Meridián 2011

22.10.2011
Meridián 2011

V sobotu 22.10.2011 se jako každý rok konal Meridián - turistický pochod nymburského gymnázia. V letošním roce jsme se sešli ráno v 8:00 pod železničním mostem v opravdu hojném počtu.

Na cestu jsme se vydali ve čtvrt na devět. Již zanedlouho přišlo na řadu přesné odměřování patnáctého poledníku. Každý, kdo měl u sebe něco na  změření poledníku, se přel s ostatními o jeho poloze. Někteří členové se uchýlili k určení poledníku podle přírodních bodů např.: strom nebo keř. Nakonec se všichni shodli na průměru stanovených míst a uznané místo označili pro příští roky malým klacíkem v zemi. Zda ho tu najdeme i příští rok, to nikdo neví. Po překročení pomyslné čáry, jsme pokračovali v cestě. Naším dalším cílem byla elektrárna v Hradištku. Bránu nám otevřeli hned po příchodu prvních účastníků. Přešli jsme ve zdraví zdymadlo, dokonce ani kočárek nepřišel k úhoně. Přes Hradištko jsme zamířili až k Hrabalovým stromům. Jako první jsme dorazili na místo, kde stávala Švarná Tonka. Odsud jsme pokračovali k borovici Krásné Pepině.

V Kersku jsme se setkali s další skupinou naší výpravy. Po dobrém obědě část skupiny už tradičně zabrousila do ateliéru Kuba a zbytek na ně diskrétně čekal před galerií. Potom jsme se společně vydali alejí č. 8 a cesta nás dovedla k hřbitovu u Hradištka, kde jsme navštívili hrob spisovatele Bohumila Hrabala. Též jako každý rok vznikla před hřbitovem diskuze o tom, kolik má pan Hrabal na svém hrobě soch koček. Účastníci sporu se neshodli na žádném konkrétním výsledku. Nakonec jsme se dozvěděli, že jich tam je víc než vloni. Zbytek cesty už proběhl v naprostém klidu, až na koupel čtyřnohého mazlíčka v jezeře u Píst.

Oficiálně byl Meridián zakončen v hostinci u Kyselů, kde se rozdávaly diplomy a sladké odměny. Někteří měli na svém diplomu napsáno, že ušli (případně ujeli v kočárku) třicet kilometrů, jiní patnáct. Rekord v počtu zdolaných kilometrů získal pro letošní rok Čip, pes jednoho z účastníků, podle odhadu uběhl 107 kilometrů bez jediné známky únavy. 

Do Nymburka jsme se dostali snadno, z Píst to je jen kousek. A tak skončil den plný kilometrů, dobré nálady, veselí a také zablácených bot a pacek.

Pojďte za rok s námi, na všechny se už předem těšíme.

Aktuální informace

18.06.2021

Úvodní rodičovské schůzky nově přijatých žáků do 1. ročníku čtyřletého a osmiletého studia se uskuteční v pondělí 28. června od 16.30 hodin.

Celý článek
04.06.2021

Burza učebnic bude letos v pátek 25. 6. od 7:30 do 10:30 hodin ve vestibulu školy.

21.05.2021

Denně aktualizovaný přehled o odevzdávání zápisových lístků, odvolaní...
Zápisové lístky je možné odevzdávat ve škole každý den v době
8:00 - 11:00

13:00 - 16:00

V případě, že některý z uchazečů nenastoupí, protože byl přijat na jinou školu, jsou na uvolněná místa přijímáni další uchazeči podle pořadí.

21.05.2021

Denně aktualizovaný přehled o odevzdávání zápisových lístků, odvolaní...
Zápisové lístky je možné odevzdávat ve škole každý den v době
8:00 - 11:00

13:00 - 16:00

V případě, že některý z uchazečů nenastoupí, protože byl přijat na jinou školu, jsou na uvolněná místa přijímáni další uchazeči podle pořadí.

19.05.2021

Výsledky přijímacího řízení pro 8-leté studium najdete zde.

Celý článek
19.05.2021

Výsledky přijímacího řízení zveřejněné 20.5. pro 4-leté studium najdete zde.

Celý článek

Významní absolventi

prof. RNDr. Libor Pátý, CSc.

prof. RNDr. Libor Pátý, CSc. (23. 7. 1929-11. 1. 2021), zakladatel oboru vakuové fyziky v Československu, vysokoškolský pedagog, spoluzakladatel Občanského fóra, náměstek ministra školství, od roku 2003 čestný absolvent nymburského gymnázia (v posledním ročníku byl 21. 2. 1948 vyloučen ze studia z politických důvodů)

Svět v roce založení školy

Julius Fučík

23. únor 1903

Narodil se Julius Fučík (…8. 9. 1943 popraven), český novinář.

Nejčtenější

25.05.2021

V úterý 25.5. se žáci nižšího gymnázia zúčastnilli sportovního dne. Pro třídy prim a sekund byl připraven program v podobě štafetového běhu na Ostrově, dále pak sportovní hry v areálu Veslák. Žáci tercií a kvart se vydali na "Rému", kde využili volejbalových a basketbalových hřišť. Jako novinka pro ně byla připravena ukázka hry discgolf.

celý článek
24.05.2021

Po zajímavém začátku, kdy některé členky expedice málem nestihly vlak, jsme úspěšně dojely do Třemošnice. Odtud naše kroky vedly na rozhlednu Miladu, k níž vedla nepřístupná cesta. Na rozhledně jsme se pokochaly a naobědvaly.

celý článek
26.05.2021

V rámci sportovního dne se skupinka studentů z tercií a kvart seznámila se základy discgolfu. Poté co si studenti vyzkoušeli základní typy hodů a několik praktických cvičení, tak se zúčastnili turnaje dvojic na cvičný koš. Celkem 6 jamek ve vzdálenostech 25 - 70 m zvládlo všech 16 hráčů s chutí, bez ztráty disku:) a především v dobré náladě. Jednalo se o první turnaj na NG a celkem třetí turnaj na naší škole. Na konec června se pak chystá první školní turnaj, který se uskuteční na 6ti jamkovém hřišti v Poděbradech. 

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!