světových válek.
Po přestávce došlo i na "zlatý hřeb" programu - besedu o problematice exilu, do níž přijali pozvání publicista a spisovatel Karel Hvížďala a potomek slavné rodiny Stránských, lékař a vydavatel časopisu Přítomnost MUDr. Jan Martin Stránský.