Meridián 2011

22.10.2011
Meridián 2011

V sobotu 22.10.2011 se jako každý rok konal Meridián - turistický pochod nymburského gymnázia. V letošním roce jsme se sešli ráno v 8:00 pod železničním mostem v opravdu hojném počtu.

Na cestu jsme se vydali ve čtvrt na devět. Již zanedlouho přišlo na řadu přesné odměřování patnáctého poledníku. Každý, kdo měl u sebe něco na  změření poledníku, se přel s ostatními o jeho poloze. Někteří členové se uchýlili k určení poledníku podle přírodních bodů např.: strom nebo keř. Nakonec se všichni shodli na průměru stanovených míst a uznané místo označili pro příští roky malým klacíkem v zemi. Zda ho tu najdeme i příští rok, to nikdo neví. Po překročení pomyslné čáry, jsme pokračovali v cestě. Naším dalším cílem byla elektrárna v Hradištku. Bránu nám otevřeli hned po příchodu prvních účastníků. Přešli jsme ve zdraví zdymadlo, dokonce ani kočárek nepřišel k úhoně. Přes Hradištko jsme zamířili až k Hrabalovým stromům. Jako první jsme dorazili na místo, kde stávala Švarná Tonka. Odsud jsme pokračovali k borovici Krásné Pepině.

V Kersku jsme se setkali s další skupinou naší výpravy. Po dobrém obědě část skupiny už tradičně zabrousila do ateliéru Kuba a zbytek na ně diskrétně čekal před galerií. Potom jsme se společně vydali alejí č. 8 a cesta nás dovedla k hřbitovu u Hradištka, kde jsme navštívili hrob spisovatele Bohumila Hrabala. Též jako každý rok vznikla před hřbitovem diskuze o tom, kolik má pan Hrabal na svém hrobě soch koček. Účastníci sporu se neshodli na žádném konkrétním výsledku. Nakonec jsme se dozvěděli, že jich tam je víc než vloni. Zbytek cesty už proběhl v naprostém klidu, až na koupel čtyřnohého mazlíčka v jezeře u Píst.

Oficiálně byl Meridián zakončen v hostinci u Kyselů, kde se rozdávaly diplomy a sladké odměny. Někteří měli na svém diplomu napsáno, že ušli (případně ujeli v kočárku) třicet kilometrů, jiní patnáct. Rekord v počtu zdolaných kilometrů získal pro letošní rok Čip, pes jednoho z účastníků, podle odhadu uběhl 107 kilometrů bez jediné známky únavy. 

Do Nymburka jsme se dostali snadno, z Píst to je jen kousek. A tak skončil den plný kilometrů, dobré nálady, veselí a také zablácených bot a pacek.

Pojďte za rok s námi, na všechny se už předem těšíme.

Aktuální informace

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

Bohumil Hrabal

JUDr. Bohumil Hrabal (28. 3. 1914–3. 2. 1997), rozený Bohumil František Kilian, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století, absolvoval na nymburské reálce v roce 1934.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Krajinské výstavy

Červen 1903

Na počátku léta byly v Čechách zahájeny tři významné krajinské výstavy, jež měly představit příslušné kraje, jejich zvláštnosti v oblasti hospodářské, kulturní i společenské.

Nejčtenější

07.10.2021

Po jedenapůlroční přestávce způsobené pandemií přivítáme v naší škole jako hosta další alumni besedy absolventku školy paní Mgr. Janu Smolíkovou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Protože se věnuje geografii, životnímu prostředí a již vícekrát navštívila Antarktidu, bude její povídání především o tomto sedmém a zároveň nejchladnějším dílu světa.

celý článek
27.09.2021
22. září jsme byly pozvány na Paralympiádu speciální školy v Poděbradech, která se konala v rámci oslav 100 let výročí založení.
 
 
celý článek
26.09.2021

Ve čtvrtek 23.9.2021 se do Prahy vypravili i naši francouzštináři z obou septim. Jejich návštěva měla několik cílů. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu